Digitálny atlas „Škodcovia drevín“ www.skodcoviadrevin.sk
Potrebujete identifikovať hmyz, huby alebo iné organizmy, nachádzajúce sa na stromoch a kroch?
Pracovníci Lesníckej ochranárskej služby sú autormi niekoľkých publikácií na determináciu škodcov drevín. Okrem knižných publikácií vyvinuli aj digitálny atlas škodcov.
V atlase nájdete široké spektrum hmyzu, húb a iných škodcov. Atlas popisuje takmer 500 druhov a je priebežne aktualizovaný. Druhy sú v atlase zoradené abecedne. Každý škodca je popísaný na samostatnej karte. Informácie o škodcoch sa dajú jednoducho filtrovať podľa zvolených parametrov: podľa hostiteľskej dreviny; podľa časti dreviny, kde poškodenie spôsobujú; podľa významnosti a ďalších vlastností. Užívateľ jednoducho vyfiltruje druhy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobili dané poškodenie.
Viac informácií ako používať digitálny atlas „Škodcovia drevín“ nájdete na:
https://www.skodcoviadrevin.sk/uzitocne-informacie/ako-pouzivat-tento-atlas
Zámerom atlasu je pomôcť orientovať sa v širokom spektre škodcov, ktoré môžu poškodzovať naše stromy a kry v lese, v záhradách, parkoch a pod. Použitá symbolika a text majú pomôcť k čo najrýchlejšej determinácii príčiny poškodenia. Pre overenie správnosti determinácie a pre získanie doplňujúcich informácií odporúčame siahnuť aj po ďalších zdrojoch informácií.
Karta každého škodcu obsahuje stručný opis daného druhu, symptómy, hostiteľské dreviny, miesto poškodenia, významnosť druhu, kategóriu škodcu a ďalej informáciu, či bol alebo nebol výskyt daného druhu zaznamenaný na Slovensku, ako aj údaj, či ide o domáci alebo invázny druh.
Karta druhu obsahuje jednu alebo viacero fotografií s krátkym popisom. Na hlavnej stránke sa zobrazuje len časť fotografií. V prípade, že sa na stránke organizmu nachádza viac fotografií, je potrebné otvoriť galériu „zobraziť celý album“.
V prípade, ak užívateľ nie je schopný identifikovať škodcu alebo príčinu poškodenia, škodcu identifikujú pracovníci LOS a informáciu o danom škodcovi pošlú emailom späť zadávateľovi.
Údaje a fotografiu poškodenia /škodcu je možné zadať cez formulár na linku http://www.skodcoviadrevin.sk/urcime-skodcu, ktorý je prístupný na domovskej stránke.
V prvom kroku zadávateľ označí do mapy lokalitu, kde škodcu objavil. V ďalšom kroku je pre identifikáciu škodcu potrebné nahrať jeho fotografiu. Kvalita a detail fotografie sú rozhodujúce pre správnu determináciu. Celkovo je možné nahrať 4 fotky. Ďalej zadávateľ vloží kontaktné údaje, hosťovskú drevinu a časť, na ktorej sa vyskytuje (kmeň, listy...). Nie je potrebné zadávať celé meno, ani iné osobné údaje. Dôležitá je emailová adresa a „nick“, ktorým Vás oslovia zamestnanci LOS po determinácii. Svoj dotaz aj dotazy iných užívateľov nájdete tu: https://www.skodcoviadrevin.sk/zoznam-ziadosti.
V roku 2021 bude spustená aj off-line verzia atlasu, ktorú momentálne pracovníci LOS pripravujú. Túto verziu bude možné stiahnuť do telefónu a bude prístupná aj na miestach bez pokrytia internetového signálu.
Nikolov Ch., Zúbrik M., Kunca A. a kolektív LOS