Paradoxy ochrany lesa
V máji 2014 víchrica vyvrátila a polámala smrekový les na pozemkoch nášho urbáru. Polom na ploche 60 hektároch sme v zmysle zákona o lesoch a teda z hľadiska fytosanitárneho stihli včas spracovať. Zostávajúcich 30 hektárov polomu nám obštrukcie niektorých orgánov ochrany prírody a dvoch mimovládnych organizácií bránia spracovať. Patrí k ním aj Ministerstvo životného prostredia SR. Pritom spomínané mimovládne organizácie u nás nič nevlastnia a za nič nenesú zodpovednosť.
V hmote nespracovaného polomu sa medzitým namnožil nebezpečný škodca smrekových porastov lykožrút smrekový. Tento škodca v týchto dňoch v tisícoch jedincov vyletiava a napáda okolité zdravé lesy. Podľa momentálneho stavu počasia sa lykožrút smrekový pri svojom výlete z nášho polomu môže dostať nielen do ďalších našich porastov alebo do porastov susedných urbárov, ale dokonca aj do porastov v Nízkych Tatrách a v Poľsku. Napadnuté smrekové lesy zákonite odumrú.
Nespracovaný polom smrekového lesa v kultúrnej krajine strednej Európy je vzhľadom na jeho atraktivitu pre lykožrúta smrekového v podstate zhubným nádorom v zdravom organizme. Ak sa takýto nádor z tela pacienta neodstráni, svojimi metastázami ho zlikviduje skôr alebo neskôr. Táto zákonitosť je lesníckou vedou za posledných 200 rokov potvrdená v tisíckach prípadov.
Chirurga, odstraňujúceho podľa poznatkom lekárskej vedy zhubný nádor z tela pacienta, v civilizovanej spoločnosti nepovažujú ani za mäsiara, ani za vraha. Chirurg je lekár, ktorý odstránením nádoru chorému človeku zachraňuje život.
Lesníka, konajúceho podľa poznatkov lesníckej vedy a podľa zákona o lesoch za fytosanitárny zásah v polome smrekového lesa považujú niektoré mimovládne organizácie, niektoré masmédiá za „drevožrúta“ alebo za „škodnú“ slovenskej prírody. Pritom lesník spracúvajúci polom v smrekovom lese v skutočnosti vykonáva zásah, ktorý zachraňuje okolité zdravé lesy. Získané drevo v tomto prípade nie je podstatné. Ak polom na pozemkoch Urbárskeho pozemkového spoločenstva Bobrovecv súlade so zákonom o lesochspracujeme, vystavujeme sa postihom podľa zákona o ochrane prírody od orgánov ochrany prírody.
Predplatné časopisu
(Úplné znenie tohto článku si prečítate na stránkach májového vydania časopisu LES & Letokruhy)