Editoriál
Priznám sa, že s obľubou čítam úvahy a vízie prof. Simanova z Mendelovej univerzity v Brne. Považujem ho za silnú osobnos - lesníckeho prognostika. Nie je to čítanie na jedno použitie. Nechávam si ho zvyčajne na čas voľna, napríklad na dovolenkové obdobie.
Súčasný stav z globálneho hľadiska považuje za intelektuálnu krízu európskeho lesníctva. Pretože lesníci pracujú v myšlienkovom horizonte 200 rokov a viac, nebol okamih nástupu intelektuálnej krízy v lesníctve otázkou mesiacov. Počiatky súčasnej lesníckej krízy treba hľada v 50. rokoch minulého storočia. Vtedy sa pod vplyvom relatívneho nadbytku dreva lesníctvo odklonilo od svojej produkčnej podstaty. Začalo sa zmenami drevinovej skladby a vyhlasovaním ochrany lesa prikláňa k pasívnej ochrane prírody. Tak sa stalo, že lesníctvo prestáva by produkčnou disciplínou a stáva sa náukou, ako pretvori hospodárske lesy na umelé pralesy. V tom spočíva podstata krízy európskeho lesníctva...
Do tohto letného dovolenkového vydania nášho časopisu sme zámerne zaradili témy na dlhšie čítanie. O tom, kde sme a kam smerujeme. Veríme, že sa do nich hlbšie ponoríte a začnete sa okolo seba díva v oveľa širších súvislostiach než sú tie naše regionálne. Tak ako náš horár v dnešnej reportáži, ktorý „zablúdil“ do Patagónie. Takže, príjemné čítanie, priatelia!
šéfredaktor