Editoriál
„Lesníci, nečakajte nič dobré!“. Nie, to nie je predpoveď veštkyne. To len citujeme z našej ankety na tému „Čo považujete za najväčší problém súčasného lesníctva?“
Odpovede sú viac než alarmujúce. Napríklad, lesníctvo je úboho financované štátom, aj keď mimoprodukčné funkcie lesov môže využívať celá populácia zdarma. Vzťahy v spoločenstvách, česť výnimkám, sú „ukradni čo môžeš“.
Za najväčší problém súčasného lesníctva považujete samotné ministerstvo. Všetko akoby sa zastavilo, pritom starostlivosť o lesy nebola v takom zlom stave nikdy predtým. V minulosti trebárs práve ministerstvo vydávalo výkonové normy na prácu v lesoch, aby bola zabezpečená primeraná kvalita práce, pracovné zaťaženie a primeraná odmena za prácu. Namiesto toho vznikol pri súčasnom systéme zadávania prác živelný úžernícky systém, kde lesní robotníci doslova bojujú o prežitie. Nečudo, že potom „kvalita“ prác tomu zodpovedá. A k tomu, čo zasa porobili s lesnými úradmi sa aj škoda vyjadrovať...
Pracovníci lesníckej sekcie (dnes Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva) by mali aj snahu zasiahnuť do súčasných problémov, ale zo strany vedenia sa vytvorila bariéra v zmysle, radšej byť ticho, neprovokovať a prosto v zdraví prežiť. Práve kdesi tu treba hľadať nedôveru, že to môže zmeniť ten, kto riadil ochranu prírody v rokoch, keď sa nesmela spracúvať kalamita, následne sa premnožil hmyz a zbytočné zmätky trvajú dodnes...
Avšak, zdá sa, že predsa len svitá na lepšie časy. Lesníctvo dostáva novú šancu. Minister menoval do funkcie štátneho tajomníka - lesníka. Správne čítate. Stal sa nim Ing. Jozef Spevár, ktorý bol doteraz výrobno-technickým riaditeľom š.p. Lesy SR. Človek s bohatými lesníckymi skúsenosťami a výbornými výsledkami z praxe. Prešiel cez výrobu až po riadenie lesného závodu. Dnes je prvým zástupcom ministra a má veľkú šancu obhajovať záujmy lesníctva. Držme mu palce!
Takže, s prognózou o tom, že nás nečaká nič dobré, by sme ešte mohli počkať...
Ján Filllo, šéfredaktor