Čo treba urobiť, aby sme lesy zachovali?
Prijímali sa opatrenia, hodnotilo sa ich plnenie, atď., ale výsledok, to znamená stav lesov, podľa všetkého nie je lepší, ale skôr horší než predtým.
Od zmeny spoločenského zriadenia na Slovensku v roku 1998 sme v lesnom hospodárstve vypracovali množstvo strategických, koncepčných a rozvojových materiálov. Mnohé z nich schválili vlády Slovenskej republiky, pripadne aj Národná rada SR. Viaceré sa zakotvili do programových vyhlásení vlád SR. Prijímali sa opatrenia, hodnotilo sa ich plnenie, atď., ale výsledok, to znamená stav lesov, podľa všetkého nie je lepší, ale skôr horší než predtým. Viem, že nebudú mnohí so mnou súhlasiť. Nebudem ich o tom presviedčať. Nakoniec je veľmi dobre, že počas tohto a budúceho roka prebehne 2. cyklus Národnej inventarizácie a monitoring lesov v Slovenskej republike, kde sa objektívnymi metódami zistí súčasný stav lesov, ako aj jeho vývoj za ostatných desať rokov.
Naposledy vláda SR prerokovala a schválila „Vyhodnotenie plnenia opatrení Akčného plánu Národného lesníckeho programu SR za obdobie rokov 2007 až 2013 a aktualizáciu rámcových cieľov na obdobie rokov 2014 až 2020“. Pripomeňme si, že v citovanom akčnom pláne ide o 5 strategických cieľov, v rámci ktorých bolo prijatých 18 priorít, 56 rámcových cieľov a množstvo opatrení. Návrh aktualizovanej štruktúry Akčného plánu na roky 2014 až 2020 obsahuje taktiež uvedených 5 strategických cieľov, v rámci ktorých je 18 priorít a 39 rámcových cieľov. Všetko toto sa robí v intenciách Európskej únie, s čim možno samozrejme súhlasiť. Vyzerá to tak, ako by bolo všetko v poriadku.
Dajme si však otázku, či je to skutočne tak, alebo čo konkrétne by sa malo urobiť, aby sme odstránili pretrvávajúce problémy v lesnom hospodárstve.
Viac v časopise...
Jozef Konôpka