Editoriál
Je čas dovoleniek a väčšina národa sa presúva do tieňa prírody. Všetko to božské a pokojné v lesnej panoráme vníma ako prirodzenú súčasť života. Berie to ako samozrejmosť. Nepreratúva to na peniaze, či na trhové hodnoty.
O to viac ma preto prekvapilo, keď som sa v časopise Public Library of Science/Biology dozvedel nasledovné:
Ako sa vraj volá „podnik“, ktorý zarába viac ako najbohatšie firmy planéty? Príroda. Americkí a britskí vedci spočítali, že chránené územia celého sveta dokážu ročne vygenerovať 600 miliárd dolárov. Stromy, čistý vzduch a čistá voda zarobili o 124 miliárd viac než najväčšia firma sveta, mamutia sieť supermarketov Wal-Mart za rok 2014.
Spomínaným vedcom vyšlo, že ročne navštívi národné parky a prírodné rezervácie na celom svete 8 miliárd návštevníkov, čo je viac než obyvateľov našej planéty. Pritom zrejme nechceli pôsobiť tak bombasticky ako istá skupina odborníkov, ktorá sa pokúsila zrátať úplne všetky hodnoty, ktoré poskytujú všetky ekosystémy na svete (čiže nie iba tie chránené). Výsledok bol v triliónoch dolárov (trilión je číslo s 18 nulami), čo mnohonásobne prevyšuje hrubý domáci produkt všetkých krajín sveta!
V lesnej stratégii EÚ sa už objavila novinka v oceňovaní lesa – „ekosystémové služby“ lesa. Bližšie nám ich predstavil v minulom vydaní emeritný odborník vo vzťahu lesa a krajinného prostredia. Dnes sa o tejto téme rozprávame s renomovaným lesníckym ekonómom. Čítajme a uvažujme spolu...
šéfredaktor