Klimatické zmeny zvládne spoločnosť s lesníkmi, nie bez nich
Boj proti klimatickým zmenám vníma Európska komisia v novom zložení ako existenčnú otázku. Podľa vyjadrenia jej predsedníčky Ursuly von der Leyen z novembra minulého roka v Európskom parlamente má európsky rozpočet zabezpečiť na klimatické opatrenia do roku 2030 bilión eur. Ďalšie dva bilióny eur majú na tento účel dodať Európska investičná banka a členské krajiny Európskej únie. Každoročne by mala Európska únia v boji proti klimatickým zmenám preinvestovať podľa šéfky novej eurokomisie, ktorá začala úradovať od 1. decembra 2019, obrovskú sumu - 100 miliárd eur.
Predseda Vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini začiatkom decembra minulého roka na klimatickom samite v španielskom Madride vyhlásil, že Slovenská republika podporuje urýchlenie činnosti na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050 a stratégia rozvoja nízkouhlíkových technológií v našej krajine by mala byť hotová začiatkom roka 2020. Na medzinárodnom fóre avizoval, že Slovensko sa rozhodlo vyčleniť ďalších 2,5 miliardy eur na investície do zmeny klímy a životného prostredia.
Prečo uvádzam tieto fakty a čísla? Pretože sú obrovskou výzvou a pravdepodobne aj neopakovateľnou príležitosťou pre slovenské lesníctvo, aby jeho predstavitelia dôrazne a zrozumiteľne povedali politikom a verejnosti, že klimatické zmeny zvládne spoločnosť s lesníkmi, ale nie bez nich, alebo dokonca proti nim. Pre vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, pre lesníckych akademikov, výskumníkov a vedcov, pre odborné lesnícke organizácie a profesijné združenia, skrátka pre všetkých, ktorým záleží na tom, aby lesníctvo na Slovensku malo pred sebou budúcnosť, zodpovedajúcu významu lesov pre spoločnosť a významu odborného obhospodarovania pre lesy, je boj s klimatickými zmenami veľkou šancou.
Práve teraz majú totiž lesníci možnosť ako zhodnotiť doterajšie dlhoročné, exaktne preukázané a lesníckou praxou potvrdené odborné skúsenosti v obhospodarovaní lesov, ako aj najnovšie výsledky výskumov na obnovovaných kalamitných plochách po vyčíňaní Žofie v Tatrách pred pätnástimi rokmi. Musia iba presvedčiť verejnosť, že dokážu zrealizovať práve na základe odborných a odskúšaných skúseností, vedomostí a lesníckych postupov účinné opatrenia na zmiernenie negatívnych dopadov klimatických zmien. A že jediné, čo na to potrebujú, je presmerovanie adekvátnej časť finančných tokov, vyčlenených na boj s klimatickými zmenami, na odborné obhospodarovanie a systematickej ochrany lesov.
Zámerne som použil slovíčko iba, pretože lesníci na to, aby sa im to podarilo, potrebujú získať späť stratené sebavedomie a vieru v to, čo sa v lese naučili a čo pre lesy urobili a robia, aj keď zatlačení do kúta a molestovaní. Verím, že to dokážu a spoločnosť pochopí na základe lesníckych argumentov, že klimatické zmeny zvládne lepšie vďaka podpore a spolupráci s lesníkmi, a nie bez nich.
Jozef Marko