Prihlásiť

Prírode blízke obhospodarovanie lesa (PBOL)

Pojem často používaný (zneužívaný), doposiaľ v našej legislatíve nie je zadefinovaný 

Súčasný stav spoločnosti ako aj prebiehajúca globálna zmena klímy vyvoláva nutnosť pripravovať pre spoločnosť nové modely obhospodarovania lesov a definovať vízie ich zachovania s prihliadnutím na ich funkcie a ekologickú stabilitu. Pestovné technológie by sa mali opierať o moderné, progresívne, akceptovateľné, vedecky podložené a prakticky realizovateľné prístupy. Cesta ako naplniť primerané požiadavky spoločnosti na všetky funkcie lesa pri adekvátnom plnení ekosystémových služieb je dôsledné uplatnenie prírode blízkych postupov pestovania lesa.

 

Štát prostredníctvom Národného lesníckeho programu (NLP) na roky 2007 – 2013, ktorý bol realizovaný akčným plánom NLP na roky 2007 – 2013 už s pojmom prírode blízke obhospodarovanie lesov (PBOL) pracoval a množstvo úloh v ňom zadefinovaných vyhodnocuje ako splnené a len časť úloh ako nesplnené. V Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2016 – 2020 sa uvádza, že „Vláda podporí ekologizáciu a ekonomiku lesnej výroby a prírode blízke obhospodarovanie lesov ako súčasť sofistikovanej lesnej ekonomiky.“

S pojmom PBOL sa pracuje aj v akčnom pláne NLP na roky 2014 – 2020, kde v rámci strategického cieľa 1: Podpora ekologického obhospodarovania lesov uvádza prioritu 1: Podporovať prírode blízke hospodárenie v lesoch s rámcový cieľom 1: Vypracovanie koncepcie prírode blízkeho obhospodarovania lesov v podmienkach Slovenska vrátane zhodnotenia ekonomických, ekologických a sociálnych dopadov.

Je zarážajúce až nepochopiteľné, že do dnešnej doby nie je pojem PBOL legislatívne v našom zákone zadefinovaný a tiež zo strany štátnych orgánov necítiť podporu pre realizáciu myšlienok PBOL. Vlastná realizácia PBOL je postavená výhradne na aktivitách hnutia Pro Silva a nadšencov z lesníckej prevádzky, ktorí sa často stretávajú s nepochopením svojich kolegov, alebo nadriadených.

Pre potrebu zadefinovania jednoznačného obsahu PBOL zareagoval výbor Pro Silva Slovakia vypracovaním definície pojmu „Prírode blízke obhospodarovanie lesa“ (ďalej PBOL) na svojom zasadaní dňa 31.1.2018. Definícia bola následne zverejnená na stránke Pro Silva Slovakia.

Definícia PBOL:

Prírode blízke obhospodarovanie lesa je spektrum pestovných postupov zameraných na formovanie diferencovanej štruktúry prirodzených lesných ekosystémov pri súčasnom optimálnom využívaní ich hospodárskeho, ekologického a environmentálneho potenciálu. Tieto postupy využívajú prírodné procesy lesných ekosystémov, ich regeneračnú schopnosť, individuálny výškový a hrúbkový rast stromu, autoredukciu a tvarovú premenlivosť lesných drevín.“

Realizujú sa na princípe výberu, orientovaného na jednotlivé stromy alebo skupiny stromov malých výmer s cieľom zabezpečenia diferencovanej hrúbkovej, výškovej a vekovej štruktúry, kvality, stability a diverzity lesných porastov.

 V závislosti na prírodných, terénnych a stanovištných podmienkach, v ktorých sa uplatňujú, sú ich výsledkom:

• Výberkové porasty s priestorovým zápojom, v ktorých sú stromy alebo skupiny stromov nepretržite usporiadané nad sebou alebo vedľa seba do výmery 0,10 ha.

• Trvalo viacetážové porasty s viacvrstvovým zápojom, v ktorých sa etáže rôzneho veku nachádzajú dlhodobo nad sebou alebo vedľa seba do výmery 0,20 ha.

 • Mozaikovité porasty so stupňovitým zápojom, v ktorých sa etáže, resp. skupiny rôzneho veku nachádzajú dlhodobo vedľa seba na malých plochách do výmery 0,20 ha.

• Trvalo plošne, výškovo a vekovo diferencované porasty, ktoré sa formujú po realizácii clonných rubov v lanovkových terénoch, v ktorých sa skupiny (pásy) rôzneho veku nachádzajú vedľa seba na plochách so šírkou do priemernej výšky porastu.

V roku 2018 v začatom legislatívnom procese v tejto oblasti svitla nádej a zároveň možnosť zadefinovať PBOL do zákona. Pokúsili sme sa tento dôležitý odborný pojem dostať do legislatívy v rámci pripomienkovania legislatívneho procesu novely zákona o lesoch pod č.LP/2018/429 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch. 

Predplatné časopisu

(Úplné znenie tohto článku si prečítate na stránkach časopisu LES & Letokruhy MAREC 2019)

Hlavné správy

Odštepný závod Ulič rozšírili o 5 700 hektárov Lesnej správy Ubľa: Rozvoj chovu dojníc vďaka ťažbe dreva

Odštepný závod Ulič rozšírili o 5 700 hektárov Lesnej správy Ubľa: Rozvoj…

Aktuálne

Odštepný závod š. p. LESY SR Ulič (OZ Ulič) sa od 1. októbra 2023 rozrástol o 5 700 hektárov, ktoré spravuje...

Prečítajte si viac
Včelár z východného Slovenska znova najlepší na svete: Pre LES & Letokruhy povedal, že naše lesné medy na výstavách bodujú

Včelár z východného Slovenska znova najlepší na svete: Pre LES & Letokruhy…

O čom sa píše

Východniar pracovitý ako včela získal na svetovej výstave špeciálne ocenenia a so svojím medom prevalcoval konkurenciu. Na 48. ročníku svetovej včelárskej...

Prečítajte si viac
Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene: Pozývame vás na Huby

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene: Pozývame vás na Huby

Aktuálne

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene pozýva na sociálnej sieti na výstavu Huby, ktorá bude pre verejnosť otvorená 4. októbra...

Prečítajte si viac
Drevársky magazín: Komunitná kuchyňa zo smrekového reziva získala štyri svetové ocenenia

Drevársky magazín: Komunitná kuchyňa zo smrekového reziva získala štyri svetové ocenenia

O čom sa píše

Navrhnúť a postaviť malý pavilón, kde by sa sústreďoval spoločenský a kultúrny život počas prípravy jedál a ich konzumácie, bolo úlohou projektu...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora