Prihlásiť

Sociálne média ako možná cesta pozitívneho zviditeľnenia práce lesníkov

Súčasný názor na prácu lesníkov v spoločnosti možno charakterizovať ako dosť kritický. Vyplýva to zo zmenených nárokov na to, čo ľudia žiadajú od nás.

 

Ako v každej ľudskej činnosti, aj lesníci majú voľbu použitia prostriedkov a spôsobov na naplnenie potrieb spoločnosti. Je pri tom dôležité pochopiť, čo spoločnosť potrebuje a čo jej my lesníci dokážeme ponúknuť. Dnešná spoločnosť si pýta hlavne plnenie funkcií, ktoré priamo nesúvisia s produkciou dreva. Uprednostňuje také funkcie lesa, ako sú poskytovanie kvalitných zdrojov pitnej vody, vodozádržnej funkcie, klimatickej, ochrana prírodných lesných spoločenstiev, rekreačnej a pôdoochrannej funkcie. Veľká časť spoločnosti vníma ťažbu dreva ako poškodzovanie životného prostredia. Vzhľadom na klimatické zmeny a to čo sa deje s nepôvodnými smrečinami na Slovensku, ale aj v Čechách, je to pochopiteľné.

My lesníci máme možno trochu iný názor na to čo by sme spoločnosti mali poskytovať. Ale vzhľadom na širokú informovanosť spoločnosti prostredníctvom internetu často ťaháme za kratší koniec. Slabý článok sa dá zmeniť na silný. Minulý rok v novembri som sa rozhodol použiť sociálne médium Facebook (FB) na pozitívnu prezentáciu lesníckej práce. Nebol som presvedčený o užitočnosti tohto média. Samozrejme, čítal som o tom, ako oberá ľudí o reálny život, ako tam vznikajú zlé debaty. Často útočné. Ale aj tak som šiel s kožou na trh a skúsil som to.

Pri tvorbe príspevkov som si dal záväzok, že sa budem držať nasledovných zásad: nebudem používať zlé slová (budem slušný), nebudem brať osobne verbálne útoky na mňa (budem slušný), nebudem si robiť domnienky (vždy sa radšej spýtam, keď nebudem niečomu rozumieť) a budem to robiť ako najlepšie viem. Možno vám to pripomenulo zásady „4 dohôd“ od Dona Miguela Ruiza a máte pravdu.

Ďalej som si určil čo a komu chcem prezentovať svoje názory a skúsenosti. V prvom rade som chcel prezentovať prácu lesníka laickej verejnosti dvoma spôsobmi. Písanými príspevkami o tom, čo a ako robíme s podložením fotografií. Na fotky som urobil popis toho čo vidia v lese priamo na fotkách. Druhý spôsob je priama aktuálna prezentácia toho, čo sa v lese deje a s čím sa lesník stretáva. Časom sa vytvorila požiadavka o informácie o prírode blízkom obhospodarovaní lesov (PBOL) aj od lesníkov, ktorých napĺňa práca s lesom prírode blízkym spôsobom a začal som robiť aj odborné príspevky s PBOL.

Za tri mesiace publikovania na FB mám za sebou desiatky hodín prípravy príspevkov (veľmi časovo náročné, čudovali by ste sa aké náročné je podať našu prácu verejnosti zrozumiteľne), množstvo vzhliadnutí, zdieľaní, komunikácie. Som sám prekvapený aký má laická, ale aj odborná verejnosť hlad po takýchto informáciách. Negatívne spätné väzby boli len asi dve alebo tri, ale na základe princípov čo som si dal na začiatku som ich zvládol a postupne prestali.

Zatiaľ najväčšiu pozitívnu odozvu som dostal za príspevok „Prečo lesníci rúbu živé stromy“ s mne potvrdenými 167 lajkmi, 215 zdieľaniami (pri každom zdieľaní sa to zobrazí ďalšej veľkej skupine mimo mňa) a 35 komentármi. Tu je niekoľko reakcií na tento príspevok: „Správne napísané.“ „Ďakujem i za drobných vlastníkov.“ „Každý z nás má pár priateľov, ktorí si to aspoň prečítajú, dobrý začiatok.“

Položme si otázku – čo vieme sami spraviť pre pozitívnu prezentáciu našej lesníckej práce? Bolo by asi dobré mať nejakú vlastnú FB stránku, kde by sme mohli prezentovať naše dobré výsledky s prírode blízkym obhospodarovaním lesov lesníkom, ale aj celej laickej verejnosti.

Ing. Eduard Apfel

Hlavné správy

Spochybnené pasenie kráv v národnom parku: Prínos chovu hospodárskych zvierat, koní a agroturizmu v starostlivosti o horské či podhorské lúky a pasienky

Spochybnené pasenie kráv v národnom parku: Prínos chovu hospodárskych zvierat, koní a…

O čom sa píše

Pasenie kráv na Snilovskom sedle v Národnom parku Malá Fatra môže byť v rozpore s ochranou prírody. Upozornila na to...

Prečítajte si viac
Rapídny pokles turistov v Slovenskom raji: Dôvodom aj obavy zo stretov s medveďmi

Rapídny pokles turistov v Slovenskom raji: Dôvodom aj obavy zo stretov s…

O čom sa píše

Hoteliéri v Slovenskom raji hlásia rapídny pokles turistov. O prepade hlavnej turistickej sezóny hovoria aj predajcovia suvenírov, či majitelia gastro...

Prečítajte si viac
Po tragédii v Monkovej doline: Podľa ekoaktivistov šíri envirorezort škodlivé dezinformácie o bezzásahových lesoch

Po tragédii v Monkovej doline: Podľa ekoaktivistov šíri envirorezort škodlivé dezinformácie o…

Aktuálne

Vedenie Ministerstva životného prostredia SR v súvislosti s tragédiou v Monkovej doline a s lykožrútovou kalamitou zintenzívnilo spochybňovanie bezzásahového režimu...

Prečítajte si viac
Medveď napadol cyklistu na lesnej ceste: 793 hlásení o výskyte a strete medveďa s človekom. 37 jedincov eliminovali členovia zásahového tímu a poľovné združenia

Medveď napadol cyklistu na lesnej ceste: 793 hlásení o výskyte a strete…

Aktuálne

Zranenia dolnej a hornej končatiny utrpel včera 34-ročný cyklista, ktorého napadol medveď na lesnej ceste v Šútove v okrese Martin...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora