Ako je to s krytokorenným sadbovým materiálom v praxi?
Krytokorenný sadbový materiál je neoddeliteľnou zložkou umelej obnovy porastov už od 80-tych rokov minulého storočia a jeho pestovanie a vysádzanie sa v postupných obmenách vyvíjalo a vyvíja až do dnešných čias.
Jeho vysoké uplatnenie je pri zalesňovaní najmä vysokohorských plôch až na hornej hranici lesa – pozostatku veterných a následných lykožrútových kalamít.
Lesy mesta Brezno ako jeden z najväčších neštátnych lesníckych subjektov bol najviac postihnutý veternou smršťou 19.novembra 2004, ktorej smutné výročie sme si nedávno pripomenuli. S pripočítaním následných menších veterných kalamít v otvorených porastoch a kôrovcovej kalamity sa odkryli obrovské plochy bez prirodzenej obnovy, ktoré boli v strmých južných svahoch Nízkych Tatier, veľakrát s malým alebo žiadnym humusovým horizontom, kde sa priam vyžadovala nutnosť umelej obnovy krytokorenným sadbovým materiálom, Tento sa pestoval a dodával zo škôlkárskeho strediska Michalová, ktoré je jednou z výrobných zložiek firmy, čo umožnilo priamo posúdiť výhody a nevýhody pestovania na strane pestovateľa - producenta a výhody a nevýhody zalesňovania na strane lesníka - obhospodarovateľa lesa...
Aké sú teda výhody a aké nevýhody? To dočítate v najnovšom vydaní nášho časopisu v článku Ing. Ivana Horváta.