Les a raticová zver
Les a raticová zver sú dve neoddeliteľné súčasti. Les poskytuje zveri podmienky pre jej základné životné funkcie, pričom zver svojou prítomnosťou v lese, najmä potravnými nárokmi, vplýva na rast a vývoj lesných drevín, štruktúru a druhové zloženie lesných porastov.
Les a raticová zver sú dve neoddeliteľné súčasti. Les poskytuje zveri podmienky pre jej základné životné funkcie, pričom zver svojou prítomnosťou v lese, najmä potravnými nárokmi, vplýva na rast a vývoj lesných drevín, štruktúru a druhové zloženie lesných porastov. Za určitých okolností môže táto prítomnosť mať aj negatívny vplyv na lesné dreviny a porasty, čo následne spôsobuje vážne škody lesnému hospodárstvu. Poškodzovanie lesných porastov raticovou zverou je prirodzený jav, keďže dôležitou súčasťou zdrojov potravy zveri sú aj časti lesných drevín. Odhryz, vytĺkanie, obhryz a lúpanie kôry sú najčastejšie a najzávažnejšie spôsoby poškodzovania lesných porastov raticovou zverou prinášajúce ekonomickú i ekologickú škodu.
Aký je vývoj škôd?
Škody spôsobené raticovou zverou na lesných porastoch sa vyhodnocujú každoročne už niekoľko desaťročí, no spôsob ich evidovania, zisťovania, oceňovania a vyhodnocovania prešiel viacerými zmenami. Naposledy v roku 2011 prijatím vyhlášky MPRV SR č. 297/2011 Z.z. o lesnej hospodárskej evidencii. V zmysle tohto predpisu boli v roku 2013 vykázané škody zverou na ploche 1 716 hektárov, z toho bolo stredne silne poškodených 1 424 hektárov a silne 292 hektárov lesných porastov. Odhryzom poškodila zver 1 010 hektárov, obhryzom a lúpaním 706 hektárov.
Od roku 1995 sa v lesníckej praxi uplatňoval metodický postup pre výpočet náhrad za poškodenie lesných porastov zverou, pričom škody oceňované podľa tohto postupu sa následne každoročne vykazovali v štatistickom hlásení L 115. Zvlášť sa hodnotilo poškodenie a zničenie mladých a starších porastov. Do roku 1995 sa pri hodnotení škôd nerozlišovalo poškodenie či zničenie porastov a oceňovanie sa vykonávalo metódami používanými pre ocenenie akéhokoľvek zničenia alebo likvidácie porastu.
V rokoch 1995 až 2011 zver priemerne ročne poškodila 686 hektárov (450 - 943 ha) a zničila 144 hektárov(48 - 897 ha) redukovanej plochy mladých lesných porastov prevažne odhryzom a vytĺkaním. Kým v prvej polovici tohto obdobia bola priemerná redukovaná plocha poškodených porastov 646 hektárov, v druhej polovici o 80 hektárov väčšia (726 ha). Rovnako sa zvýšila aj redukovaná plocha zničených mladých porastov, zo 103 na 185 hektárov. Priemerná ročná výmera poškodených starších porastov (predovšetkým obhryzom a lúpaním) v hodnotenom období dosiahla 203 hektárov, pričom v prvej polovici priemerne 120 hektárov a v druhej 286 hektárov, teda 2,4-násobne viac (najväčšia bola v rokoch 2007 a 2009, a to 705 ha a 486 ha). Celkový rozsah poškodenia lesných porastov za uvedené roky vykazoval stúpajúci trend. Kým v roku 1998 bolo hlásené celkové poškodenie lesných porastov zverou na redukovanej ploche 706 hektárov, v roku 2011 to už bolo 1 900 hektárov, teda o 169,1 percenta viac.
Vo finančnom vyjadrení boli hlásené škody najvyššie v roku 2009 (988 tisíc eur) a v roku 2011 (603 tisíc eur). Aj v tomto prípade je zaznamenaný stúpajúci trend. Je zrejmé, že nie vždy je zvýšenie redukovanej plochy spojené aj so zvýšením výšky škody, čo môže byť spôsobené tým, že do výpočtu výšky škody vstupujú veličiny ako druh, vek a zastúpenie dreviny, bonita a percento poškodenia.
(Viac v aktuálnom vydaní časopisu Les a LETOKRUHY)
Peter Kaštier
Národné lesnícke centrum - Lesnícky výskumný ústav Zvolen