Svetový Festival lesníckej vedy!
Prezident IUFRO Don Koo Lee privítal nedávno v kórejskom Soule 2 700 účastníkov kongresu zastupujúcich viac než 90 krajín sveta. Kongres sa niesol v znamení hesla „Lesy pre budúcnos: trvalos spoločnosti a životného prostredia“.
Pripomeňme si, že IUFRO vzniklo v roku 1892 a združuje asi 700 lesníckych výskumných inštitúcií z celého sveta. Medzi nimi je aj NLC a TU Zvolen. Pritom náš Lesnícky výskumný ústav sa stal členom IUFRO už v roku 1903!
Otváracieho ceremoniálu sa zúčastnilo mnoho čestných hostí. Kongres slávnostne otvoril prezident Južnej Kórei pán Lee Myung-bak. Vo svojom prejave vyzdvihol význam lesníckej vedy pre zachovanie a využívanie svetového bohatstva lesov. Význam lesov vidí v ich schopnosti tlmi vplyv klimatických zmien a vytvára tisíce nových pracovných miest v súvislosti s vyšším využitím dreva ako obnoviteľnej suroviny.
Šes dní trvali rokovania v odborných sekciách. Kongres prijal základné smery a priority svetovej lesníckej vedy na najbližšie štyri roky. Zvolil tiež nového prezidenta IUFRO, ktorým sa stal riaditeľ Lesníckeho výskumného ústavu Dánska Niels Elers Koch. Kongres zvolil nových koordinátorov jednotlivých sekcií. Na kongrese odznelo viac než 2 tisíc vedeckých príspevkov. Počas rokovaní vystúpili vedeckí pracovníci najprestížnejších univerzít a ústavov (Univerzita Harward, Univerzita Oxford) a nositelia vyznamenaní za vedecký prínos, vrátane nositeľov Nobelových cien. Kongres deklaroval najvyššiu prioritu nasledovným témam: lesy pre ľudí, klimatické zmeny a lesníctvo, bioenergie, zachovanie biodiverzity lesov, les a voda, lesné zdroje pre budúcnos.
IUFRO si na najbližšie roky kladie za cieľ zlepši komunikáciu s verejnosou, podporova aktivity týkajúce sa monitoringu lesov, zvýši záujem o nových členov a bude podporova lesnícky výskum a interdisciplinárnu spoluprácu. Kongres jasne deklaroval podporu medzinárodnej spolupráci, ktorá nie je možná bez silnej národnej podpory domácich vedeckých inštitúcií. Na kongrese sa hovorilo okrem iného aj o problematike ochrany lesov. Túto tému vysoko vyzdvihol generálny sekretár OSN Ban, Ki-Moon. Lesy majú rozhodujúci význam pre udržanie života na Zemi. Ich zachovanie znamená najmä ich ochranu, zákaz ažby, ochranu biodiverzity a aplikáciu manažmentu s cieľom ich trvalého zachovania. Aj preto OSN vyhlásila rok 2011 za Rok lesov.
Kongres bol festivalom lesníckej vedy. Bol okrem nesporného odborného významu aj politickou deklaráciou podpory lesníckej vede v najširšom meradle. Všetky zúčastnené štáty deklarovali záujem o podporu lesníckej vedy a poukazovali na jej význam pre zachovanie dedičstva lesov.
Milan Zúbrik, Ingrid Kriššáková - NLC Zvolen
Poďakovanie: Tento článok vznikol v rámci riešenia projektu „Centrum excelentnosti biologických metód ochrany lesa“ (ITMS: 26220120008) na základe podpory Operačného programu Výskum a vývoj, financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.