Editoriál
V týchto dňoch, keď v našich hlbokých horách znie takmer z každej doliny hlboké a silné ručanie jeleňov, otvárame vo vnútri čísla osobitný priestor téme „Kam chceme dostať poľovníctvo na Slovensku?“
Možno je to náhoda, ale práve v čase, keď sme svedkami vzrušujúceho divadla prírody, schvaľuje vláda návrh „Koncepcie rozvoja poľovníctva SR“.
Ozaj, ako to v poľovníckej praxi reálne funguje?Podeľme sa o názor nášho čitateľa. Dlhoročného lesníka i poľovníka: „ Poznáte tú vetu? Si podnikateľ a ešte nie si poľovník? Prosím ťa, rob niečo so sebou! Presne v tomto duchu postupujú naši novodobí podnikatelia. Čo však takýto človek prinesie do poľovníctva? V prvom rade sa začne oháňať peniazmi. Treba sa nám ročne skladať na chod združenia – dám najviac, treba na prikŕmenie zveri – vagón repy, vagón pšenice. Treba vybaviť na okrese navýšenie kmeňových stavov, ja tam mám známosti, treba ľudí na brigádu – pošlem tam svojich ľudí. Výsledok? Radosť mať takéhoto človeka v združení.
Čo to však znamená pre nechápavých ľudí? Navýšenie normovaných kmeňových stavov prináša navýšenie nájmu za revír, prikrmovanie sa mení na kŕmenie, a to prináša zvyšovanie kmeňových stavov zveri, a to hlavne jelenej.
V zime takto výdatne nakŕmená zver, z kôp, ktoré sú vysypané všade vôkol lesných ciest na doplnenie vlákniny, nám potom na sto percent zožerie lesné kultúry a lúpe mladiny. Skoro na jar, keď sa podnikateľovi skončí poľovnícka sezóna, už zver neprikrmuje, tá v lese už dokončila skazu. Potom sa vo veľkých stádach hladná pohybuje po záhradách dedín, po oziminách, kde necháva za sebou spúšť. V lete nastupujú hromžiaci poľnohospodári a od jesene sa kolotoč opakuje. Toto je naše novodobé poľovníctvo.“
Toľko citát. Myslíte si, že treba k tomu ešte niečo dodať? Ak áno, napíšte nám.
Ján Fillo, šéfredaktor