Prihlásiť

s generálnym riaditeľom Národného lesníckeho centra Zvolen

Chceme by „hlavným stanom“ slovenského lesníctva, hovorí Ing. Milan Lalkovič, generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Zvolen. Podľa neho je však  predovšetkým v záujme celej lesníckej komunity spoji sa a hľada riešenia v spoločnom dialógu na jednom mieste.

O Je to už asi pä rokov, čo zlúčením nosných lesníckych inštitúcií vo Zvolene – vrátane Lesníckeho výskumného ústavu s vyše 110-ročnou históriou - vzniklo pod jednou strechou jedno silné a spoločné Národné lesnícke centrum. Váš predchodca sa koncom minulého roka v našom rozhovore vyjadril, že „Vznik NLC sa mi zdá ako veľmi progresívne. Avšak na základe skúseností a poznatkov to považujem zároveň aj za unáhlený krok...“ Aký je Váš pohľad na fungovanie Národného lesníckeho centra?  Akou ďalšou cestou by malo smerova?


    - S názorom môjho predchodcu sa nestotožňujem. Podieľal som sa na príprave a vzniku Národného lesníckeho centra a som pevne presvedčený, že to bolo jediné reálne riešenie pre zachovanie a rozvoj aktivít, ktoré zastrešovali tieto lesnícke inštitúcie. Výrazným progresom bolo najmä zefektívnenie vzájomnej kooperácie a komunikácie medzi jednotlivými zložkami Národného lesníckeho centra, ale aj samotnými zamestnancami. Nezanedbateľné bolo tiež zvýšenie ekonomickej efektivity najmä v prípade obslužných činností. Dnes, po bezmála piatich rokoch existencie konštatujem, že sme stabilnou organizáciou,akceptovanou tak domácimi ako aj zahraničnými partnermi. Darí sa nám získava domáce aj zahraničné výskumné projekty, spustili sme nový informačný systém pre štátnu správu, aktívne pôsobíme vo vzdelávaní, poradenstve a príprave projektov, ako aj v mnohých ďalších oblastiach. Súčasne sme jedinou inštitúciou na Slovensku, ktorá disponuje všetkými dostupnými údajmi o lese, či ako chcete o lesných ekosystémoch a o lesníctve.
Ďalšie smerovanie Národného lesníckeho centra je dané jednak zriaďovacou listinou, požiadavkami zriaďovateľa a v neposlednom rade aj potrebami lesníckej praxe. Našimi prioritami je zachovanie a rozvoj kvalitného aplikovaného výskumu, reflektujúceho na potreby lesníckej prevádzky, budovanie moderných informačných systémov a databáz a poskytovanie ďalších služieb – čiže poslanie jednoducho by spoľahlivým a dôveryhodným partnerom našim lesníkom, ako aj vlastníkom a správcom lesného majetku bez ohľadu na to, či ide o štátny alebo neštátny les. Našim dlhodobým cieľom je sta sa „hlavným stanom“ slovenského lesníctva, kde sa riešia všetky strategické lesnícke otázky. Veď neexistuje na Slovensku inštitúcia, ktorá by pre oblas lesníctva disponovala komplexnejšou škálou informácií o lese a väčším množstvom medzinárodne a národne uznávaných lesníckych odborníkov než je naše lesnícke centrum.

O Predtým než ste nastúpili do funkcie generálneho riaditeľa pôsobili ste vo vedúcej pozícii s ekonomickým zameraním, čiže mali ste podrobný prehľad o financiách centra, ktoré dostávate predovšetkým zo štátneho rozpočtu. Vieme, že objem prideľovaných prostriedkov sa každoročne znižuje, pričom ani perspektíva nie je v tomto smere príliš pozitívna. Neohrozuje to samotnú existenciu Vašej príspevkovej organizácie? Ste pripravení na takýto scenár?

 

- Stav, respektíve trend, ktorý spomínate je naozaj reálny fakt. Už dnes sa pohybujeme na hranici 50 percent medzi štátnymi a neštátnymi zdrojmi, pričom objem výkonov v porovnaní s minulosou zostáva porovnateľný. Okrem toho máme v správe značný majetok štátu, o ktorý sa treba stara a na túto činnos si na rozdiel od rozpočtových organizácií musíme zarobi.
Ďalší náš osud závisí na prístupe zriaďovateľa, teda Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Buď pôjdeme cestou znižovania príspevkov od štátu, prevážia externé zdroje a tým nevyhnutne dôjde k zmene formy organizácie, alebo sa finančný príspevok stabilizuje a externé zdroje môžeme použi ako doplnkové, napríklad na ďalší rozvoj. Ja osobne som za druhú možnos, nakoľko som presvedčený, že krajina, ktorá sa pýši 42-percentnou lesnatosou, takúto inštitúciu akou je Národné lesnícke centrum jednoducho potrebuje.

O Podľa našich informácií súčasný model riadenia štyroch ústavov prináša komplikácie v koordinácii, pri rozhodovaní, plánovaní a rozdeľovaní kompetencií a tým aj prehnanú administratívu... Súhlasíte s týmto názorom?

 

- Riadi takúto široko spektrálne zameranú organizáciu, financovanú z viacerých zdrojov, ako sú štátne, projektové, zahraničné zákazky a podobne, s takmer 270 zamestnancami a s ročným obratom okolo 9 miliónov € nebude nikdy jednoduché. V takýchto podmienkach asi žiadny model riadenia nie je ideálny a každý bude ma svoje „pre“ a „proti“. Na jednej strane treba prizna, že sa občas stretávame s niektorými problémami, ktoré ste naznačil, na druhej strane sú dnes ústavy vyprofilované a zároveň motivované k ekonomickej efektívnosti. Niekedy zložitá administratíva a riadenie je skôr následok rôznorodosti projektov a zdrojov financovania než vplyv existujúcej organizačnej štruktúry. Pri vzájomnom porovnávaní jednotlivých ústavov v rámci Národného lesníckeho centra však stále ešte vidie rozdiely vo výkonnosti, dravosti a tvorivosti jednotlivých ústavov. Do tejto oblasti budeme musie sústredi našu pozornos a vytvori škálu motivačných nástrojov, aby sa niektoré činnosti spružnili a zdynamizovali. Svoju úlohu však zohrali aj časté zmeny na poste generálneho riaditeľa, keď od roku 2008 sa na tomto poste vystriedali siedmi.

O Hoci v zriaďovacej listine Národného lesníckeho centra je prioritou zameranie sa na vedu a výskum, široká lesnícka verejnos očakáva od Vás aj konkrétne služby. Dobrým príkladom je spolupráca výskumníkov s lesnou prevádzkou najmä v ochrane lesa, ale aj v uplatňovaní nových pestovateľských postupov, podobne úspešná spätná väzba funguje v poradenstve a vzdelávaní Vášho ústavu s vlastníkmi lesov a podobne.
Dovolíme si položi otázku za našich čitateľov: Myslíte si, že Národné lesnícke centrum by sa mohlo sta pomyseľným lesníckym „chrámom“, z ktorého by znel konečne silný hlas obhajovania záujmov slovenského lesníctva v spoločnosti? Odbornej argumentácie a lobovania za lesnícku legislatívu v poslaneckých laviciach? Aby lesnícka prax, obhospodarovatelia i vlastníci lesov mali oprávnený a trvalý pocit, že za nimi stojí lesnícke centrum v lepších i horších časoch?

 

- Ako som už uviedol v predchádzajúcich odpovediach. Národné lesnícke centrum má trvalú ambíciu by „hlavným stanom“ slovenského lesníctva. Spomínam si na časy, keď sa na našej pôde stretávali reprezentanti všetkých lesníckych  zoskupení počnúc lesníckymi odborníkmi, cez vlastníkov a správcov lesného majetku, zástupcov lesníckych organizácii, inštitúcií a združení, lesníckej komory, akademickej obce, ale aj politici, či zástupcovia sektoru životného prostredia a spoločne sa snažili hľada riešenia pre ažiskové lesnícke otázky a problémy.  K tejto praxi by sme sa chceli vráti a znovu vytvori širokú platformu na riešenie všetkých strategických lesníckych otázok. Nie je to však len vec ochoty z našej strany. Je to predovšetkým otázka záujmu celej lesníckej komunity spoji sa a hľada riešenia pre svoje problémy v spoločnom dialógu na jednom mieste. Pre Národné lesnícke centrum bude cou vytvára pre takúto platformu potrebný priestor a odborné zázemie.
Zhováral sa Ján Fillo

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Názor: Nárast priemerných teplôt a lesné ekosystémy. Lesy potrebujú pomoc a aktívny prístup

Názor: Nárast priemerných teplôt a lesné ekosystémy. Lesy potrebujú pomoc a aktívny…

Aktuálne

Za posledných 124 rokov mal rok 2024 najvyššiu priemernú teplotu. V Hurbanove bola priemerná teplota z rokov 1901 - 2000...

Prečítajte si viac
Ničenie amazonského pralesa v Brazílii výrazne spomalilo: Rozloha zničeného pralesa medziročne klesla o 30 percent

Ničenie amazonského pralesa v Brazílii výrazne spomalilo: Rozloha zničeného pralesa medziročne klesla…

O čom sa píše

Ničenie amazonského pralesa v Brazílii za uplynulú ročnú sezónu výrazne spomalilo. Uviedol to brazílsky štátny inštitút INPE, informujú o tom...

Prečítajte si viac
Rok 2024 najteplejší v histórii: Predchádzajúci rekord z roku 2023, Parížska dohoda nebola porušená

Rok 2024 najteplejší v histórii: Predchádzajúci rekord z roku 2023, Parížska dohoda…

O čom sa píše

Rok 2024 by mal byť podľa Copernicus Climate Change Service (C3S) Európskej únie najteplejší v histórii, prekonávajúci predchádzajúci rekord z...

Prečítajte si viac
Postreh: Obrazy zo života lesnej a poľnej zveri, dominantnej v kompozíciách výtvarníka zo Zemplína

Postreh: Obrazy zo života lesnej a poľnej zveri, dominantnej v kompozíciách výtvarníka…

O čom sa píše

Pred troma rokmi sme v rubrike Osobnosti časopisu LES & Letokruhy predstavili vlastníka lesa, poľovníka, výtvarníka a milovníka prírody Ing. Michala Zavackého...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora