Združenie lesných škôlkarov Slovenska obnovilo svoju činnos
V marci tohto roku obnovilo svoju činnos Združenie pestovateľov sadbového materiálu lesných a okrasných drevín, ktoré založili pred 27. januárom 1997 v Snine a na Ministerstve vnútra SR zaregistrovali 4. februára 1997.
Prvé ustanovujúce zasadnutie sa uskutočnilo v septembri 1997 v Liptovskom Hrádku. Ďalšiu činnos, vzhľadom na rôzne okolnosti, nevykonávalo. Avšak na prvom valnom zhromaždení „skalných členov“ združenia po 15 rokoch, presne 14. marca 2012 sa členovia zhodli, že činnos združenia je potrebné obnovi.
Výskum a inovácie v tejto oblasti lesného hospodárstva sa dostali v ostatných rokoch na úplný okraj záujmu. Preto je dôležité obnovi združenie, ktoré by bolo producentom lesného reprodukčného materiálu nápomocné, umožnilo by čerpanie finančných prostriedkov z fondov EÚ na ďalšie vzdelávanie, výmenu skúseností so zahraničnými producentmi, bolo by aktívnym účastníkom pri tvorbe legislatívnych noriem, ktoré závažným spôsobom ovplyvňujú činnosti v rámci lesného reprodukčného materiálu. Zároveň by pomáhalo pri zlepšovaní odbytových možností a podmienok pri nákupe materiálov a služieb pre činnos svojich členov.
Vzhľadom na vývoj, ktorý nastal v tejto oblasti za ostatných 15 rokov, bolo potrebné upravi a novelizova pôvodné stanovy združenia. Členovia tiež prijali rozhodnutie o zmene názvu združenia na „Združenie lesných škôlkarov Slovenskej republiky“, v skratke ZLŠ SR.
Na základe záujmu, ktorý prejavili producenti lesného reprodukčného materiálu sme konco mája zvolali do Liptovského Mikuláša ďalšie valné zhromaždenie za účasti nových členov združenia, zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Národného lesníckeho centra Zvolen, ako aj zástupcu Sdružení lesních školkaøù ČR.
Rokovanie valného zhromaždenia otvoril Ing. Miroslav Lazorík – predseda združenia. Krátko zhrnul históriu združenia, objasnil príčiny nečinnosti združenia v ostatných rokoch a tiež dôvody, ktoré viedli k obnove činnosti združenia.
Ing. Pavel Toma, riaditeľ odboru riadenia lesného hospodárstva sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR uvítal obnovenie činnosti združenia. V mene ministerstva zároveň ponúkol možnos spolupráce najmä pri legislatívnom procese v oblasti lesného reprodukčného materiálu, ale aj prípadnú pomoc pri získavaní finančných prostriedkov na činnos združenia z niektorých dotačných titulov.
Valné zhromaždenie jednohlasne prijalo návrh a za členov predsedníctva zvolilo za predsedu združenia Ing. Miroslava Lazoríka. Za podpredsedov združenia menovalo Ing. Petra Holíka a Samuela Kozánka.
V ďalšom programe Ing. Vladimír Foltánek – manažér Sdružení lesních školkaøù ČR predniesol informáciu o činnosti českého združenia. Združenie funguje už 18 rokov, má 76 členov, ktorí obhospodarujú zhruba 90 percent produkčných škôlkarských plôch v ČR. Združenia má vybudovanú silnú pozíciu a je akceptovaným a prizývaným partnerom štátnej správy pri legislatívnom procese.
Medzi významné aktivity združenia patrí okrem iného vytvorenie softwarových prostriedkov na vedenie škôlkarskej evidencie, zabezpečenie výberu poisovne a poistného produktu na poistenie škôlok proti abiotickým činiteľom, pravidelné vzdelávanie členov združenia formou rôznych kurzov a seminárov, intenzívne vzdelávanie technických pracovníkov v lesnom hospodárstve (financované z fondov EÚ), organizovanie odborných exkurzií v ČR, ale aj v zahraničí, publikačná činnos a podobne.
V rámci odborného programu odznel aj príspevok Mgr. inž. Robert Pabiana z poľských štátnych lesov, ktorý sa síce z vážnych pracovných dôvodov rokovania nemohol zúčastni, ale splnomocnil Ing. Miriam Suškovú, PhD., aby jeho príspevok predniesla. Príspevok vyhodnotil porovnanie 2 typov obalov, ktoré sa používajú v poľskom kontajnerovom škôlkarstve – BCC (polypropylénové) a Robin (polystyrénové). Podrobne vyhodnotil výhody a nevýhody týchto dvoch typov v jednotlivých fázach pestovania krytokorenných sadeníc.
V rámci diskusie valné zhromaždenie definovalo ciele združenia na rok 2012:
* Návrh legislatívnych predpisov v oblasti LRM najmä so zameraním na zásady výškového prenosu LRM
* Vytvorenie webovej stránky
* Odborná exkurzia so zameraním na produkciu krytokorenných sadeníc a moderné škôlkarské technológie (Poľsko, Česko) v septembri 2012.
* Príprava katalógu lesných škôlok a producentov LRM
* Zabezpečenie propagácie združenia na výstave LES 2012 v dňoch 2.-5.10.2012 v Nitre v spolupráci s členom združenia OZ Semenoles
* Zabezpečenie účasti združenia na projektoch z EÚ-fondov v opatrení 2.1
* Podpora ďalšieho vzdelávania – v spolupráci s NLC – Ústavom lesníckeho poradenstva a vzdelávania
* Spolupráca s jednotlivými členmi pri príprave oznámenia o produkcii LRM, prečíslovania zdrojov podľa novej legislatívy, vedenia grafickej evidencie a podobne.
* Nadviazanie kontaktov s dodávateľskými firmami a rokovanie o prípadných hromadných dodávkach substrátu, hnojív a podobne.
* Preskúmanie možností získania poistenia škôlok proti škodám abiotickými činiteľmi.
Na záver valné zhromaždenie prijalo uznesenie, na základe ktorého je potrebné urýchlene vypracova návrh legislatívnej úpravy, ktorá bude rieši výškový prenos lesného reprodukčného materiálu a nakladanie so semenáčikmi z prirodzeného zmladenia, prerokova ho so sekciou lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR a zabezpeči jeho predloženie do NR SR.
Po pracovnom programe pokračovali účastníci zhromaždenia terénnou vychádzkou do Jánskej doliny.
Činnos združenia sa samozrejme nezabezpečí sama, a tak je len na jeho členoch, akým smerom sa bude do budúcnosti vyvíja a koľko užitočných vecí prinesie. Združenie preto privíta všetky podnetné návrhy na riešenie problémov, s ktorými sa producenti lesného reprodukčného materiálu denne stretávajú, ale aj nových záujemcov o členstvo v združení.
Ing. Miriam Sušková, PhD.
Kancelária združenia a kontaktná adresa:
Ing. Miriam Sušková, PhD.
Štefánikova 1513/23
031 01 Liptovský Mikuláš
e-mail: miriamsuskova@gmail.com
tel: 0905 348 873