LESY SR modernizujú prevádzky
Aktuálne najmodernejšiu linku na manipuláciu dlhého dreva na Slovensku majú v Trenčianskej Turnej. Na tamojšom odbytovom sklade spustil štátny podnik LESY Slovenskej republiky do ostrej prevádzky novú linku Baljer-Zembrod za viac ako 400.000 eur, ktorá umožňuje manipuláciu ihličnatej aj listnatej guľatiny.
„Štátny podnik sa usiluje o maximálnu modernizáciu všetkých strojných vybavení aj preto, aby sa zmenšila ekologická záťaž životného prostredia,“ uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku LESY Slovenskej republiky Marian Staník. „LESY SR z tohto dôvodu napríklad nakúpili v závere minulého roka nákladné motorové vozidlá Tatra s modernými motormi špecifikácie EURO 6, ktorými v nasledujúcich mesiacoch po úprave a dostavbe na súpravy pre odvoz dlhého dreva nahradia najstaršie nákladné autá“, dodáva.
„Nová linka v Trečianskej Turnej nahradila opotrebovanú predchodkyňu, ktorá bola v prevádzke viac ako 15 rokov. Je výkonnejšia, presnejšia a kvôli väčšiemu dosahu a nosnosti hydraulickej ruky sa skracuje aj denná dĺžka jej pojazdu na koľajnicovej dráhe. To znamená nielen jednoduchšiu obsluhu, ale aj úsporu energie a šetrenie životného prostredia“, zdôraznil Róbert Kiš, riaditeľ Odštepného závodu v Trenčíne.
Nezanedbateľné úspory prináša aj menšia poruchovosť nového zariadenia. Súčasťou linky je automatizovaný systém merania a popisovania manipulovaných sortimentov, ktorý je schopný merať aj kmene s priemerom viac ako jeden meter. V linke sú zabudované aj manipulačné stoly a prívesný vozík, ktoré si LESY SR, štátny podnik vyrábajú vo vlastnej réžii prostredníctvom strediska strojárskej výroby Odštepného závodu lesnej techniky v Banskej Bystrici.
Kabína s rezacím uzlom a hydraulickou rukou sa pohybuje na koľajovej dráhe a dokáže vyložiť na manipulačné stoly surové kmene - drevnú hmotu rôznych priemerov a dĺžok. Tam sa surové kmene spracujú na potrebné sortimenty, tieto linka odmeria, označí namerané hodnoty na čelá vyrobených kusov a za pomoci hydraulickej ruky roztriedi podľa dĺžky, priemeru a akosti do jednotlivých boxov na expedíciu odberateľovi. „Takouto technológiou je možné spracúvať aj krivé kmene listnatých drevín s rôznymi abnormalitami a na manipulačných stoloch túto krivosť a abnormality odstraňovať. Žiadna iná manipulačná linka nie je na krivosť prispôsobená“, dopĺňa Róbert Kiš.
Predplatné časopisu
(Úplné znenie tohto článku si prečítate na stránkach časopisu LES & Letokruhy Apríl 2018)