Novinky v legislatíve
Národná rada SR na svojej 45. schôdzi schválila dve novely zákonov, ktoré sa priamo dotýkajú lesného hospodárstva a to „vládny návrh zákona o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov a o zmene a doplnení niektorých zákonov“ (parlamentná tlač č. 1331) a „vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony“ (parlamentná tlač č. 1324).
Prvý spomínaný zákon „o prevencii šírenia inváznych druhov“ schválila NR SR v treťom čítaní 10. mája 2019. Tento, v SR nový zákon vypracovalo Ministerstvo životného prostredia SR v nadväznosti na súvisiace nariadenie Európskej únie, ktoré stanovuje pravidlá na prevenciu, minimalizáciu a zmiernenie nepriaznivého vplyvu introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov na biodiverzitu v rámci Európskej únie. Z pohľadu praktického lesníctva sú dôležité ustanovenia týkajúce sa povinností a oprávnení osôb (§ 3) a akčných plánov (§ 7).
Týmto zákonom sa však novelizuje aj zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Táto úprava zákona o ochrane prírody a krajiny zásadným spôsobom zasahuje do problematiky výsadby a pestovania nepôvodných druhov rastlín, vrátane lesných drevín (agát, topoľ šľachtený a iné), keď na rozdiel od súčasnosti sa na nepôvodné lesné dreviny nevzťahuje výnimka a ich na výsadbu a pestovania na tieto činnosti bude zatiaľ potrebný súhlas orgánov ochrany prírody. Aj napriek enormnej snahe o vhodnejšiu úpravu znenia tejto právnej úpravy, odborné a racionálne podnety zo strany Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR neboli rezortom MŽP SR, napriek predchádzajúcim prísľubom a dohodám, akceptované.
Druhý z uvedených zákonov bol v NR SR schválený 13. mája 2019 a okrem zákona č. 229/1991 Zb. sa ním menili a dopĺňali aj ustanovenia zákona č. 326/2005 Z. z. o lesoch, zákona č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov a zákona č. 145/1995 Z.. z. o správnych poplatkoch v znení ich neskorších predpisov. Zmeny v týchto zákonoch sa týkajú, vlastníkov lesných pozemkov, obhospodarovateľov lesov vrátane štátnych organizácii lesného hospodárstva a upravujú problematiku najmä v oblasti odovzdania užívacích práv k lesným pozemkom vrátane postupu riešenia „starých“ doteraz neukončených podaní v tejto veci, v zákone o lesoch sa upravujú princípy odborného obhospodarovania lesov, zaviedli sa nové postupy súvisiace s evidenciou obhospodarovateľa lesa a odborného lesného hospodára. Z ustanovení zákona „o nájme“ č. 504/2005 Z. z. sa vyňali ustanovenia upravujúce nájomné vzťahy k lesným pozemkov a zároveň, v zákone o lesoch sa táto problematika novo a komplexnejšie zadefinovala. V zákone o lesoch sa doplnil nový právny inštitút tzv. „osobitné obhospodarovanie lesa“, pričom jeho uplatňovaním sa umožní obhospodarovať les „pasívneho vlastníka“. Úpravy v zákone o lesoch sa týkajú aj odborných spôsobilostí v lesníctve (PSL, OLH), zasahujú aj do ustanovení upravujúcich správu lesného majetku štátu a aj do oblasti vyňatí lesných pozemkov z plnenia funkcií lesov.
Prioritným dôvodom zmien a úprav týchto troch zákonov bola podpora a podnietenie záujmu o samostatné obhospodarovanie lesných pozemkov ich vlastníkmi v zmysle „Návrhu komplexného organizačného, finančného a legislatívneho riešenia problémov, ktoré spomaľujú transformáciu vlastníckych a užívateľských vzťahov k lesným pozemkom, vrátane náhrad podľa zákona č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov“, ktorý schválila vláda SR uznesením č. 558 zo 7. decembra 2016.
Predplatné časopisu
(Úplné znenie tohto článku si prečítate na stránkach časopisu LES & Letokruhy JÚN 2019)