Lesnícke majstrovstvá Európy v orientačnom behu (EFOL)
Orientačný beh patrí medzi veľmi obľúbené športy, a to predovšetkým v Škandinávii, Pobaltí, Poľsku, v Česku, na Slovensku a v alpskom regióne. Základnými piliermi tohoto športu je práca s podrobnou mapou a orientácia v teréne, pričom športovci na základe týchto schopností hľadajú v teréne tzv. kontroly (typické oranžovo-biele stojany). Je zrejmé, že tento krásny šport je ako stvorený pre lesníkov. Pohyb v teréne, orientácia a práca s mapou je predsa našou prednosťou. A práve z tohoto dôvodu začali v roku 1994 usporadúvať každoročné medzinárodné majstrovstvá EFOL. V roku 2024 sa v Poľsku uskutočnil jubilejný 30. ročník.
EFOL (European Forest Orienteering Championship) vznikol ako príležitosť prepojenia lesníckeho sektora naprieč Európou. Toto reprezentačné športové podujatie prepája zamestnancov a organizácie lesníckeho, drevárskeho a environmentálneho sektoru na európskej úrovni, vzhľadom k obchodne a krajinne silne prepojenému medzinárodnému priestoru. Druhou významnou úlohou je pozitívna propagácia lesníctva na verejnosti, deklarovanie lesníctva ako sektoru potrebného a nevyhnutného pre spoločnosť s úzkym medzisektorovým prepojením. Dominantnou skupinou účastníkov sú európski pracovníci v lesníctve, veľké zastúpenie majú aj zamestnanci a majitelia pridružených firiem, drevárskeho a s tým súvisiaceho spracovateľského priemyslu. Zúčastniť sa môžu aj zástupcovia environmentálneho sektoru z oblasti ochrany prírody či správ chránených území, ktoré sú s lesníckym sektorom, obzvlášť dnes, veľmi úzko prepojené.
Tieto majstrovstvá sú spolu so súťažou EFNS (Lesnícke majstrovstvá Európy v biatlone) jedným z mála podujatí tohto typu a vzácnou cennou príležitosťou, kedy sa môžu lesníci porozprávať so svojimi kolegami v zahraničí, načerpať nové skúsenosti, zážitky, spoznať lesnícke prostredie európskych krajín a v neposlednom rade aj úspešne reprezentovať Slovensko v zahraničí. A to všetko priamo v prírode pri aktívnom pohybe.
Preteky usporadúva každoročne iná krajina. Slovensko sa na pretekoch zúčastňuje od roku 1996. Početný, až 42-členný tím sa zúčastnil v roku 1999, čo bol zároveň rok zatiaľ jediného ročníka usporiadaného na Slovensku (Rožňava, Slovenský kras). Bohužiaľ, tendencia slovenskej účasti bola od toho roku výrazne klesajúca a v roku 2011 už Slovensko nemal kto reprezentovať. Jednotlivci sa zúčastnili v rokoch 2013, 2015 a pravidelne sa snažíme rozvíjať nový slovenský tím od roku 2018.
Rád by som touto cestou priblížil priebeh podujatia pre tých z vás, ktorí sa chystajú posilniť slovenský tím v ďalších rokoch: EFOL je nielen označenie samotných pretekov, ale aj organizácie, pod záštitou ktorej sú každoročne organizované. Podujatie má vlastného prezidenta a európske predsedníctvo (momentálne 4 členovia), ktorí sú volení na štyri roky. Každá z krajín má tiež svojho predsedu (koordinátora tímu). Z 25 historicky zapojených krajín sa aktívne zúčastňuje už len asi 19, aj to nepravidelne. Nová krajina je preto vždy veľkým prínosom do rodiny európskeho lesníckeho športu.
Na organizácii súťaže sa vždy spolupodieľajú dve zložky danej krajiny: spoločnosť z lesníckeho sektora (spravidla veľké firmy, štátne lesy, lesnícke inštitúty atď.) a miestny klub orientačných športov zabezpečujúci odbornosť a oficiálny športový status (vytyčovanie tratí, beh podľa zásad fair-play, značenie, meranie času, atď.).
Podujatie trvá päť dní, ktorých súčasťou je otvárací a ukončovací ceremoniál (s vlastnou hymnou a vlajkou EFOLu, vrátane slávnostného pochodu mestom), slávnostný večer, lesnícky seminár (informácie o lesníctve danej krajiny), voliteľné exkurzie a samotné preteky. Tie pozostávajú z 3 samostatných disciplín, a to individuálnych ako SPRINT (beh cez mesto - kratšia trať) a MIDDLE (hlavné preteky podujatia – beh v lese) a skupinových, ktorými sú ŠTAFETY (skrátená trať v lese v 2-3 členných mužstvách). Všetky preteky sú prispôsobené podľa vekových kategórií, samostatne pre ženy a mužov.
Preteky sa vždy nesú vo veľmi príjemnej atmosfére. Na poslednom ročníku v roku 2024 to nebolo inak. Poľský tím odviedol skvelú prácu v rámci celkovej organizácie, prípravy podujatia a pohostenia. Snaha o dokonalosť bola deklarovaná aj tým, že šlo o jubilejný 30. ročník súťaže a zároveň hlavný usporiadateľ, ktorým boli poľské štátne lesy (Lasy Państwowe), oslavovali v rovnakom roku svoje 100. výročie. Zaujímavý bol pre nás aj terén pripomínajúci oblasť Záhoria. Veľmi husté borovicové porasty podrastené dubom na pieskoch, typicky podmáčané s mnohými terénnymi depresiami, mokraďami a rašeliniskami. Terény síce nenáročné na prevýšenie, avšak komplikované z pohľadu orientácie a neprístupnosti sú snom každého orientačného bežca. Pretože tu obzvlášť platí, že čím skrytejšia kontrola („lampión“, ktorý hľadáme), tým lepší pocit zo športového výkonu a tiež výraznejšie zadosťučinenie. V rámci exkurzie a lesníckeho semináru sme sa dozvedeli prínosné informácie o histórii a fungovaní poľského lesníctva. Poľské štátne lesy a fungovanie tamojšieho lesníckeho sektora by mohlo byť pre ten slovenský veľmi inšpiratívny. Práca s verejnosťou, komplexný výrobno-spracovateľsko-obchodný priemysel, funkčné prepojenie lesníckeho a environmentálneho sektoru či finančné zhodnotenie produktov lesa je na pomerne vysokej úrovni. O to znepokojujúcejší je fakt, že tento prístup dokážu držať aj s kvalitatívne horšími porastami, tenšími sortimentami dreva a veľmi nízkou druhovou pestrosťou porastov. Aj uvedomovanie si takýchto skutočností je dôležitým momentom a zmyslom vnímania a dôvodom pre účasť na podobných medzinárodných podujatiach.
Slovenská účasť na pretekoch je, žiaľ, veľmi nízka. Napriek tomu však bola v roku 2024 najvyššia za posledných 15 rokov, a to v celkovom počte 4 (statoční) športovci. Nie je to samozrejme optimálny stav, ale pevne verím, že sa zlepší. Malou nádejou môže byť aj súčasné vekové zloženie, vďaka ktorému sme získali v roku 2024 špeciálne ocenenie za vekovo najmladší tím. Slovenský tím podporilo Národné lesnícke centrum, za čo mu patrí úprimné poďakovanie.
Týmto článkom chcem nielen priblížiť európske lesnícke preteky v orientačnom behu, samotný šport ako taký, ale tiež vyzvať na aktívnu účasť v ďalších ročníkoch tohoto podujatia. Pevne verím a očakávam, že pretekov sa v roku 2025 zúčastní viac bežcov, a to zo širokej lesnícko-drevárskej a environmentálnej verejnosti, takisto študentov stredných lesníckych škôl, študentov z TU Zvolen a možno aj pracovníkov príslušných ministerstiev. Zúčastniť sa pritom môže každý pracovník, študent alebo absolvent zo spomínaných oblastí, vlastníci lesa a ich rodinní príslušníci. K účasti nie sú potrebné žiadne kvalifikačné predpoklady, len chuť behať, schopnosť pohybu v teréne, odhodlanie pre nové zážitky a veľmi vítaná je tiež podpora vašich zamestnávateľov.
Všetkých pozývam na EFOL 2025, ktorý sa uskutoční 2. – 7. augusta v Estónsku.
Slovensko by malo dôstojne reprezentovať, a to vzhľadom k svojej pevnej lesníckej histórii, bohatej a veľmi rozmanitej krajine, výborným výsledkom „nelesníckych“ orientačných bežcov na svetovej úrovni. V neposlednom rade tiež preto, aby sa nám podarilo vybudovať silný a početný tím do roku 2029, kedy bude EFOL po celých tridsiatich rokoch práve u nás, na Slovensku. Všetkým, ktorí sa na realizácii tejto myšlienky pričinia, vopred a zo srdca ďakujem.
Ing. Martin Bátor, PhD.
koordinátor slovenského tímu EFOL
Národné lesnícke centrum
batmar.martin@gmail.com