Prihlásiť

Zonácia národných parkov nebude vôbec jednoduchá

Pripravovaná zonácia národných parkov bude veľmi komplikovaná aj v závislosti od podielu súkromného vlastníctva v jednotlivých veľkoplošných chránených územiach. Napríklad v národných parkoch Malá Fatra a Slovenský kras dosiahuje tento podiel vyše 80 percent. Aj keď rezort životného prostredia a štátna ochrana prírody systematicky upokojujú verejnosť tvrdením, že súkromných vlastníkov sa zonácia národných parkov netýka a uskutočňuje sa len na štátnych pozemkoch, všetci zainteresovaní si uvedomujú, že je to len jedna časť pravdy.

Tá druhá je taká, že zonácia môže mať zmysel a bude splňať medzinárodné kritériá len vtedy, keď sa podarí správam národných parkov presvedčiť súkromných vlastníkov, aby súhlasili s podmienkami zaradenia ich lesov do bezzásahovej A zóny. 

Že to s presviedčaním nebudú mať vôbec jednoduché, samozrejme za predpokladu, že chcú postupovať voči lesomajiteľom korektne a seriózne, ako aktuálne deklarujú, sa ukázalo aj na stretnutí zástupcov viac ako štyroch desiatok urbárov s novým riaditeľom Správy NAPANT-u, ktoré v decembri zorganizovalo Liptovsko-Tatranské združenie vlastníkov lesov so sídlom v Liptovskom Mikuláši. 

„Akokoľvek sa budú predstavitelia štátnej moci snažiť presvedčiť verejnosť, že v prípade pripravovanej zonácie súkromní vlastníci stoja mimo, ich sa budú dotýkať ďalšie rozširovania A zóny. Budú musieť byť aj na súkromných pozemkoch, ak štát nezmenší súčasné výmery národných parkov a bude trvať na minimálnom rozsahu bezzásahu na viac ako troch štvrtinách územia v súčasnosti pripravovanom novovyhlásení území národných parkov, ktoré plánuje dosahovať v horizonte 10 - 30 rokov.  

Ak sa v súčasnosti ukotvia hranice národných parkov tak, ako sú navrhované, potom je len otázkou času, kedy vo vnútri územia dôjde k postupnému presadeniu A zóny - bezzásahu na viac ako troch štvrtinách územia. A toto bez súkromných vlastníkov nepôjde, ak s nimi štátna správa nezačne čo najskôr serióznu, úprimnú a otvorenú diskusiu,“ uviedol na sociálnej sieti v prvej dekáde decembra predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Ing. Milan Ovseník. 

Názor súkromných vlastníkov lesov v národných parkoch na štátnu ochranu prírody po doterajších skúsenostiach stručne na stretnutí v Demänovskej doline zhrnul predseda Urbáru Vrbica Ing. Ján Mikuláš, CSc.: „Stanoviská ochrancov prírody nemôžu vlastníci lesov ďalej dostávať až po 3 - 4 mesiacoch, pretože príroda nepočká. Ochrana lesov je prioritne vec odborná a preto musia byť rešpektované zásady odbornosti. V niektorých stanoviskách ochrany prírody ale odbornosť chýba. 

Ukázalo sa, že štát nedokáže plnohodnotne zabezpečiť ochranu prírody a preto je iný, ako participatívny prístup k ochrane prírody, odsúdený na neúspech. Za veľmi dôležitú považujeme otázku náhrad za obmedzenie hospodárenia v národnom parku. Chceme, aby boli náhrady primerané, ako je to uvedené v Ústave SR.“ 

Ochranári dostali na záver stretnutia v Demänovskej doline od vlastníkov lesov jasný odkaz: Ak nás nebudete rešpektovať, nehnete s nami, pretože sme jednotní a odhodlaní hájiť naše vlastnícke práva.

Lesomajitelia teda očakávajú od ministerstva životného prostredia a štátnej ochrany prírody v procese zonácie národných parkov férový prístup. Bez neho nebude úplná a zmyslupná zonácia možná.

Jozef Marko 

Hlavné správy

Ako postupovať pri zrážkach s poľovnou zverou? Praktická príručka je na svete

Ako postupovať pri zrážkach s poľovnou zverou? Praktická príručka je na svete

Aktuálne

Príručka Ako postupovať pri zrážkach s poľovnou zverou, ktorú vydala Slovenská poľovnícka komora, bude čoskoro bezplatne dostupná aj v tlačenej...

Prečítajte si viac
Názor: Keď si „demokrati“ príjmu zákon, ktorý sami nedodržiavajú...

Názor: Keď si „demokrati“ príjmu zákon, ktorý sami nedodržiavajú...

Aktuálne

...aj tak by sa dal nazvať proces, ktorého sme svedkami v súčasnosti na Slovensku. Trochu retrospektívy kvôli oživeniu pamäti. Bežal hektický...

Prečítajte si viac
Envirorezort predstavil v návrhu klimatického zákona nástroje dobrovoľnej motivácie: Žaloby a sankcie

Envirorezort predstavil v návrhu klimatického zákona nástroje dobrovoľnej motivácie: Žaloby a sankcie

Aktuálne

Ministerstvo životného prostredia SR predstavilo prvý slovenský klimatický zákon. Návrh počíta napríklad s podaním klimatických žalôb na štát či so...

Prečítajte si viac
PPA upozorňuje na praktiky pochybných „vybavovačov“: Žiadnu zo svojich činností nerealizuje cez tretie osoby

PPA upozorňuje na praktiky pochybných „vybavovačov“: Žiadnu zo svojich činností nerealizuje cez…

Aktuálne

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) upozorňuje, že pre úspešné získanie dotácie alebo podpory, nie potrebné reagovať na ponuky osôb alebo firiem...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora