Les – cesta k poznaniu a ozdraveniu
„Keď poznáme kraje svoje poznáme i samých seba,“ je výrok slovenského historika a botanika, Andreja Kmeťa. Pandémia Covid-19 mnohých „vyhnala“ do lesa a tak objavili miesta v lese, ktoré by možno za iných okolností nenavštívili, hoci sú na dosah. Okrem toho lesy v súvislosti s prevenciou pred ochorením, sú ideálnym miestom, ktoré podporuje mentálne i fyzické zdravie. A tieto dve témy – poznanie a ozdravenie – sa spojili v XV. ročníku realizácie národného projektu LESNÍCKE DNI. Ich otvorenie sa uskutoční 30. augusta 2021 v Lesníckom arboréte Kysihýbel pri Banskej Štiavnici. Lesníci tak tentokrát verejnosť nepozývajú na námestia, ale jednoducho tam, kde je to pre všetkých najlepšie – do lesa.
A zmien vo formáte Lesníckych dní je viac. Otvorenie Lesníckych dní sa teda zo zvolenského námestia presúva do okolia Banskej Štiavnice. Má to niekoľko dôvodov: kráľovské banské mesto bolo v minulosti späté s baníctvom a to malo veľké prepojenie na lesníctvo. V roku 1871 bol vydaný dekrét uhorského ministerstva financií, ktorým sa na základe panovníkovho súhlasu oddelila správa baní od správy lesov. Lesníctvo sa vydalo na cestu samostatného hospodárskeho vývoja nezávislého na baníctve a priemysle. V roku 2021 sa tak upriamuje pozornosť na 150 rokov samostatného lesníctva. Táto téma sa prenáša i do Lesníckych dní a je jej venovaná i výstava s názvom Lesnícke letokruhy, ktorá bude verejnosti sprístupnená od 20. augusta 2021 až do konca roka 2021 v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene.
Históriou je poznačený aj prírodný objekt v správe Národného lesníckeho centra, v ktorom sa spája lesníctvo s vedou i kultúrou. Ide o Lesnícke arborétum Kysihýbel pri Banskej Štiavnici, ktoré v roku 1900 založil profesor botaniky, János Tuzson. V Lesníckom arboréte Kysihýbel, prebehla v rámci medzinárodného projektu TreeJoy (program Interreg, SKHU/1601/1.1/217) v rokoch 2018 - 2021 rekonštrukcia a revitalizácia celého areálu. Okrem toho bolo postavené nové návštevnícke centrum, obnovený náučný chodník okolo Kysihýbla, napísaná odborná publikácia Prevádzkovo využiteľné dreviny Lesníckeho arboréta Kysihýbel, vydaný odborná sprievodca Lesnícke arborétum Kysihýbel i detský sprievodca Chodníčkami lesníckeho arboréta Kysihýbel. V arboréte sa cez projekt uskutočnili i modelové vzdelávacie programy lesnej pedagogiky, ktorá v roku 2021 oslavuje 20 rokov svojej existencie na Slovensku.
XV. ročník podujatia Lesnícke dni vyzdvihuje lesy ako pozitívne prostredie s dokonalou harmóniu a liekom na všetky bolesti. Oddelenie správy lesov od správy baní pred 150 rokmi jednoznačne zabezpečilo zlepšenie životného prostredia, zvýšenie lesnatosti, ktorá je kľúčom k udržaniu zelenej budúcnosti.
Lesnícke dni budú otvorené 30. augusta 2021 v Lesníckom arboréte Kysihýbel. Ďalšie podujatia pod hlavičkou Lesníckych dní budú pokračovať v priebehu septembra a októbra zážitkovými sprevádzania s aktivitami lesnej pedagogiky vo vybraných regiónoch Slovenska pre nahlásené skupiny. Potrebné je oblečenie a obuv vhodné do prírodného prostredia a každého počasia.
Lesnícke dni pripravilo Národné lesnícke centrum v spolupráci s partnermi.
Ing. Veronika Jaloviarová
Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen