Editoriál
V aktuálnom vydaní nášho časopisu sa opäť venujeme horúcim témam.
Medzi iným sa pýtame, prečo nalievame obrovské peniaze do predimenzovanej, neefektívnej a ekonomicky dlhodobo neudržateľnej ochrany prírody? Keď je výsledok alarmujúci? Veď za mimoriadne vysokých nákladov sme sa dopracovali k výrazne zhoršenému stavu prírody na Slovensku. Až tak, že Slovensko má dnes, na základe nezávislého monitoringu ISPRA, najhorší zdravotný stav lesov z celého regiónu strednej a východnej Európy! Neuváženým spôsobom zmeny filozofie „starostlivosti o prírodu“ z aktívnej na pasívnu došlo k poškodeniu a rozvratu lesných biotopov (hlavne smrekových) so spoločenskou hodnotou zhruba vyše jednej miliardy eur!
Pritom Slovensko malo na európske pomery jednu z najviac zachovalých častí prírody v Európskej únii. Za posledné roky sa však výrazne zmenil systém ochrany a aj stav chránených území. Mnohé krátkozraké a nepremyslené obmedzenia v mene „ochrany prírody“ spôsobili zánik nejednej vzácnej lokality. Zákaz pasenia, kosenia zlikvidoval postupným zarastaním mnohé chránené územia. Plošný režim v lesoch bez zásahu, bez zváženia, kde, na akej výmere, pri splnení akých podmienok, priniesol tisícky hektárov rozpadávajúcich sa smrečín. Nehovoriac a státisícoch eur, ktoré musia vynaložiť užívatelia pozemkov, aby tieto negatívne dopady aspoň zmiernili...
Žiaľ, doteraz žiadna vláda nenašla politickú odvahu na to, aby zracionalizovala, zefektívnila a zreálnila systém ochrany prírody. Avšak, ak nevykonáme tento nevyhnutný, zdanlivo nepopulárny krok, riskujeme podstatne viac. A to viac je, že po ukončení možností čerpania nemalých finančných prostriedkov štrukturálnych fondov na ochranu prírody sa tento systém jednoducho zrúti, pretože už budú chýbať vlastné zdroje na financovanie predimenzovaného a neefektívneho systému ochrany prírody.
šéfredaktor