Prihlásiť

Proces opätovného budovania dôvery nebude jednoduchý a potrvá dlho

S novozvoleným predsedom Rady Národného parku Veľká Fatra Jozefom Jankovom

Hlavný inžinier spoločnosti Mestské lesy Banská Bystrica s r. o. Ing. Jozef JANKOV, PhD., MBA bol 10. septembra 2024 na zasadnutí Rady Národného parku Veľká Fatra zvolený za jej predsedu. To, že bol zvolený jednohlasne v tajnom hlasovaní komentuje slovami, že farár, učiteľ a horár vždy boli najváženejšie povolania a najváženejší ľudia. A vo vyspelých krajinách to podľa neho stále platí. „Pozrite sa, kde sme to my dotiahli so spoločenským postavením učiteľov... Aj postavenie lesníkov je podľa mňa odrazom zlého stavu celej spoločnosti. Ale v odbornej verejnosti sme my, lesníci, stále vážení. Možno o tom svedčí aj hlasovanie členov rady národného parku, ktorí zastupujú široké odborné spektrum,“ povedal na úvod rozhovoru pre časopis LES & Letokruhy J. Jankov.

Ako v tomto kontexte vnímate svoje zvolenie za predsedu Rady Národného parku Veľká Fatra?

Nominácia a zvolenie je pre mňa výzvou, aby som aj na tomto poste šíril dobré meno lesníkov. A ako som povedal aj na poslednom zasadnutí rady národného parku, delenie na lesníkov a ochranárov považujem za nezmyselné, každý dobrý lesník musí byť aj ochranár.

Koľko členov má Rada Národného parku Veľká Fatra a z akých zástupcov je vytvorená? Aký máte názor na zloženie rady? Je v nej reprezentatívne zastúpenie všetkých záujmových skupín, ktorých sa priamo týka fungovanie Národného parku Veľká Fatra?

V súčasnosti má rada 18 členov a je zložená zo zástupcov ministerstva životného prostredia, samosprávy, organizácií cestovného ruchu, mimovládnych organizácií, akademickej a vedeckej obce, obhospodarovateľov pozemkov v národnom parku, ďalej zástupcov neštátnych vlastníkov lesov a zo zástupcu horskej záchrannej služby. Členom rady je aj riaditeľ národného parku, v zmysle štatútu, ale bez hlasovacieho práva. Členov rady menuje Ministerstvo životného prostredia SR.

Od začiatku fungovania rady sme pociťovali absenciu zástupcov vlastníkov a obhospodarovateľov lesných pozemkov. Túto požiadavku sme vzniesli ako zásadnú pripomienku v procese zonácie a viacerým zástupcom vlastníkov sa na základe takto vznesenej zásadnej pripomienky podarilo dostať do rady, vrátane mňa na návrh Mesta Banská Bystrica ako najväčšieho vlastníka neštátnych lesných pozemkov v Národnom parku Veľká Fatra.

***V radách národných parkov by mali byť aj zástupcovia Hasičského a záchranného zboru SR ***

Samozrejme, v súvislosti s poslednými požiarmi v národných parkoch by podľa môjho názoru bolo potrebné, aby boli v radách napríklad aj zástupcovia Hasičského a záchranného zboru SR. Ale aj neštátne, nepolitické, samosprávne inštitúcie ako Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Slovenská lesnícka komora.

Akú máte predstavu o vedení Rady Národného parku Veľká Fatra?

V zmysle štatútu rada zasadá podľa potreby, spravidla najmenej dvakrát ročne. Okrem toho predpokladám, že bude prebiehať medzi členmi rady a zástupcami národného parku komunikácia a výmena informácií, pretože je potrebné vypracovať a predložiť na schválenie dôležité strategické dokumenty ako Program starostlivosti o Národný park Veľká Fatra a nový návštevný poriadok. Práve k takýmto strategickým dokumentom má rada vydávať stanoviská a domnievam sa, že pri nich tvorbe vie zohrať významnú úlohu.

Rada má napríklad v zmysle štatútu sledovať a vyhodnocovať negatívne antropické vplyvy na národný park. To je v dnešnej dobe veľmi aktuálna otázka. Komunikácia s verejnosťou je v prvom rade záležitosťou vedenia národného parku. Niektoré postupy v minulosti spôsobili, že dôvera samospráv a ľudí žijúcich v národnom parku bola vážne narušená. Dôvera sa väčšinou obnovuje ťažko, trvá to dlhší čas a sú k jej opätovnému vybudovaniu potrebné najmä konkrétne skutky a dobré riešenia. Ja osobne rád podporím propagáciu každého dobrého riešenia.

Závery rokovaní rady národného parku majú pre jeho správu odporúčajúci charakter. Aký máte názor na status tohto orgánu?

Rada národného parku má najmä poradné a iniciačné funkcie. Je predovšetkým na vedení národného parku, ministerstiev, vlády, prípadne ďalších inštitúcií, či odporúčania rady budú akceptovať. Ako som už uviedol, v rade sú odborníci z rôznych oblastí. Ja som v prvom rade lesník, preto je aj pre mňa zaujímavé počas zasadnutia rady počuť odborné názory starostu obce, ekológa alebo chovateľa dobytka v národnom parku.

***Ak budú kompetentní počúvať odborné rady, bude to v prospech všetkých***

Títo ľudia môžu svojimi radami významným spôsobom pomôcť chodu národného parku. Čiže je to na základe súčasnej legislatívy postavené predovšetkým na komunikácii. Ak bude vedenie národného parku a kompetentní počúvať tieto odborné rady, bude to v prospech všetkých, a najmä v prospech ochrany prírody. V súčasnom vedení parku vidím úprimný záujem viesť takýto dialóg. Samozrejme, po čase zhodnotím, či sa odporúčania rady národného parku premietajú aj do reálneho života. Ak by sa tak nedialo, bude potrebné navrhnúť zmeny.

Vlastníci a obhospodarovatelia lesov presadzujú transformáciu aspoň niektorých národných parkov na Slovensku na prírodné parky, v ktorých by podľa vzoru zo zahraničia mali ľudia žijúci priamo v parku väčšie právomoci a kompetencie v rozhodovaní o jeho fungovaní a aktivitách, ktoré sa môžu v parku realizovať. Myslíte, že Národný park Veľká Fatra by mal a mohol byť transformovaný na prírodný park?

Vládou schválený strategický dokument Zelenšie Slovensko – Stratégia environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030 (takzvaná Envirostratégia 2030) stále platí. Do dnešného dňa som nepočul, žeby niekto tento vládny strategický dokument zrušil. A tam sa jednoznačne hovorí, citujem: „Do roku 2030 bude s cieľom účinnej ochrany prírody celá sústava chránených území prehodnotená za účasti všetkých zainteresovaných subjektov a na základe najlepšej praxe, kritérií IUCN a lokálnych potrieb. V prípade národných parkov sa prehodnotenie zabezpečí najneskôr do roku 2024.“

Preto sa pýtam, platia vládou schválené dokumenty, alebo sú to len zdrapy papiera? Všetci si v prvom rade zaslúžime vedieť, aký je skutočný stav. Vysoké školy musia prechádzať akreditáciami, nemocnice musia plniť podmienky v rámci kategorizácie... preto musia platiť aj nejaké pravidlá pre chránené územia. Som si vedomý toho, že naše národné parky kritériá IUCN neplnia.

Určite nechcem, aby boli teraz všetky zrušené. Ale veľmi by ma zaujímali výsledky takéhoto prehodnotenia a akýsi „rebríček“, ktoré parky sú z pohľadu hodnotenia na tom najlepšie a ktoré najhoršie. A potom spoločnosť môže rozhodnúť – áno, toto bude národný park, do tohto budeme investovať a pracovať na splnení kritérií, alebo toto už ani zďaleka kritériá národného parku nespĺňa a musíme hľadať vhodnejší spôsob manažmentu a ochrany.

Pre niekoho sa toto možno bude zdať ako drastické opatrenie, ale treba si uvedomiť, že je to len v prospech ochrany prírody. Rezort životného prostredia každej krajiny na svete má limitované prostriedky na svoju činnosť, vrátane Slovenska. A hádam všetci chceme, aby boli tieto prostriedky použité cielene tam, kde je to ozaj prioritne potrebné a netratili sa v nejakom fiktívnom systéme.

V októbri 2023 vtedajšia vláda schválila zonáciu Národného parku Veľká Fatra. Jeho výmera sa má zvýšiť na 40 889 hektárov. Bez zásahu bude 16 374 hektárov územia, na ktorom má platiť 5. stupeň ochrany. V akom štádiu je realizácia tohto rozhodnutia?

Síce bola schválená zonácia Národného parku Veľká Fatra, ale nebol schválený program starostlivosti o národný park, čo je strategický dokument. Je to pre mňa nepochopiteľný a nelogický postup, pretože máme zóny A, B, C a D, ale nemáme exaktne popísaný režim v jednotlivých zónach.

Bývalé vedenie štátu vyhlásilo zonáciu nariadením vlády na jednom z jej posledných rokovaniach pred predčasnými voľbami a zdôvodňovalo jej prijatie hrozbou straty finančných prostriedkov z EÚ. Pred voľbami časť politického spektra sľubovala zrušenie tohto nariadenia. Politická realita však ukázala, že to nie je také jednoduché a osobne sa nazdávam, že k takémuto kroku už ani nedôjde. Ako prioritu preto vnímam vypracovanie kvalitného Programu starostlivosti o Národný park Veľká Fatra, ktorý do veľkej miery určí, ako sa bude národný park vyvíjať, ale aj aké vzťahy budú medzi všetkými dotknutými zonáciou.

Situácia nie je jednoduchá ani pre zamestnancov národného parku. Národný park na základe nariadenia vlády prebral rozsiahle lesné pozemky od štátneho podniku LESY SR. Podľa informácií riaditeľa správy národného parku Ing. Romana Fajtha nie sú obsadené viaceré funkcie lesníkov v národnom parku, pretože viacerí lesníci pracujúci v štátnych lesoch odmietli pracovať pre národný park. Aj to je dôkaz toho, že je vážne narušená dôvera. Proces opätovného budovania dôvery nebude jednoduchý a myslím, že potrvá dlho.

Ďakujem za rozhovor.

Jozef Marko

Hlavné správy

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a ochranári - kto, koho a čím démonizuje? Podpásovky na pokračovanie

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a ochranári - kto, koho a čím démonizuje? Podpásovky na…

Aktuálne

Tento týždeň sa dostalo k čitateľom januárové vydanie českého odborného časopisu Lesnická práce. V novoročnej ankete odpovedal na otázky redakcie aj predseda...

Prečítajte si viac
Poľovníci odpovedali na výzvu mimovládnych organizácií: Pomôžte ľuďom na vidieku žiť a podporte manažment synantropných druhov zveri vrátane vlka

Poľovníci odpovedali na výzvu mimovládnych organizácií: Pomôžte ľuďom na vidieku žiť a…

Aktuálne

Slovenská poľovnícka komora odpovedala na svojej internetovej stránke mimovládnym organizáciám na žiadosť k nestrieľaniu vlkov a uverejnila aj žiadosť mimovládnych...

Prečítajte si viac
Populácia zubrov v Poloninách po dvoch desaťročiach od začiatku reintrodukcie: V roku 2012 ich bolo 15, v súčasnosti tam žije vyše 80 jedincov

Populácia zubrov v Poloninách po dvoch desaťročiach od začiatku reintrodukcie: V roku…

O čom sa píše

Po dvoch dekádach od začiatku úspešného projektu reintrodukcie zubrov v Národnom parku Poloniny správa národného parku na internetovej stránke konštatuje...

Prečítajte si viac
Slovenská poľovnícka komora o povolení lovu vlka dravého: Ak sa nebude dlhšie loviť, stratí pred človekom rešpekt a začne obchádzať ľudské sídla ako medveď

Slovenská poľovnícka komora o povolení lovu vlka dravého: Ak sa nebude dlhšie…

Aktuálne

V súvislosti s aktuálnou diskusiou o povolení lovu vlka dravého (Canis lupus) v poľovníckej sezóne 2024/2025, Slovenská poľovnícka komora (SPK)...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora