Nedoručená pošta
Vaša excelencia
rakúsky arcivojvoda
český, rímsky, poľský a uhorský kráľ
rímskonemecký cisár
Maximilián II. Habsburský
zámok Schönbrunn
Viedeň
Vaša výsosť,
s hlbokou úctou sa skláňam pred Vami a dovoľujem si napísať Vám týchto pár riadkov v mene nás, potomkov Vašich poddaných.
V posledný júlový deň to bude 491 rokov, čo ste prišli na tento svet ako najstarší potomok panovníckeho páru, cisára Ferdinanda I. a jeho manželky Anny Jagelovskej. Detstvo a mládenecké roky ste prežili v Innsbrucku. Po detských hrách a zábavkách prišli roky štúdií. Vďaka vrodenej bystroumnosti ste hravo zvládli naučiť sa skoro všetky jazyky, ktorými sa v tom čase v ríši Habsburgov hovorilo: latinsky, španielsky, francúzsky, taliansky aj maďarsky. V časoch štúdií ste sa nadchli pre humanistické idey a našli zaľúbenie v renesančnom umení. Vplyv prostredia reformácie na Vaše názory bol však pre Vášho otca neprijateľný, a tak Vás poslal na ďalšie štúdiá do bigotne katolíckeho prostredia, do Španielska. Tu ste spoznali svoju nastávajúcu manželku a Vašu životnú družku, dcéru španielskeho kráľa Karola V., infantku Máriu Španielsku. V roku 1548 ste si ju vzali za zákonitú manželku. Porodila Vám pätnásť detí, no iba osem z nich sa dožilo dospelého veku.
Roky Vášho vládnutia sa spájajú s obranou Vašej ríše pred nájazdami Turkov. Moslimské hordy sa valili Európou a Vy, Vaša jasnosť, ste nedokázali poraziť ich ani na čele stotisícovej armády. Drinopolský mier bol draho zaplateným kompromisom. To však nie je výčitka: vedzte, že ani v našich časoch nevieme rozumne pristúpiť k moslimom, ktorí sa húfne hrnú do Európy. Dejiny ľudstva boli odjakživa dejinami migrácií kultúr, v ktorých prežívali tí agresívnejší.
Na pozadí protitureckých vojen prebiehali náboženské konflikty. Váš záujem na zachovaní stability habsburskej ríše nebolo možné naplniť bez istých ústupkov pre nekatolíkov. Súčasne ste sa však usilovali nevyvolať rozpory s predstaviteľmi katolíckeho náboženstva. Neľahké boli roky vládnutia.
Veličenstvo, dôvodom, prečo Vám píšem tento list, je vzdanie úcty Vašej predvídavosti a múdrosti. Rozpoznali ste neudržateľnosť nekoncepčnej exploatácie lesov. Inšpirovaný snahami Vášho osvieteného otca Ferdinanda I. ste vydali ste prvý lesný poriadok, známy ako Constitutio Maximiliana. Stalo sa to 15. mája 1565, teda pred 453 rokmi. Týmto právnym aktom ste položili základ cieľavedomého lesného hospodárstva. V tridsiatich bodoch poriadok určoval, ako správne ťažiť a spracovať drevo, chrániť mladiny, zakazoval pásť ovce, kozy a dobytok v rúbaniskách, nariaďoval stavať a udržiavať šmyky a vodné priehrady na plavenie dreva a správne viesť účtovníctvo. A v neposlednom rade chrániť živočíšstvo, obývajúce lesy.
Vaša excelencia, aj vďaka Vašej múdrosti dnes my, potomkovia Vašich poddaných, máme krásnu krajinu, pokrytú na štyroch desatinách lesmi. Netrpíme nedostatkom vody, máme čistý vzduch i dostatok dreva, lesy sú plné zveri. Dovoľujem si vysloviť Vám v mene našej generácie vďaku a úctu za Vašu vladársku múdrosť. Tento list symbolicky kladiem na Vašu hrobku v Katedrále Sv. Víta na Pražskom hrade.
V hlbokej úcte
Peter Gogola
potomok Vašich poddaných
V Banskej Bystrici dňa 1. júna 2018