Nastal čas konať
V utorok 30. augusta sa na letisku v Poprade uskutočnila tlačová konferencia ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej. V naliehavom vyjadrení poukázala na fakt, že vo Vysokých Tatrách dochádza k rozsiahlemu úbytku vzácnych lesov. Takmer polovica bezzásahového územia je úplne rozvrátená. Dochádza k erózii pôdy a vysychaniu vodných zdrojov. Pokiaľ nedôjde k zmene prístupu, lesy z týchto území na dlhé desaťročia zmiznú.
Následkom kalamity v roku 2004 sa vo Vysokých Tatrách extrémne premnožil lykožrút. Napadnuté nie sú len plochy, ktoré vtedy zasiahla veterná smršť, ale aj zdravé lesy. Slovensko tak prichádza nielen o umelo vysadené smrečiny, ale aj o pôvodné stáročné lesy, kvôli ktorým pôvodne vzniklo pásmo s najvyšším stupňom ochrany.
"Viac ako desať rokov sa prizeráme, ako nám tatranské lesy doslova zomierajú pred očami. Kvôli invázii podkôrneho hmyzu vo vyschnutom mŕtvom lese nastáva erózia pôdy, vysychajú studničky a horské potoky. Nastal čas konať," povedala ministerka Gabriela Matečná. "Efektívne, ekologické a k životnému prostrediu priateľské riešenia máme pritom k dispozícii už desiatky rokov. Príroda to vie vyriešiť aj tak, že v Tatrách zostanú holé skaly, na ktorých už les nebude mať kde rásť."
Ministerka bude preto iniciovať okrúhly stôl s odborníkmi z oblastí lesníctva a ochrany životného prostredia.
Po tlačovej konferencii nasledoval let vrtuľníkom pre skupinu fotografujúcich a filmujúcich novinárov. Vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky bol let predčasne ukončený. Program pokračoval terénnou ukážkou v Javorovej doline. Okrem novinárov boli prítomní aj čelní predstavitelia lesníckych inštitúcií a podnikov. Informácie a stanoviská poskytli novinárom poverený generálny riaditeľ š.p. LESY SR Jozef Staško, vedúci Lesníckej ochranárskej služby Andrej Kunca, zástupcovia Hasičského a záchranného zboru a ďalší odborníci. Hlavné slovo mal Ján Slivinský, vedúci ochranného obvodu Tatranská Javorina. Na základe osobných skúseností názorne poukázal na výsledky rôzneho prístupu – aktívneho a pasívneho – k likvidácii podkôrnikovej kalamity.
Novinári prejavili živý záujem o túto tému, ale vo svojich mediálnych výstupoch dali prirodzene priestor aj ochranárom. Z ich reakcie bolo a je zrejmé, že dosiahnuť konsenzus bude viac ako ťažké. Lesníci majú pred sebou neľahkú úlohu: trpezlivo a zrozumiteľne vysvetľovať verejnosti svoje zámery, nenechať sa vtiahnuť do plytkých demagogických debát a rozptýliť obavy istej skupiny verejnosti, ktorá hľadá za poctivým úmyslom zištné ciele. Podporné stanovisko k iniciatíve ministerky Matečnej vydala 7. septembra aj Slovenská lesnícka komora.
Problematike aktívnej a pasívnej ochrany lesov sa budeme podrobnejšie venovať v nasledujúcom čísle.