Editoriál
Letokruhy. Máme ich v názve časopisu. Na pni zostávajú ako nemý svedok toho, čím všetkým za sto rokov si musel lesný velikán prejsť.
Život stromu sa síce končí, avšak pretvára sa do života dreva, ktoré prežíva neraz aj ďalšiu stovku rokov. Je to večný kolobeh, ktorého súčasťou sú lesníci a spracovatelia dreva. A v ďalšom období práve tým „druhým“ chceme venovať v našom časopise rovnakú pozornosť. Má to logiku. Základným ekonomickým princípom lesníctva je samofinancovanie, čo znamená, že tržbami za drevo pokrývame náklady na všetky lesnícke práce. A tieto tržby za drevo predstavujú pre lesné hospodárstvo zhruba až 90 percent všetkých tržieb. Z toho vyplýva, že predaj dreva je zásadnou podmienkou samotnej existencie lesníctva!
Žiaľ, v praxi to často vyzerá tak, že dodávatelia a odberatelia dreva sa nedokážu dohodnúť ani na základných veciach – množstve, kvalite a cenách. Našťastie, nie vždy je to tak. A práve pozitívnym príkladom spracovania a využitia drevnej hmoty chceme v našom časopise poskytovať pravidelný priestor. Dnes vám predstavujeme spoločnosť DYAS, ktorá má zastúpenie aj na Slovensku a ktorá sa stala jedným z najväčších výrobcov bukovej preglejky v Európe. Jej predstaviteľ Ing. Jan Václavík presne pomenúva niektoré príklady z praxe... „ako vážny problém vnímam to, že v poslednom čase akoby chýbal v lesných podnikoch a u niektorých vlastníkov lesov odborný personál, ktorý dokáže drevo triediť a pripraviť.“ Pozitívne prijíma snahy prezentovať spoločne lesníctvo a drevospracujúci priemysel. Spojenie lesnícko-drevárskeho sektoru môže pomôcť jednému aj druhému odvetviu.
A my dodávame, že nielen pomôcť. Obe odvetvia sú doslova odsúdené na spoluprácu. Jednoducho preto, že jeden bez druhého neprežijú!
šéfredaktor