Jeden deň s preberačmi DYASky
Naša cesta viedla na manipulačno-expedičný sklad štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, odštepný závod Trenčín.
Zaujímalo ma, ako v reálnej situácii funguje prebierka sortimentov vyššej kvality. Rozhodol som sa stráviť jeden deň pozorovaním činnosti preberačov dreva.
Moja cesta viedla na manipulačno-expedičný sklad štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, odštepný závod Trenčín. Nachádza sa v obci Trenčianska Turná. Je to veľký sklad, mesačne sa tu „otočí“ zhruba 8 tisíc m3 dreva. Na sklad som prišiel spolu s preberačom Ing. Andrejom Dubovcom. Privítal nás manipulačný majster Rastislav Gunár, bodrý štyridsiatnik. Hneď pri privítaní prejavil svoj zmysel pre humor:
„Tento operátor je jednička v celej Varšavskej zmluve“ komentoval výkon svojho kolegu Ruda Mizeráka, ktorý za volantom CATERPILARU bezpochyby nesedel prvý krát. Naozaj mu to išlo skvele. Skutočný majster.
Pri plote skladu nás čakala fúra, ktorú pri triedení v priebehu uplynulého týždňa vyčlenili ako potenciálny tovar pre preberača z preglejkárne. Strojník nakladača rozložil bukové výrezy po ploche skladu a začala sa diskusia o zatriedení každého kmeňa. Najprv zmerať dĺžku, stredný priemer kmeňa, potom zistiť prípadné vady, praskliny, krivosť, točitosť, priemer nepravého jadra.
„Problém je v tom, že naša spoločnosť má svoje štandardy zatrieďovania, ktoré sú trochu odlišné od slovenskej technickej normy“, vysvetľuje Andrej Dubovec. „Naša norma je menej striktná pri posudzovaní veľkosti jadra, ale nepripúšťa vady v kmeni ako zárasty alebo hrče. Preto musíme dôkladne posúdiť tieto parametre s manipulačným majstrom a dohodnúť sa na zatriedení. Ja mám triedy D1, D2, D2+ a D3. On si každý kmeň zaraďuje podľa STN-ky, teda ako dvojku, tri áčku a podobne“.
Andrej Dubovec si údaje „naťukával“ do svojho elektronického prístroja, Rasťo Gunár verný klasike si údaje zapisoval do notesa.
„Takto som zvyknutý, v kancelárii si to potom nahádžem do svojho „lačbachra“, aby som to mal v elektronickej podobe“, vysvetlil mi Rasťo Gunár.
„Ako hodnotíte svojho partnera?“, opáčil som medzi rečou, sledujúc obďaleč stojaceho Andreja, zahĺbeného do svojej práce. Šikovným, nacvičeným pohybom naklepáva na čelá kmeňov ciachovacím kladivkom štítky s čiarovým kódom.
„Tvrdý profík, vyzná sa.“, odpovedal Rasťo. „Mne sa s ním robí veľmi dobre. Aj keď niekedy sa nezhodneme, ale vzájomne sa rešpektujeme.“
„A čo robíte, keď sa nezhodnete na zatriedení kmeňa?“, vyzvedám ďalej.
Viac v časopise
Peter Gogola