Prihlásiť
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma
Vitajte na novom fóre!
Máte skúsenosti z lesníctva, s ktorými sa chcete podeliť?
Zaujímajú Vás názory ostatných? Zapojte sa do Fóra o lese!
Všetkých tu vítame a tešíme sa na Vaše príspevky!
Nové príspevky môžu v tejto kategórii pridávať a komentovať iba registrovaní.

TÉMA: Tažba poškodeného lesa

Tažba poškodeného lesa 25.01.2023 14:29 #1

Dobrý deň. Potrebujem poradiť a vôbec sa do problematiky nevyznám.

Zdedil som časť parcely(lesa) a drvivá vačšina stromov je poškodená (lykožrút, vývraty) a je nutná tažba a obnova porastu. Žiaľ s dvoma spoluvlastníkmi (dokopy nás je 6 ) je veľmi tažké sa na niečom dohodnúť a zrejme ťažba nebude možná. Navyše títo spoluvlastnící tvrdia, že v prípade ak sa to nechá len tak, tak miestny urbár(resp. štátne lesy) to vyrúbu na vlastné náklady a ako protihodnotu si vezmu všetko drevo. Z tohto dôvodu sa spomínaní spoluvlastníci na žiadnej tažbe(nebola by rentabilná) a ani delení parcely podieľať nechcú.

Moja otázka znie, že či je táto informácia pravdivá a kde by som pripadne mohol nájsť právny základ takéhoto tvrdenia. Ak áno, tak vzniká pri takomto konaní povinnosť vlasníkom kompenzovať rozdiel medzi vynaloženými nákladmi a ziskom z vyťaženého dreva?
Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc :-)
  • Quan
  • Quan-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Nováčik
  • Príspevkov: 1
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Tažba poškodeného lesa 31.01.2023 13:22 #2

Ak spomínate štátne lesy alebo urbár, asi nemáte dotknutý les v obhospodarovaní resp. nie ste registrovaný, ako obhospodarovateľ lesa. Obhospodarovateľ lesa je povinný spracovať náhodnú ťažbu do 6 mesiacov od jej evidencie. V prípade, že ste obhospodarovateľ lesa, Váš odborný lesný hospodár Vám ťažbu vyznačí, vydá povolenie na ťažbu a je Vašou povinnosťou náhodnú ťažbu spracovať.
  • Juríček
  • Juríček-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Začiatočník
  • Príspevkov: 30
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci
Moderátori: ekart

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora