Výberkové hospodárenie v lesoch
Lesnícke slovo pre 21. storočie
Odkiaľ prichádzame ?
Naše lesnícke poslanie trvá už 700 rokov. Na jeho počiatku boli rozhodnutia panovníkov, ktorí začali tušiť, že les nie je nevyčerpateľný. Počas stáročí vstupovali do služby lesu generácie lesníkov, ktoré pozorovaním a skúšaním, pokorou i odvahou, úspechmi aj omylmi rozširovali obzory poznania. Dnes sme vďaka nim správcami dedičného bohatstva poznatkov o lese, ktoré nám treba ctiť, múdro využívať a naďalej obohacovať. Historická bilancia lesníctva je pozitívna; v tom nám treba pokračovať dobrými rozhodnutiami pre budúcnosť krajiny a jej obyvateľov.
Kto sme ?
Správcovia hodnôt, ktoré patria všetkým. Za osoh z lesa sa dlho považovalo len drevo, ktoré je ešte aj dnes jediným reálne hodnoteným výstupom lesníkovej práce. Keďže však les produkuje hodnoty oveľa vzácnejšie, dozrel čas vnímať les prostredníctvom jeho komplexnej hodnoty. Takémuto cieľu je potrebné podriadiť lesnícku filozofiu, zákony i postavenie profesie lesníka v spoločnosti. Napokon – ide o život. Niet totiž pochýb, že pitná voda, dýchateľný vzduch, neodviata pôda, zdravie obyvateľstva, životu prospievajúca klíma a celková harmónia krajiny sú životodarnými ingredienciami nášho bytia.
Pretože slovenská lesnícka veda má pre oceňovanie jednotlivých produktov lesa vytvorené kvalitné mechanizmy, neexistuje z vecného hľadiska prekážka, ktorá by definovaniu a následne dôslednému uplatňovaniu komplexnej hodnoty lesa bránila. Námietka, že takéto hodnotenie produkcie doposiaľ nepoznajú ani vyspelé lesnícke štáty Európy, neobstojí. Slovenské lesníctvo patrí k európskej špičke a preto môže poukázať na potrebný, ba nevyhnutný vývoj našej profesie. Presadenie princípov tohto vývoja v praxi predstavuje rozhodujúci príspevok súčasnej lesníckej generácie pre 21. storočie.Je v ňom obsiahnuté naše poslanie, šanca i osud.
Kam kráčame?
K uplatneniu takého hospodárenia v lese, ktoré chráni, podporuje, zvyšuje a využíva jeho komplexnú hodnotu. Strategickým cieľom je vedomá produkcia konkrétnych účinkov lesa a jej primerané ohodnotenie spoločnosťou. Výrazne pokročiť na ceste k dosiahnutiu tohto cieľa je v silách súčasnej lesníckej generácie. Generácie, v ktorej erbe musí byť pevná morálka, vynikajúce vedomosti i lesnícka pokora voči dokonalému svetu lesa. Generácie, ktorá dokáže využiť kapitál stáročných vedomostí k dosiahnutiu cieľa, ktorý bude našim dedičným darom pre verejnosť. Pretože naša služba patrí jej.
Úloha číslo jeden
Aký základný nástroj použijeme pre dosiahnutie uvedeného strategického cieľa? Najlepší možný. Spôsob, pri ktorom sú v maximálnej miere zabezpečené všetky spoločenské požiadavky kladené na les, a to tak, aby to bolo zároveň ekonomicky výhodné. Existuje vôbec nástroj, ktorý umožní takéto zdanlivo protichodné požiadavky zladiť? Existuje. Je to prírode blízke hospodárenie, založené na pestovaní jednotlivých stromov, ktoré naplno využíva ich rastové schopnosti a prírodné zákonitosti lesných ekosystémov.
Prírode blízke hospodárenie možno použiť takmer na celom území Slovenska. Jeho výsledkom sú z pohľadu odolnosti lesy stabilné, z pohľadu produkcie dreva lesy kvalitné a z pohľadu verejnosti lesy krásne, pričom tento stav možno dosiahnuť spôsobom, ktorý je - a to je lesnícky paradox - ekonomicky najvýhodnejší. Aby to naozaj platilo, treba splniť dve podmienky – prisúdiť prírode blízkemu hospodáreniu punc základnej stratégie štátu na úseku lesného hospodárstva a zároveň poskytnúť tomuto spôsobu dostatok času, aby sa mohli jeho prednosti naplno prejaviť. Je to základná lesnícka úloha na nadchádzajúce desaťročia, s ktorou je potrebné začať čo najskôr.
Predplatné časopisu
(Úplné znenie tohto článku si prečítate na stránkach júnového vydania časopisu LES & Letokruhy)