Čo by som poradil novému ministrovi životného prostredia?
Už vyše desa rokov klope na dvere ministerskej kancelárie zonácia TANAP-u. Všetci sľubovali, potom roha vzali ...a bolo ich neúrekom. Neodovzdávali si štafetový kolík, ale každý sa poň vrátil na štartovaciu čiaru. Pre všetkých bol priažký. Ledva s nim prebehli štvrtinu trate, vymenil ich ďalší a politické preteky začali od začiatku.
Problematika územného členenia, vrátane zonácie, teda vyčlenenia hierarchicky najvyšších a najväčších celkov pri využívaní územia národných parkov má tri súčasti:
1. Metodologickú (ako to urobi?)
2. Legislatívnu (ako vyčlenené územné jednotky – zóny v nadväznosti na európske právne normy implementova do ochranárskej praxe?)
3. Socio-ekonomickú (ako využi výhody/zisky a kompenzova nevýhody/straty, ktoré táto implementácia prinesie?)
Všetky predstavujú zložité, rovnoprávne a vzájomné späté logistické subsystémy, ktoré nemôžu fungova jeden bez druhého. Tvoria systém, ktorý sa dá zjednodušene prirovna k osobnému autu, v ktorom metodologická úroveň predstavuje karosériu, legislatívna úroveň motor a socio-ekonomická úroveň mechanizmus, ktorý prostredníctvom plynového a brzdového pedála dokáže celé auto zrýchli, spomali, dokonca aj zastavi, nedajbože vyboči z cesty a spôsobi haváriu. Samozrejme, snahou je, aby toto auto malo primeranú úroveň, odpovedajúcu vzdelanostnej, technickej a životnej úrovni Slovenska.
V akom štádiu je dnes jeho projektovanie?
V polovici februára na zasadnutí tzv. Zelenej tripartity za účasti ministra Jozefa Nagya sa v podstate riešila iba otázka: Ako a kde vyčleni jadrovú bezzásahovú A zónu s 5. stupňom ochrany prírody. Mali by v nej by zakázané všetky zásahy človeka, ktoré by mohli ohrozi prírodu, respektíve prírodné procesy.
Na stole sa objavili dva návrhy: „ Vedecký“ a „Lesnícky“. Ktovie prečo ich tak pomenovali, keď obidva predložili vedci s rovnakou vedeckou hodnosou, členovia tej istej pracovnej skupiny pre prípravu zonácie TANAP-u .
Oba návrhy vychádzajú z toho, že v zóne s najvyšším stupňom ochrany pripustíme iba možnos obdivova prírodu a krajinu. Teoreticky to bude môc každý, ale vybraté skupiny ľudí budú môc aj monitorova prírodné procesy, a to všade. A spravidla iné skupiny ľudí budú môc vo vymedzených priestoroch vykonáva i vodcovské a horolezecké činnosti, teda zarába, respektíve prezentova vlastné ego.
Podstatne menej sa autori návrhov venujú ostatným územným jednotkám – zónam B a C, a už vôbec sa nevenujú hierarchicky nižším územným jednotkám (ekologicko-funkčným priestorom), ktoré by mali dotvori predstavy manažmentu územia. Viem, že pre skupinu ľudí predkladajúcich „Vedecký návrh“ je to neriešiteľná úloha, pretože územie ani techniky aktívnej starostlivosti o prírodu dostatočne neovládajú.
Zatiaľ sme teda riešili iba karosériu auta...
Nazdávam sa, že v tzv. Lesníckom návrhu na solídnej európskej úrovni, v tzv. Vedeckom návrhu na „nevídanej úrovni“ (sami to síce ešte presne nezmerali, avšak podľa predloženej mapy by zóna A mala zabera vyše tri štvrtiny územia TANAP-u, ktoré, ak zatiaľ nie je divočinou podľa ich predstáv, necháme proste „zdivočie“, a to vraj na základe ich „vedeckej“ metodiky). V hrubých rysoch nadobúda tento návrh podobu exkluzívneho Bugatti Veyron. Nemá síce dotiahnutý spôsob uloženia motora, veľkos kufra, dizajn strechy, kapoty, dverí a blatníkov a dá sa mu vytknú aj riešenie predných svetiel, inakšie je však návrh podľa predkladateľov „hotový“.
Ako hotový? Keď iba tušíme, aký motor doň chcú vmontova, a obávame sa, že jeho pridrahé ovládanie plynovým pedálom a brzdou nedokážeme ani vyrobi, najmä preto, že na to nenájdeme finančné prostriedky.
Prakticky vzaté, sme iba vo štvrtine konfliktných projektových príprav. Všetky ďalšie snahy nielen naprojektova, ale aj vyrobi funkčné auto spočívajú na dopracovaní prvého a rozpracovaní dvoch zvyšných subsystémov, najmä však na zosúladení ich chodu. Hoci sa o to doteraz nikto nepokúsil, týmto smerom sa musíme vyda.
Je naozaj načase ma jasnú predstavu, čo ďalej s nami!
Ak to neurobíme, všetko je iba zbytočným plytvaním času. Minister životného prostredia a ochrany prírody by to mal vedie. Za všetkých neštátnych vlastníkov lesov, azda len toľko: nepredkladajte nám donekonečna v rôznych obmenách iba obrázky zón TANAP-u, ale povedzte aj za akých podmienok, prípadne kedy sa majú uvies do života. Vyše 40 rokov sme v TANAP-e museli znáša bezprávie. Ďalších vyše 20 rokov sa zasa zbytočne handrkujeme. Je naozaj načase ma jasnú predstavu, čo ďalej s našimi pozemkami v tomto území, a vôbec, ako ďalej s TANAP-om?
Milan Koreň
Pozemkové spoločenstvo bývalých urbarialistov obce Východná