Ako chránime mladé lesné porasty pred škodlivými vplyvmi?
... alebo, keď sa problematika dá spracovať aj dosť nezvyčajným spôsobom.
V porovnaní s obdobím pred rokom 1990 došlo na Slovensku k podstatnému poklesu umelej obnovy. Preferuje sa prirodzená obnova. S tým možno v podstate súhlasiť. Problém je však hlavne v drevinovom zložení obnovy, respektíve v zabezpečovaní zastúpenia ekologicky a ekonomicky vhodných drevín z hľadiska budúcej štruktúry lesov, či funkčnosti lesného hospodárstva. Podľa Národnej inventarizácii a monitoringu lesov v SR (2005– 2006) listnaté dreviny majú v obnove lesov až 88 % zastúpenie (ihličnaté len 12 %). Akoby sme prešli do druhého a oveľa väčšieho extrému v porovnaní s minulosťou, keď sa preferovali najmä ihličnaté dreviny. V tejto súvislosti treba sa nám vážne zaoberať so zastúpením stanovištne vhodných hospodársky významných drevín: smrek, jedľa, borovica, smrekovec, dub, buk a cenné listnáče v mladých lesných porastoch, respektíve ich ochranou proti škodlivým činiteľom.
Existenciu drevín v mladých lesných porastoch (najmä od ich vzniku až po zabezpečenie) ohrozuje rad škodlivých činiteľov. Rozčlenili sme ich do skupín (súborov): abiotické, poľovná zver, nežiaduca vegetácia, hubové choroby, škodlivý hmyz a človek (antropogénne). Tieto môžu pôsobiť jednotlivo ako aj, čo je častejšie synergicky, a to súčasne alebo za sebou. V príspevku chceme uviesť niektoré všeobecné poznatky o pôsobení škodlivých činiteľov s tým, že v ďalších príspevkoch by sme sa podrobnejšie zaoberali jednotlivými škodlivými činiteľmi, respektíve ochranou drevín proti ním podľa stupňov ich ohrozenia v konkrétnych prírodných podmienkach.
Problematiku sme spracovali dosť netradičným spôsobom. Nebudeme sa zaoberať len jednotlivými špecifickými metódami ochrany a obrany, ale sa ju pokúsime riešiť komplexnejšie. Chceme sem zahrnúť aj to, čo s obnovou a ochranou mladých lesný porastov súvisí...
Doc. Ing. Jozef Konôpka, CSc. a kolektív
(Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní časopisu Les a Letokruhy.)