Prihlásiť

Pomôže nám stabilita dodávok dreva a cenotvorba na základe vývoja trhu v aktuálnom čase

Rozhovor s Ing. Pavlom Vargom konateľom LESAGRO, s.r.o.

Môžeme stručne nahliadnuť do histórie Vašej firmy? Čo predchádzalo jej vzniku?

Spoločnosť Lesagro s.r.o. založil v roku 2002 jeden zo súčasných spoločníkov.

Pôvodne sa nevenovala piliarskej výrobe. V roku 2005 došlo vo firme k zmene vlastníckych pomerov a následne ku kúpe časti areálu bývalej Tatra nábytkárne Pravenec. Treba ešte pripomenúť že terajšia prevádzka má už viac než 70-ročnú históriu, keďže prvý piliarsky závod na tomto mieste začala stavať na jar roku 1942 spoločnosť Baťa, akciová spoločnosť, Zlín. 

Na akú výrobu sa špecializujete a na aké druhy drevín?

Našou špecializáciou je prvotné spracovanie listnatých drevín. Hlavne buka, duba a jaseňa. Ide o porez a výrobu suchého reziva pre nábytkárske spracovanie ako aj výrobu bukovej lúpanej dyhy. V menšej miere spracovávame aj ihličnatú hmotu, najmä na výrobu pomocného materiálu pre naše výrobky, akými sú šangle, prekládky, či palety. 

Akú máte dostupnosť k drevnej surovine? Spolupracujete s vlastníkmi lesa alebo so štátnym podnikom? Aká je táto spolupráca?

Našim hlavným dodávateľom sú Lesy SR, štátny podnik. Od roku 2011 z úrovne zákazníka generálneho riaditeľstva v Banskej Bystrici. Po podpise päťročnej kúpno-predajnej zmluvy nám výrazne klesol objem drevnej hmoty z Lesov SR. Preto v súčasnosti kladieme čoraz väčší dôraz na dodávky dreva od neštátnych vlastníkov lesa, kde podiel nákupu narástol v súčasnosti až na 40 percent z celkového nákupu. Miernou nevýhodou dodávok z neštátneho sektora sú chýbajúce dlhodobé, ale aj krátkodobé zmluvné vzťahy. 

Koľko má Vaša firma zamestnancov? Kooperujete pri výrobe aj s inými firmami?

V súčasnosti zamestnávame 48 zamestnancov a niektoré pracovné pozície riešime formou živností. Kooperáciou riešime len niektoré výrobné činnosti, ktoré nevieme pokryť našimi kapacitami, ako napríklad sušenie. 

Kto sú Vaši odberatelia? Máte s nimi krátkodobú, alebo dlhodobú zmluvu?

Našimi odberateľmi sú hlavne výrobcovia nábytku a polotovarov do nábytkárskych výrob, ďalej výrobcovia výrobkov stavebného charakteruakými sú podlahy, okná, dvere, a tak ďalej.

Podobne ako u dodávateľských vzťahov aj v odberateľských vzťahoch nemáme dlhodobé zmluvné vzťahy, čo riešime vysokou diverzifikáciou našej odberateľskej siete a garanciou dodávokv danom čase, kvalite aj objeme. 

Získali ste v poslednom čase nejakú významnejšiu zákazku?

Každodenne pracujeme na získavaní nových zákazníkov a zlepšovaní podmienok pre tých existujúcich, ale ako som už spomenul, našouobchodnou stratégiou je diverzifikácia odberateľov. Vážime si všetkých, Veľkých ale aj malých, pracujúcich v malosériových zákazkových výrobách. 

Akú investíciu ste urobili s nákupom nových technológií? Využili ste aj možnosti čerpania prostriedkov z EÚ?

Investujeme do výroby neustále už od svojho vzniku a prakticky každoročne. Našou doterajšou najväčšou investíciou bola nová pásová piliarska technológia,ktorú sme zrealizovali v roku 2016 a ktorá v súčasnosti pracuje v dvojzmennejprevádzke.

Našou aktuálnou investíciou je kúpa stacionárneho štiepkovača,ktorý bude zabezpečovať výrobu štiepky, ako vstupu pre vlastnú výrobu tepla.Na investície sme doposiaľ nevyužili žiadne prostriedky z Európskej únie. 

Využívate pri výrobe zvyšky drevnej hmoty?

Využívame väčšinu zvyškov drevnej hmoty na výrobu štiepky. Veď práve užuvedená investícia nám umožňuje spracovať viac druhov produkovanéhodrevného odpadu. 

Predplatné časopisu

(Úplné znenie tohto článku si prečítate na stránkach časopisu LES & Letokruhy JANUÁR 2019)

Hlavné správy

Memorandum o spoločnej starostlivosti o Ždánický les na juhovýchodnej Morave: Inovatívne postupy v hospodárení a ochrane

Memorandum o spoločnej starostlivosti o Ždánický les na juhovýchodnej Morave: Inovatívne postupy…

O čom sa píše

Na spoločnej starostlivosti o Ždánický les sa v memorande podpísanom na juhovýchodnej Morave zhodli  minister pôdohospodárstva ČR Marek Výborný, minister životného...

Prečítajte si viac
Náhodná ťažba kalamitného dreva v Národnom parku Nízke Tatry: Zlý zdravotný stav lesných ekosystémov v oblasti a šírenie škodlivých činiteľov z okolitých lesov

Náhodná ťažba kalamitného dreva v Národnom parku Nízke Tatry: Zlý zdravotný stav…

Aktuálne

Dvojica cenných chránených lokalít v Nízkych Tatrách je podľa mimovládnych ochranárov z občianskeho združenia (OZ) Prales a iniciatívy My sme...

Prečítajte si viac
Spochybnené pasenie kráv v národnom parku: Prínos chovu hospodárskych zvierat, koní a agroturizmu v starostlivosti o horské či podhorské lúky a pasienky

Spochybnené pasenie kráv v národnom parku: Prínos chovu hospodárskych zvierat, koní a…

O čom sa píše

Pasenie kráv na Snilovskom sedle v Národnom parku Malá Fatra môže byť v rozpore s ochranou prírody. Upozornila na to...

Prečítajte si viac
Rapídny pokles turistov v Slovenskom raji: Dôvodom aj obavy zo stretov s medveďmi

Rapídny pokles turistov v Slovenskom raji: Dôvodom aj obavy zo stretov s…

O čom sa píše

Hoteliéri v Slovenskom raji hlásia rapídny pokles turistov. O prepade hlavnej turistickej sezóny hovoria aj predajcovia suvenírov, či majitelia gastro...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora