Vlastníci a správcovia lesov majú bližšie do Bruselu ako do Bratislavy. Zatiaľ, nehaňme deň pred večerom
Tak si to porovnajme. Európsky parlament v Bruseli žiada od Európskej únie, aby zabezpečila dostatočné financovanie opatrení pre odvetvie lesného hospodárstva, zodpovedajúce novým očakávaniam, vrátane investícií do rozvoja lesných oblastí a zlepšenia vitality lesov, údržby sietí lesných ciest, lesnícke technológie, inovácie a spracovanie a využívanie lesných produktov. Vyzýva členské štáty, aby zosúladili svoje stratégie a plány v oblasti lesného hospodárstva tak. Európsky parlament zdôrazňuje, že lesy a odvetvie lesného hospodárstva významne prispievajú k rozvoju miestnych obehových ekonomík, založených na bioproduktoch v EÚ. Zvýrazňuje rozhodujúcu úlohu lesov, odvetvia založeného na lesoch a biohospodárstva pri dosahovaní cieľov európskeho ekologického riešenia a klimatickej neutrality do roku 2050.
Domáca odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA rozmieňa toto posolstvo z Bruselu na drobné a odporúča Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby využilo dokument Európskeho parlamentu na vytvorenie jednotnej štátnej politiky pre ochranu lesa a trvalo udržateľné využívanie lesného bohatstva Slovenskej republiky. Takáto štátna politika musí mať podľa odborníkov z platformy dlhodobú platnosť a záväznosť pre všetky zložky exekutívy bez výnimky. Mala by byť zameraná na všetky dôležité oblasti, súvisiace s lesným bohatstvom, najmä na odborné obhospodarovanie lesov, na účinnú ochranu prírody, na komplexné poskytovanie ekosystémových služieb, ktoré občania od lesa očakávajú a na posilnenie pozície priemyslu spracovania dreva a ďalších odvetví, založených na lesníctve v zelenej ekonomike a bioekonomike.
A čo na to agrorezort v Bratislave? Predložil návrh národných rámcových programov pod názvom Príprava zelenej, digitálnej a odolnej obnovy pôdohospodárstva. Pôvodne v ňom žiadal vyčleniť 2,4 mld. eur na 10 priorít v Národnom integrovanom reformnom pláne, ktorý má slúžiť ako rámec pre vypracovanie nového dokumentu s názvom Plán rozvoja a obnovy. Po zverejnení požiadaviek Európskej komisie a po rokovaní so zástupcami ministerstva financií a úradu vlády trvá ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na jednej miliarde eur pre štyri priority: pozemkové úpravy aj s krajinotvorbou, modernizácia a obnova potravinového dodávateľského reťazca s cieľom zabezpečenia potravinovej sebestačnosti, plán revitalizácie závlah a zadržiavania vody v krajine a ekologickejšie spôsoby obhospodarovania lesa (prírode blízke hospodárenie v lese). Z lesného hospodárstva sa teda do tohto dokumentu dostane možno iba PBOL. Nič viac...
Ale nehaňme deň pred večerom. Slovenská vláda a príslušné ministerstvá, politici a štátni úradníci ešte majú príležitosť, aby to mohli mať slovenskí vlastníci a obhospodarovatelia lesov rovnako blízko do Bratislavy ako do Bruselu vďaka pochopeniu a implementácii toho, čo Európsky parlament od Slovenskej republiky ako členskej krajiny Európskej únie očakáva.
Jozef Marko