Lesnícke dni 2016 - Zelená dekáda- rastieme ďalej!
Lesníctvo v období po zmene spoločenských pomerov, zaujaté riešením svojich vlastných problémov, pozabudlo na externú komunikáciu a svoju prezentáciu. Výsledkom tejto komunikačnej defenzívy bol nie príliš lichotivý obraz lesníkov, ktorí sa v médiách (najmä tých bulvárnych) zjavovali takmer výlučne v negatívnom svetle. Tento stav si lesníci uvedomili a začali hľadať spôsob, ako sa s ním vysporiadať. Snaha zjednotiť všetky lesnícke subjekty a cielenou kampaňou aktívne formovať obraz lesníctva a jeho vnímanie v očiach širokej verejnosti sa pred desiatimi rokmi pretavila do každoročne organizovanej série podujatí, ktorá je verejnosti známa ako Lesnícke dni. O tom, ako táto myšlienka vznikla, kto boli tie povestné „sudičky“, ktoré stáli pri kolíske Lesníckych dní, ale aj o ich výsledkoch a ďalšom smerovaní, sme sa porozprávali s riaditeľom Národného lesníckeho centra - Ústavu lesníckeho poradenstva a vzdelávania Ing. Milanom Sarvašom, PhD.
Ako vznikla myšlienka zrealizovať Lesnícke dni?
Prvý ročník Lesníckych dní sa uskutočnil v roku 2007, ale ja by som sa vrátil ešte o rok dozadu, kedy 1. januára vzniklo vo Zvolene Národné lesnícke centrum (NLC). Okrem iných činností, ktoré NLC začalo zabezpečovať, sa pozornosť sústredila aj na prácu s verejnosťou. S prvotnou myšlienkou na organizovanie Lesníckych dní prišla Ing. Ľudmila Marušáková PhD., na základe inšpirácie z Fínska, kde Lesnícke dni od roku 2003 organizuje Fínska lesnícka asociácia. Táto myšlienka bola následne rozpracovaná na NLC-Ústave lesníckeho poradenstva a vzdelávania a prezentovaná nášmu ministerstvu a potencionálnym partnerom z lesníckeho prostredia. Základnou ideou bolo prezentovať lesníctvo ako celok. Lesníctvo totiž pre širokú verejnosťpredstavuje homogénny celok. Na druhej strane všetci dobre vieme, že v rámci lesného hospodárstva pôsobia rôzne typy organizácii a inštitúcií. Neexistovalo podujatie zamerané na propagáciu lesníctva, ktoré by zastrešovalo na celoslovenskej úrovni spoluprácu neštátnych a štátnych vlastníkov a obhospodarovateľov lesa, lesníckeho školstva, vedy a výskumu a štátnej správy LH. Preto základná myšlienka, ktorá stála pri zrode Lesníckych dní bola vytvoriť celoslovenské podujatie, ktoré bude zrozumiteľne prezentovať lesníctvo širokej verejnosti, aby sa vytvorila platforma na vzájomnú spoluprácu lesníckych inštitúcií a hlavne aby tieto dni lesníci prijali za svoje.
Čo predchádzalo uskutočneniu prvého ročníka? Ako a prečo bol zvolený tento termín?
Existujú dva druhy odvahy: z dostatku a z nedostatku informácií. Pri otvorení prvého ročníka to bolo určite z nedostatku informácií. Sami sme netušili do čoho sa púšťame a čo všetko bude potrebné zabezpečiť. Pri načasovaní otvorenia prvého ročníka sme sa rozhodli "oprášiť" Apríl mesiac lesov a konkrétne sme zvolili 22. apríl - Deň zeme. Stanovenie Zvolena ako miesta slávnostného otvorenia I. ročníka Lesníckych dní bolo veľmi logické, keďže Zvolen je centrom slovenského lesníctva a v tomto meste sídlia najvýznamnejšie lesnícke inštitúcie.
Predplatné časopisu
(Úplné znenie tohto článku si prečítate na stránkach aprílového vydania časopisu LES & Letokruhy)