Obnova lesa na Slovensku
V roku 2011 sme začali na Národnom lesníckom centre, Lesníckom výskumnom ústave Zvolen (ďalej NLC, LVÚ Zvolen) riešenie projektu „Progresívne technológie ochrany lesných drevín juvenilných rastových štádií“. Úvodom do riešenia tejto problematiky bola štúdia „Obnova lesa na Slovensku“.
Úvodom do riešenia tejto problematiky bola štúdia „Obnova lesa na Slovensku“. Cieľom bolo analyzova vývoj obnovy lesných porastov na Slovensku za ostatných 50 až 60 rokov. Posúdi jej úspešnos podľa jednotlivých časových úsekov. Identifikova hlavné problémy, ktoré determinujú jej úroveň, najmä v ostanom období. Nakoniec navrhnú opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov, či riešenia, ktoré by garantovali efektívnu reprodukciu, respektíve tvorbu juvenilných rastových štádií lesných drevín a porastov v súlade so zámermi funkčne integrovaného lesného hospodárstva.
Lesnícku verejnos chceme touto formou informova o najdôležitejších výsledkoch ku ktorým sme dospeli. Celú štúdiu uverejnilo NLC, LVÚ Zvolen (Lesnícka štúdia č. 62/2012, 108 s.), kde sa uvádzajú kompletné číselné údaje a obrázky na základe ktorých sa tieto výsledky spracovali. Štúdia je záujemcom k dispozícii.
Dosiahnuté výsledky sme rozdelili do siedmich kapitol. Prvé tri: Vývoj bilancie a realizácie zalesňovania na Slovensku, Analýza umelej obnovy lesných porastov podľa drevín, Analýza strát pri obnove lesných porastov sa spracovali najmä z podkladov z lesníckej hospodárskej evidencie (ďalej LHE), inventarizácie lesov a štatistických ročeniek. Využili sa tu tiež ďalšie dostupné informácie z doterajšieho riešenia tejto problematiky. Skúsenosti z preberania fázových výrobkov v rokoch 1988-1990 sme spracovali na základe oficiálnych správ z uvedených rokov. Osobitne sme vyhodnotili výsledky získané z Národnej inventarizácie a monitoringu lesov SR v rokoch 2005-2006 (ďalej NIML SR). Najdôležitejšie výsledky z predchádzajúcich kapitol sme vzájomne porovnali. Poslednou kapitolou je Analýza starostlivosti o mladé lesné porasty, ktorú sme spracovali na základe LHE a inventarizácie lesov. Nakoniec uvádzame návrh opatrení.
Vývoj bilancie a realizácie zalesňovania na Slovensku
Zistili sme, že rubná ažba dreva, z ktorej vyplynula zalesňovacia povinnos sa v rokoch 1954-2000 pohybovala v priemere ročne od 3,2 do 4,2 mil. m3. ažbová plocha predstavovala ročne 9,5-15 tis. ha. Stav plôch určených na zalesnenie (holín) na začiatku roka sa priemerne ročne pohyboval podľa LHE od 24,1 do 89,4 tis. ha a na konci roka od 22,7 do 78,5 tis. ha. Rubná ažba dreva v poslednom desaročí (2001-2010) predstavovala priemerne ročne až 6,2 mil. m3, ažbová plocha 16,3 tis. ha, stav holín na začiatku roka bol 20,2 tis. ha a na konci roka 21,1 tis. ha. V roku 2005 a v posledných troch rokoch (2007-2010) sa priemerný ročný objem rubnej ažby dreva pohyboval od 7,5 mil. m3 po 8 mil. m3.
Vysoký objem rubnej ažby dreva v prvom časovom období (do roku 1960) možno vysvetli povojnovou situáciou. V ďalších rokoch sa podarilo vládnucim štruktúram štátu vysvetli, že dodávky dreva nemožno stanovova len podľa potrieb odberateľov, ale že je treba bra do úvahy možnosti, ktoré vyplývajú zo stavu porastov či ich rubnej zrelosti. Veľká ažbová plocha v prvých časových obdobiach bola najmä v dôsledku nízkych porastových zásob dreva v rubných porastoch. Táto sa postupne zvyšovala. V dôsledku toho ažbová plocha relatívne klesala. Veľká výmera holín v prvých sledovaných obdobiach (roky 1954-1970) bola najmä v dôsledku veľkej výmery holín na lesnej pôde po 2. svetovej vojne, ale taktiež v dôsledku delimitácie poľnohospodárskych pozemkov do lesného pôdneho fondu a následnej povinnosti ich zalesnenia.
(Viac v aktuálnom vydaní LES a LETOKRUHY)
Jozef Konôpka, Vladimír Šebeň, Bohdan Konôpka
Národné lesnícke centrum, Lesnícky výskumný ústav Zvolen