Prihlásiť

Chronológia „kauzy Bobrovec“

14. mája 2014 veterná kalamita Žofia poškodila porasty v obhospodarovaní Urbárskeho pozemkového spoločenstva Bobrovec (UPS Bobrovec). Za obeť jej padlo sumárne cca 37.000 m3 dreva.

  • 14. mája 2014 veterná kalamita Žofia poškodila porasty v obhospodarovaní Urbárskeho pozemkového spoločenstva Bobrovec (UPS Bobrovec). Za obeť jej padlo sumárne cca 37.000 m3 dreva. Povinnosťou UPS Bobrovec ako obhospodarovateľa lesa bolo v zmysle § 28 Zákona o lesoch vykonať opatrenia proti šíreniu škodcov odstránením spadnutého dreva.
  • Po vzniku kalamity Správa TANAPu listom upozornila UPS Bobrovec na výskyt chránených druhov živočíchov v porastoch, kde vznikla kalamita (bez ich konkretizácie, miery ohrozenia a opatreniach potrebných pri odstraňovaní kalamity) a ktoré sú navrhované do bezzásahovej zóny.
  • Začiatkom júna 2014 požiadalo UPS Bobrovec Ministerstvo životného prostredia SR o povolenie výnimiek v zmysle Zákona o ochrane prírody a krajiny 543/2002 z.z., § 35 v súvislosti so spracovaním náhodnej ťažby a následnými lesohospodárskymi činnosťami.
  • MŽP SR v auguste 2014 vydalo rozhodnutie, ktorým žiadosť zamietlo a výnimku nepovolilo. UPS Bobrovec sa voči rozhodnutiu neodvolalo a rozhodnutie po uplynutí zákonnej lehoty nadobudlo právoplatnosť.
  • V novembri 2014 UPS Bobrovec požiadalo Okresný úrad  Žilina, odbor starostlivosti o životné prostredie o úhradu finančnej náhrady za obmedzenie bežného hospodárenia podľa § 61e Zákona o ochrane prírody a krajiny (tzv. majetkovú ujmu) na území NPR Mních s piatym stupňom ochrany a na vybranom území TANAPu s tretím stupňom ochrany, kde MŽP SR nepovolilo výnimku v zmysle § 35.
  • Znalecký posudok stanovil výšku majetkovej ujmy 371 803,69 €. Správa TANAPu doporučila orgánu štátnej správy ochrany prírody náhradu za obmedzenie bežného obhospodarovania obhospodarovateľovi priznať v plnom rozsahu.
  • Začiatkom júna 2015 požiadalo UPS Bobrovec OU OSŽP Žilina o vydanie súhlasu na výstavbu dočasnej lesnej zemnej cesty za účelom sprístupnenia kalamity v porastoch v lokalite Bobrovecká dolina s tretím stupňom ochrany.
  • Správa TANAPu orgánu štátnej správy ochrany prírody nedoporučila vydať súhlas na výstavbu cesty s odôvodnením že porasty majú vysokú autoregulačnú schopnosť a navrhuje ich ponechať bez zásahu.
  • V septembri 2015 vydal OU OSŽP Žilina pre UPS Bobrovec  zamietavé stanovisko k žiadosti o súhlas s výstavbou lesnej zemnej cesty.
  • Toto rozhodnutie MŽP SR na základe odvolania UPS Bobrovec  v januári 2016 potvrdilo a odvolanie zamietlo. Toto rozhodnutie bolo UPS Bobrovec napadnuté správnou žalobou o ktorej doposiaľ nebolo rozhodnuté.
  • V novembri 2015 OU OSŽP Žilina na žiadosť UPS Bobrovec  prerušil konanie k náhrade za obmedzenie bežného obhospodarovania pre vybrané porasty v treťom stupni ochrany z dôvodu že prebiehajú konania o povolení odstránenia kalamity aby nedošlo k duplicitnému plneniu.
  • Začiatkom novembra 2015 zástupcovia Správy TANAPu počas terénnej kontroly zistili v lokalite Červenec spracovanie kalamity. Na základe toho Správa TANAPu požiadala Slovenskú inšpekciu životného prostredia Žilina o prešetrenie predmetnej ťažby z hľadiska nepovolenej výnimky zo zákazu usmrcovania živočíchov.
  • SIŽP Žilina pri preverovaní podnetu v decembri 2015 nezistila fakty, oprávňujúce k začatiu konania o správnom delikte a listom z 25.1.2016 oznámila ukončenie štátneho dozoru s výsledkom, že nebolo preukázané žiadne porušenie. Zároveň však odporučila Správe TANAPu ako má konať – t.j. požiadať OU v LM o vydanie zákazu činnosti čo správa TANAPu aj spravila.

Predplatné časopisu

(Úplné znenie tohto článku si prečítate na stránkach časopisu LES & Letokruhy Apríl 2017)

Hlavné správy

Zväz spracovateľov dreva SR: Európska rada potvrdila dohodu o predĺžení lehoty na uplatňovanie nariadenia EÚ o odlesňovaní EUDR

Zväz spracovateľov dreva SR: Európska rada potvrdila dohodu o predĺžení lehoty na…

Aktuálne

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD SR) so zadosťučinením prijal informáciu o tom, že Európska rada včera opätovne potvrdila dohodu o...

Prečítajte si viac
Rastie dopyt po nábytku, dreva na jeho výrobu je nedostatok: Vedci sa zaoberajú využitím alternatívnych materiálov ako je konope, repka alebo ľan

Rastie dopyt po nábytku, dreva na jeho výrobu je nedostatok: Vedci sa…

O čom sa píše

S nárastom populácie na planéte rastie aj dopyt po nábytku, dreva na uspokojenie tohto dopytu ale nie je dostatok. Ako...

Prečítajte si viac
Lesné hospodárstvo v roku 2023: Ťažba dreva medziročne poklesla, lesnatosť je 41 percent, obnova lesa vykonaná na 10 000 hektároch a podiel prirodzenej obnovy na úrovni 37 percent

Lesné hospodárstvo v roku 2023: Ťažba dreva medziročne poklesla, lesnatosť je 41…

O čom sa píše

Výmera lesných pozemkov dosiahla v minulom roku 2,03 milióna hektárov, pričom lesnatosť predstavuje 41,4 % z celkovej výmery Slovenskej republiky...

Prečítajte si viac
Štátnemu podniku Lesy ČR klesol zisk za deväť mesiacov tohto roka o 16 percent: Hlavným dôvodom je nižšie speňaženie dreva

Štátnemu podniku Lesy ČR klesol zisk za deväť mesiacov tohto roka o…

Aktuálne

Štátnemu podniku Lesy Českej republiky (LČR) za tohtoročné prvé tri štvrťroky klesol hrubý zisk medziročne o 16 percent na 3,875...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora