Zonácia národných parkov nebude vôbec jednoduchá
Pripravovaná zonácia národných parkov bude veľmi komplikovaná aj v závislosti od podielu súkromného vlastníctva v jednotlivých veľkoplošných chránených územiach. Napríklad v národných parkoch Malá Fatra a Slovenský kras dosiahuje tento podiel vyše 80 percent. Aj keď rezort životného prostredia a štátna ochrana prírody systematicky upokojujú verejnosť tvrdením, že súkromných vlastníkov sa zonácia národných parkov netýka a uskutočňuje sa len na štátnych pozemkoch, všetci zainteresovaní si uvedomujú, že je to len jedna časť pravdy.
Tá druhá je taká, že zonácia môže mať zmysel a bude splňať medzinárodné kritériá len vtedy, keď sa podarí správam národných parkov presvedčiť súkromných vlastníkov, aby súhlasili s podmienkami zaradenia ich lesov do bezzásahovej A zóny.
Že to s presviedčaním nebudú mať vôbec jednoduché, samozrejme za predpokladu, že chcú postupovať voči lesomajiteľom korektne a seriózne, ako aktuálne deklarujú, sa ukázalo aj na stretnutí zástupcov viac ako štyroch desiatok urbárov s novým riaditeľom Správy NAPANT-u, ktoré v decembri zorganizovalo Liptovsko-Tatranské združenie vlastníkov lesov so sídlom v Liptovskom Mikuláši.
„Akokoľvek sa budú predstavitelia štátnej moci snažiť presvedčiť verejnosť, že v prípade pripravovanej zonácie súkromní vlastníci stoja mimo, ich sa budú dotýkať ďalšie rozširovania A zóny. Budú musieť byť aj na súkromných pozemkoch, ak štát nezmenší súčasné výmery národných parkov a bude trvať na minimálnom rozsahu bezzásahu na viac ako troch štvrtinách územia v súčasnosti pripravovanom novovyhlásení území národných parkov, ktoré plánuje dosahovať v horizonte 10 - 30 rokov.
Ak sa v súčasnosti ukotvia hranice národných parkov tak, ako sú navrhované, potom je len otázkou času, kedy vo vnútri územia dôjde k postupnému presadeniu A zóny - bezzásahu na viac ako troch štvrtinách územia. A toto bez súkromných vlastníkov nepôjde, ak s nimi štátna správa nezačne čo najskôr serióznu, úprimnú a otvorenú diskusiu,“ uviedol na sociálnej sieti v prvej dekáde decembra predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Ing. Milan Ovseník.
Názor súkromných vlastníkov lesov v národných parkoch na štátnu ochranu prírody po doterajších skúsenostiach stručne na stretnutí v Demänovskej doline zhrnul predseda Urbáru Vrbica Ing. Ján Mikuláš, CSc.: „Stanoviská ochrancov prírody nemôžu vlastníci lesov ďalej dostávať až po 3 - 4 mesiacoch, pretože príroda nepočká. Ochrana lesov je prioritne vec odborná a preto musia byť rešpektované zásady odbornosti. V niektorých stanoviskách ochrany prírody ale odbornosť chýba.
Ukázalo sa, že štát nedokáže plnohodnotne zabezpečiť ochranu prírody a preto je iný, ako participatívny prístup k ochrane prírody, odsúdený na neúspech. Za veľmi dôležitú považujeme otázku náhrad za obmedzenie hospodárenia v národnom parku. Chceme, aby boli náhrady primerané, ako je to uvedené v Ústave SR.“
Ochranári dostali na záver stretnutia v Demänovskej doline od vlastníkov lesov jasný odkaz: Ak nás nebudete rešpektovať, nehnete s nami, pretože sme jednotní a odhodlaní hájiť naše vlastnícke práva.
Lesomajitelia teda očakávajú od ministerstva životného prostredia a štátnej ochrany prírody v procese zonácie národných parkov férový prístup. Bez neho nebude úplná a zmyslupná zonácia možná.
Jozef Marko