Editoriál
Hneď na úvod zaujímavá správa: stav lesov na Slovensku v čase formovania chránených území bol natoľko priaznivý, že ku dnešnému dňu je až 61 percent všetkých lesov v chránených územiach a 49 percent lesov v európskej sústave chránených území!
Možno si poviete, to naozaj nepotrebuje komentár. Veď predsa každému súdnemu našincovi musí byť jasné, že je to predovšetkým zásluha generácií lesníkov, ktorých spôsoby hospodárenia umožnili zachovanie takýchto lesných ekosystémov. Žiaľ, jasné to asi nie je súčasnej novo vytvorenej generácii „ochrancov prírody“, ktorí tlakom na politikov a laickú verejnosť začali otáčať kormidlo opačným smerom od roku 1995, kedy začal platiť nový zákon o ochrane prírody a krajiny. A práve tu sa začali problémy, ktoré v konečnom dôsledku namiesto ochrany a zlepšovania stavu lesov v chránených územiach, zapríčiňujú ich zhoršovanie až veľkoplošný rozpad a zánik. Najväčším problémom sa ukazuje fakt, že súčasná „ochrana prírody“ nemá jasne a realistický naformulovaný žiadny cieľový stav, ku ktorému by mal vývoj lesov v chránených územiach smerovať (viac si o tejto téme môžete prečítať vo vnútri tohto čísla).
Životná múdrosť vraví, že keď nevieš ako ďalej, pozri sa späť. Určite tam nájdeš poučné príklady. A nemusíš často ani nič nové vymýšľať. V tomto duchu vám dnes ponúkame články, ktorých autori sa podujali zaznamenať historický vývoj až po súčasnosť v pestovaní a ochrane lesa. Dozvieme sa, že pestovanie lesa v dnešnej forme sa vyprofilovalo v asi tisícročnom procese, v ktorom sa striedali pozitíva i negatíva. Že zalesňovanie nelesných pôd po druhej svetovej vojne patrí k najvýznamnejším akciám v celej histórii zalesňovania, kedy sa podarilo zalesniť tie najextrémnejšie stanovištia od nížin až po hornú hranicu lesa...
Takže, zostáva na každom z nás, čo si z týchto článkov vyberieme. Aké poučenia pre súčasnosť!
šéfredaktor