Výsledok po desiatich rokoch experimentovania? Rozvrat!
... alebo,ďalší zo smutných príbehov o bezzásahovom režime.
Tohtoročný novinársky deň nadviazal na novinársky deň, ktorý sa konal v októbri 2005 v Tatranskej Javorine. Už vtedy Štátne TANAP-u pri terénnej pochôdzke upozorňovali na hrozbu veľkoplošného rozpadu lesov v dôsledku nevykonávania opatrení proti premnoženému lykožrútovi v 5. bezzásahovom stupni. Tieto varovania vychádzali nielen z teoretických, ale aj z vlastných praktických skúseností – z obdobia rokov 1995 - 1996, keď bola vynaložená obrovská námaha, aby sa zvládla veľká lykožrútová kalamita v Tatranskej Javorine.
Po zvládnutej lykožrútovej kalamite z rokov 1995-1996 a stabilizovanej situácii (v roku 2002 v lesoch Tatranskej Javoriny bolo iba zhruba 1000 m3 napadnutých smrekov), od roku 2003 do roku 2013 lykožrút v bezzásahovej zóne zničil približne 144 tisíc m3 (390 ha lesa) a v jej bezprostrednom okolí ďalších zhruba 65 tisíc m3 (170 ha lesa). Spolu je to 209 tisíc m3, čiže 560 hektárov lesa!!!
No pribúdajú ďalšie desiatky hektárov zničeného lesa. Pritom treba zdôrazniť, že táto severná časť TANAP-u vôbec nebola zasiahnutá rozsiahlou vetrovou kalamitou v roku 2004, priestor na premnoženie lykožrúta vytvoril svojou nečinnosťou človek...
Aké sú naše 20-ročné skúsenosti?
V nasledujúcich riadkoch by sme sa chceli podeliť s našimi 20-ročnými praktickými skúsenosťami z pôsobenia na ochrannom obvode ŠL TANAP-u Tatranská Javorina. Počas tohto obdobia sme zažili explóziu premnoženia lykožrúta, ktorú sa nám podarilo úspešne zvládnuť. Stálo to vtedy veľmi veľa úsilia a finančných prostriedkov, aby v tom čase lesy nestratili zelenú farbu. V ďalšom období sme však museli nepochopiteľne a šokujúco „vyhratú vojnu prehrať...“
(Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní časopisu Les a Letokruhy.)