Ďakovný list nórskemu lesníkovi
Lesníkovi nórskeho kráľovstva menom Hans Fredrik LAUVSTAD (ďalej Hans), ktorý sa tento rok dožil 80 rokov, bol odovzdaný ďakovný list. Slávnostné odovzdanie sa uskutočnilo v zasadačke Mestských lesov Banská Bystrica v Harmanci pri príležitosti 17. ročníka splavovania dreva. List odovzdal riaditeľ Mestských lesov Banská Bystrica Blažej Možucha a generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Tibor Menyhart. Hansa s manželkou Anne-Lise na podujatí privítal primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.
Nórsko – slovenská spolupráca začala po náhodnom stretnutí počas jednej konferencii na Technickej univerzite vo Zvolene pred rokom 1999, kde sa vtedajší vedúci oddelenia výroby z Lesného závodu Kriváň Štefan Kontšek spoznal s poslankyňou nórskeho parlamentu pani Merete Furuberg. „Slovo dalo slovo“ a tak spoločne vypracovali projekt možnej spolupráce, pre ktorú nórsky parlament vyčlenil finančné prostriedky. Vtedy ani len nemohli tušiť, ako zásadne, a to v pozitívnom význame zmenia život mnohým ľuďom a prispejú k rozvoju medzinárodných vzťahov v oblasti lesníctva.
Ako prvý bol spustený čiastkový projekt zalesňovania západného pobrežia Nórska so slovenskými brigádnikmi a vzájomné výmenné poznávacie pobyty lesníkov. Takto sa pán Kontšek spoznal s Hansom, pán Možucha prijal prvú skupinu nórskych lesníkov a napr. ja, ako riaditeľ Semenolesu v r. 2002, som v rámci asi 10 - člennej slovenskej skupiny navštívil Nórsko. Bol to odborne, ale i ľudsky veľmi prínosný pobyt, kde som nadobudol presvedčenie o efektívnosti pestovania a zalesňovania krytokorennými sadenicami.
Následne bola na Semenolese „oprášená“ fínska plniaca a vysievacia linka Combicel a spustené pestovanie krytokorenných sadeníc v sadbovačoch po dobudovaní pohyblivých závlah vo fóliovníkoch a vybudovaním úložiska. Po nórskom príklade bolo napr. zavedené veľmi jednoduché a spoľahlivé fixovanie fólie pozdĺž fóliovníkov pomocou vriec s pieskom.
Vo veľkoškôlke Jochy sa používal nespoľahlivý spôsob pomocou zaisťovacích spôn, ktorý nedokázal odolávať vetrom a tým spôsoboval veľké ťažkosti a škody. Hans s priateľmi, lesným škôlkárom Sveinom a odborníkom Torom navštívili Semenoles a v problematike formou poradenstva nezištne pomáhali. Pre zaujímavosť uvediem, že v súvislosti s Čínou si nemecký subjekt cenil know-how pestovania krytokorenných sadeníc na 2 mil. €.
Hans sprostredkoval viacero ďalších výmenných pobytov odborníkov, pracovných pobytov slovenských študentov, bol nápomocný pri zakladaní sadov vianočných stromkov a okrasnej čečiny a poskytol inšpirácie pri budovaní Lesníckeho skanzenu na Č.Balogu, či na vybudovanie trenažérového pracoviska pre obsluhu harvestorov. Asi poslednou Hansovou akciou bola spolupráca pri získaní nórskeho partnera pre Občianske združenie Žito v rámci realizovaného pilotného projektu Reštitúcie losa európskeho.
Stručný lesnícky životopis: Hans sa narodil ako syn lesníka a vyrástol na odľahlej horárni v Telemarku v okrese Drangedal pri dedinke Grova. Odľahlosť a zachovalosť miestnej prírody dokazuje skutočnosť, že v blízkosti rodnej horárne sa nachádza najväčšia nórska divočina, Prírodná rezervácia Grytdalen (1600 ha, IUCN I), ktorú privatizoval Hansov starší brat Per a ktorej vlastníkom je v súčasnosti synovec Jon P. Lauvstad.
Po absolvovaní vysokej školy lesníckej, kde študoval na základe študentskej pôžičky, musel Hans za prácou odísť z južného Nórska. Spolu s priateľom – lesníkom/ekológom menom Tor Gomnas niekoľkokrát zmenili svoje pôsobenie až Hans zakotvil ako riaditeľ Krajského lesného úradu v kraji Sogn og Fjordane v mestečku Forde a Tor ako učiteľ na Lesnícko – farmárskej škole vo Vassenden.
Na neďalekom západnom pobreží v Brandsoy sa Hans zoznámil s ďalším svojím dlhoročným priateľom – lesníkom, škôlkarom, rybárom a poľovníkom menom Svein Saure. Uvedená trojica priateľov niekoľkokrát navštívila Slovensko, ale v súčasnosti zostal už iba Hans so Sveinom a Tor (1939 - 2008) ich stále z nebeských výšin verne sprevádza v krásnej nórskej prírode a na ich pozemských cestách.
Ing. Stanislav Bystriansky