Prihlásiť

Kritická situácia kvôli premnoženiu podkôrneho hmyzu na Muránskej planine

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vytvorilo svojho času komisiu pre problematiku lykožrúta smrekového a rozpadu smrečín. V redakcii sa nám podarilo získať záznam z overenia údajov hlásenia o vývoji a spracovaní kalamity v Národnom parku Muránska planina, ktoré sa uskutočnilo v decembri 2024. V správe sa konštatuje, že situácia v Národnom parku Muránska planina, osobitne na Ochrannom obvode Závadka nad Hronom, je kvôli premnoženému podkôrnemu hmyzu kritická.

„Pri analýze situácie môžeme konštatovať extrémny nárast podkôrnikovej kalamity v roku 2023 (viac ako 2,5-násobne oproti roku 2022 a 11-násobný nárast nespracovanej kalamity oproti roku 2022) a explóziu podkôrnikovej kalamity v roku 2024 (3,1-násobný nárast prírastku oproti roku 2023 a cca 5-násobný nárast nespracovanej kalamity oproti roku 2023; oproti roku 2022 je to až 7,6-násobný nárast prírastku kalamity! Ak analyzujeme situáciu v bezzásahovej zóne, tak v roku 2024 je nárast oproti roku 2022 až 9,5-násobný!,“ konštatujú v úvode autori správy.

Čo sa týka vykonávania opatrení na ochranu lesa na Ochrannom obvode Závadka nad Hronom v rokoch 2022 – 2024, záznam obsahuje údaje o tom, že v roku 2022 neboli inštalované žiadne lapače a ani žiadne lapáky. V roku 2023 bolo inštalovaných 122 kontrolných feromónových lapačov, z toho na lykožrúta smrekového 101 ks s priemerným odchytom 4 259 jedincov na jeden lapač, na lykožrúta lesklého 11 ks s priemerným odchytom 2 455 jedincov na jeden lapač. Počet lapákov bol nula.

V roku 2024 bolo inštalovaných 201 kontrolných feromónových lapačov, z toho na lykožrúta smrekového 189 ks s priemerným odchytom 8 604 jedincov na jeden lapač, na lykožrúta lesklého 12 ks s priemerným odchytom 9 605 jedincov na jeden lapač. Počet lapákov bol opäť nula...

Na Ochrannom obvode Muráň takisto nastal výrazný nárast podkôrnikovej kalamity v roku 2023. V porovnaní s rokom 2022 objem kalamity vzrástol takmer štvornásobne. Spracovaním náhodnej ťažby mimo A zóny v rozsahu 98,2 % sa podarilo v roku 2023 zásadne znížiť kalamitný základ podkôrneho hmyzu mimo A zóny, čo sa prejavilo v miernejšom prírastku podkôrnikovej kalamity v roku 2024. „Ak situáciu porovnávame s Ochranným obvodom Závadka nad Hronom, tak tam sa spracovalo v roku 2023 iba necelých 39,8 % kalamity a následne v ďalšom roku nastala vyššie spomínaná explózia podkôrneho hmyzu,“ dodávajú autori správy.

A varujú, že obrovské premnoženie lykožrúta smrekového z Ochranného obvodu Závadka nad Hronom, kde je podľa evidencie cca 200 000 m3 podkôrnikovej kalamity, je ohrozením existencie smrekových porastov aj na Ochrannom obvode Muráň.

Ďalším alarmujúcim faktom je, že 23. novembra 2023 bol vykonaný štátny dozor pracovníkmi Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie v porastoch obhospodarovaných Správou Národného parku Muránska planina, na ktorý bola prizvaná Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica. Tá v navrhovaných opatreniach zdôraznila okrem iných dôležitých opatrení najmä nutnosť včasného spracovania roztrúsenej kalamity podkôrneho hmyzu, pretože jej nespracovaním vznikajú v porastoch následne sústredené ohniská.

A čo sa uvádza v celkovom zhodnotení situácie v Národnom parku Muránska planina? Okrem iného aj skutočnosť, že napriek záverom z tohto štátneho dozoru a upozorneniam štátneho dozoru, vykonanom Okresným úradom v Revúcej, napriek vypracovanej Stratégii ochrany lesa proti premnoženému podkôrnemu hmyzu v lesoch v správe Národného parku Muránska planina zo 17.5.2024, napriek upozorneniam odborného lesného hospodára, adresovaných vedeniu národného parku a ministerstvu životného prostredia, napriek rozhodnutiu Okresného úradu v Rimavskej Sobote, pozemkového lesného odboru o uložení pokuty vo výške 20 000 eur Správe Národného parku Muránska planina za nesplnenie povinnosti spracovania náhodnej ťažby - nedošlo k náprave a k intenzívnemu spracovávaniu náhodnej ťažby.

„Naďalej pretrváva nezákonný stav z titulu porušovania Zákona o lesoch vo vzťahu k spracovaniu náhodnej ťažby a povinností pri ochrane lesa. Spracovanie náhodnej ťažby v roku 2024 bolo na Ochrannom obvode Závadka nad Hronom v rozsahu iba 10,9 % z kalamity (mimo A zóny). Pokračovaním trendu nespracovávania kalamity v potrebnom rozsahu a čase hrozí, že budú zničené smrekové lesy aj v cenných lokalitách Ochranného obvodu Muráň v rozsahu až jedného milióna metrov kubických!“ znie varovanie odborníkov.

Po prečítaní týchto informácií mi napadá jediná otázka: V akej krajine to vlastne žijeme? Odpoveď nech si dá každý sám.

Jozef Marko 

Hlavné správy

Festival Drevo+ v Banskej Štiavnici: Unikátne dielo - drevený lounge v podobe terasy s exteriérovým nábytkom

Festival Drevo+ v Banskej Štiavnici: Unikátne dielo - drevený lounge v podobe…

Aktuálne

Tretím dňom dnes končí 6. ročník festivalu dreva, malej architektúry a umenia Drevo+, ktorý sa koná v Banskej Štiavnici v kultúrno-turistickom...

Prečítajte si viac
TÝŽDŇOVKA: Novela zákona o poľovníctve? Nekonečný príbeh, nerešpektované pripomienky, riešenie zníženia škôd zverou v nedohľadne. A predsa existuje!

TÝŽDŇOVKA: Novela zákona o poľovníctve? Nekonečný príbeh, nerešpektované pripomienky, riešenie zníženia škôd…

Aktuálne

Schvaľovací proces aktuálneho návrhu novely zákona o poľovníctve, ktorý prešiel pripomienkovým i rozporovým konaním, uviazol podľa našich informácií znova na mŕtvom bode...

Prečítajte si viac
Vyše šesťkilometrový asfaltový úsek lesnej cesty na Kráľovu hoľu je otvorený: Bude slúžiť lesníkom, cyklistom i peším turistom

Vyše šesťkilometrový asfaltový úsek lesnej cesty na Kráľovu hoľu je otvorený: Bude…

Aktuálne

V obci Šumiac na Horehroní v piatok slávnostne otvorili prvú etapu zrekonštruovanej lesnej cesty na Kráľovu hoľu. Asfaltový úsek dlhý...

Prečítajte si viac
LESOVANIE: Ako si predstavovali tatranské lesy po vetrovej kalamite pred sto rokmi

LESOVANIE: Ako si predstavovali tatranské lesy po vetrovej kalamite pred sto rokmi

O čom sa píše

Ing. Ľudevít Macko publikoval v Lesnické práci v roku 1934 článok s titulkom Zalesňovanie Vysokých Tatier, ktorý bol podľa autorových slov napísaný ešte...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora