EKOlogické zachovania podstaty lesov a EKOnomické prežitie ľudí
V Turčianskych Tepliciach sa koncom mája na svojom Sneme stretli zástupcovia Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. Rokovanie sa sústredilo na plnenie Programového vyhlásenia vlády SR a programové ciele neštátnych lesov na obdobie rokov 2010 – 2014. S akým výsledkom?
Z programového vyhlásenia vláda Róberta Fica nevyriešila problematiku daní, ujmu za obmedzenia vlastníckych práv, problematiku energovodov. Dobré myšlienky v Národnom lesníckom programe nemožno realizova na nezabezpečené financovanie. Poslanci Národnej rady SR neschválili zákon o pozemkových spoločenstvách. Dlhotrvajúcim problémom je usporiadanie vlastníctva a vykonávanie pozemkových úprav.
Programové ciele neštátnych lesov Slovenska na obdobie rokov 2010 – 2013 vypracované v spolupráci s Radou združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska zahrnul materiál s názvom „Programové ciele neštátnych lesov pre parlamentné voľby 2010“, ktorý Únia predložila v marci 2010 rozhodujúcim politickým stranám. S požiadavkou, aby ich akceptovali vo volebných programoch. Základom tohto dokumentu sú ciele, ktoré sú nevyhnutné na zachovanie ekologickej podstaty lesov a ekonomické prežitie vlastníkov lesov.
Čo ponúkli politické strany vlastníkom lesov krátko pred voľbami?
A keďže Snem Únie regionálnych vlastníkov neštátnych lesov Slovenska sa konal krátko pred parlamentnými voľbami, nečudo, že predstavitelia politických strán využili túto príležitos , aby predstavili svoje priority po voľbách v rámci neštátnych lesov.
Vlastníci lesov sa teda priamo na mieste „činu“ mohli sami seba spýta:
Ktorej z politických strán sa dá veri, že budú akceptova programové ciele neštátnych lesov vo svojich programových dokumentoch?
Smer-SD: Program čiastočne rieši podporu verejnoprospešných funkcií lesov z verejných zdrojov, zaväzuje sa prija nový zákon o ochrane prírody a krajiny. Vyjadruje prísľub doriešenia reštitúcií, problematiku neznámych vlastníkov a pozemkových úprav, doriešenie majetkovej ujmy z hľadiska ochrany prírody. Program nerieši potrebu prijatia nového lesného zákona, záležitosti daní z lesných pozemkov a vzah vlastníkov lesov k majiteľom líniových stavieb.
SDKÚ-DS: V programe sa strana zaväzuje prija nový zákon o ochrane prírody a krajiny, vyrieši vzahy s vlastníkmi línových stavieb a zásadne vyrieši zmätok, ktorý vládne vo vzahoch medzi ochranou prírody, hospodárením v lesoch a vlastníkmi lesov. Program nerieši podporu verejnoprospešných funkcií lesov z verejných zdrojov, chce zachova ministerstvo životného prostredia a umožni jazdenie na bicykloch a koňoch aj mimo lesných ciest
KDH: Program tejto strany navrhuje rieši podporu verejnoprospešných funkcií lesov z verejných zdrojov na jednotku plochy, obnos podarovaného lesa, zaväzuje sa prija nové pravidlá pre ochranu prírody, rozšíri pôsobnos enviro fondu aj na podporu lesných pozemkov, zaväzuje sa dokonči proces reštitúcií, problematiku dane z lesných pozemkov, vyriešenie vzahu vlastníkov líniových stavieb a vlastníkov lesov na zmluvnom základe. Významný je tiež záväzok tejto strany umožni užívanie neodovzdaných lesov aj iným subjektom než sú štátne organizácie lesného hospodárstva.
HZDS-¼S, SaS, Most-Híd, SMK, SNS: Uvedené strany sa vo svojich volebných programoch problematikou lesného hospodárstva zaoberajú len všeobecne, bez konkrétnych opatrení.
Z rokovania
Rokovanie snemu otvoril predseda Únie regionálnych vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Ing. Juraj Vanko. Správu predsedníctva o činnosti Únie za obdobie rokov 2007 – 2009 predniesol podpredseda Únie Ing. Juraj Ovseník. V správe sa zaoberal organizáciou Únie, ktorá zastupuje záujmy 10 regionálnych združení.
Členovia týchto združení obhospodarujú celkom 301 188 hektárov lesov, pričom pä percent je vo vlastníctve fyzických osob, zostatok tvoria lesy spoločenstevných útvarov. V ďalšej časti správy oboznámil delegátov s výchovnou a vzdelávacou činnosou, legislatívnou činnosou, podporou lesného hospodárstva z prostriedkov štátneho rozpočtu a Európskej únie, ochranou prírody a vlastníctvom lesov, činnosou zástupcov Únie v poradných výboroch a komisiách, zahraničnými vzahmi, vzahmi s verejnosou, financovaním Únie a programovými cieľmi a plánom hlavných úloh na roky 2010 – 2011.
Z vystúpení hostí zaujal Július Novotný, generálny riaditeľ sekcie lesníckej a spracovania dreva MP SR, ktorý neštátny sektor lesného hospodárstva považuje za pilier tohto odvetvia na Slovensku. Zvýraznil korektný vzah MP SR a Únie, postoje jej predsedu, čoho výsledkom bolo nasmerovanie vzahov správnym smerom. Ocenil spoluprácu v legislatívnom procese, zlepšenie financovania, vytvorenie pracovnej pozície pre neštátne lesy na ministerstve. Zopakoval, že na zlepšenie situácie v lesníctve je potrebné lepšie financovanie v rámci rezortu pôdohospodárstva. Verejnos treba presvedči o potrebe zlepšenia postavenia lesníctva a jeho neštátnej časti, akceptovania vlastníckych práv, právnej ochrany lesa, k čomu by malo pomôc zlúčenie rezortov pôdohospodárstva a ochrany prírody. Vyslovil presvedčenie, že lesníctvo musí presadi financovanie verejnoprospešných funkcií lesov a úhradu za poskytované služby, čo nemožno zabezpeči bez politickej podpory. Zlepši treba mechanizmus financovania Programu rozvoja vidieka, pripravi nový zákon o ochrane prírody a priebežne zvyšova váhu neštátneho sektora v lesnom hospodárstve.
Ján Golián, poslanec NR SR za SKDÚ-DS upozornil na program Slovenský vidiek 21. storočia, založený na využívaní trvalo obnoviteľného potenciálu vidieka prostredníctvom poľnohospodárstva, lesníctva, malej energetiky z obnoviteľných zdrojov a agroturistiky. Štát musí pomôc pri asanácii území po podkôrníkovej kalamite. Za potrebné považuje ponecha samostatné ministerstvo životného prostredia kvôli kontrole a umožni jazdu na koni a bicykloch na lesných pozemkoch mimo lesných ciest.
Tibor Lehocký, poslanec NR SR za Smer-SD /dnes bývalý poslanec/, ocenil podklady z Únie, ktoré boli východiskom pri tvorbe volebného programu. Spoluprácu považuje za nadštandardnú. Za priority považuje zosúladenie všetkých právnych predpisov v novorm rezorte, ukončenie procesu reštitúcií a zníženie intervalu zvyšovania maximálnych sadzieb dane z lesných pozemkov
Jaroslav Jaduš, štátny tajomník MŽP SR za HZDS-¼S, /dnes už taktiež bývalý/ vyslovil presvedčenie, že zlúčenie rezortov pôdohospodárstva a ochrany prírody usporiada vzájomné vzahy, ktoré je potrebné zlepši na zabezpečenie cieľov oboch doterajších rezortov. Rezort životného prostredia bol „zapredaný“ nevládnym organizáciám, ktoré za nič nezodpovedajú. V súvislosti s Naturou 2000 si treba uvedomi, čo chráni a za čo, s prihliadnutím na možnosti štátu. Ocenil spoluprácu s vlastníkmi lesov pri zonácii vo Vysokých Tatrách.
Ivan Holko, v tom čase kandidát na poslanca NR SR za SaS, upozornil na víziu strany SaS pre ekonomickú prosperitu Slovenska a na rozsiahlu korupciu. So záujmom si vypočul prednesené názory na sneme, ktorých cieľom je chráni súkromné vlastníctvo a podpori zdravo fungujúcu spoluprácu.
František Kučera, predseda SVDL, Česká republika pripomenul, že zastupujú 14 percent vlastníkov lesov v ČR. Poukázal na podobné problémy ako na Slovensku, konkrétne za problém považuje primeranú výmeru štátnych lesov od roku 1998. Ich združenie dve komory. Osvedčilo sa, že príjmy rozpočtu (4 mil. Kč) zabezpečujú aj spoločným obchodom s drevom. Členstvá v iných organizáciách nepodporujú pre nezohľadňovanie potrieb vlastníkov, preto idú vlastnou cestou. Poukázal na problémy pri zabezpečovaní činnosti OLH, korupčné prostredie a postavenie lesníctva na okraji spoločnosti.
Milan Benco, zástupca Združenia spracovateľov dreva, by privítal ochotu vlastníkov ponúknu vyažené drevo spracovateľom v rámci združenia a jeho spracovanie na Slovensku.
¼ubomír Veselý, vedúci odboru LSP, š.p. poukázal na spoločné problémy, najmä na úhradu verejnoprospešných funkcií lesov, daňové zaaženie, neusporiadané vlatníctvo, nedokončené registre obnovenej evidencie pozemkov, pozemkové úpravy a ponúkol spoluprácu s úniou pri riešení problémov.
Jaroslav Šulek, predseda Slovenskej lesníckej komory, vyslovil snahu v komore združi všetkých lesníkov, vybudova silnú komoru, ktorá bude môc pomáha všetkým vlastníkom lesov.
Milan- Dolňan, prezident Združenia obecných lesov Slovenska upozornil na ambíciu združenia spája všetkých lesníkov a vlastníkov lesov, hľada spoločné ciele a prehåbi spoluprácu so Združením miest a obcí Slovenska.
Peter Čiampor, preseda Združenia vlastníkov spoločenstevných a súkromných lesov Banskobystrického kraja, poukázal na spoločné problémy s úniou, dobrú úroveň vzájomnej spolupráce, spoločné úsilie a porozumenie pri riešení problémov vlastníkov lesov.
Čo ukázala diskusia?
Pán Bukovinský z Liptovsko-tatranského regionálneho združenia žiadal zohľadni v koncepčných materiáloch únie ich pripomienky. Uviedol, že podkôrniková kalamita sa nedá zastavi. Veľké holiny si vyžadujú množstvo sadbového materiálu. Členovia združenia požadujú priznanie náhrady za obmedzenie hospodárenia v chránených územiach, alebo výmenu pozemkov za štátne. Vyslovil názor, žea štát nemá prostriedky kompenzova obmedzenia pri súčasnom rozsahu chránených území. Žiadal zosúladi zákony vzahujúce sa na hospodárenie v lesoch, osobitne poukázal na problematiku líniových stavieb a vyslovil názor, že Slovenská lesnícka komora by mohla pomôc rieši problémy v lesníctve.
Pán Kováč zo Šarišsko-zemplínskeho regionálneho združenia poukázal na potrebu vypracovania koncepcie mediálnej politiky únie. Vyslovil sklamanie nad neprijatím zákona o pozemkových spoločenstvách. Navrhuje, aby sa únia dohodla s Lesmi SR, š.p. na cenách dreva spoločne so Združením spracovateľov. Upozornil na zarastanie trávnatých porastov krovinami. Poďakoval ministerstvu pôdohospodárstva za ochotu rieši požiadavky vlastníkov lesov.
Ján Lach z Gemerského regionálneho združenia poukázal na problematiku zonácie vo Vysokých Tatrách, pri ktorej nevládna organizácia VLK svojvoľne deklarovala zastupovanie vlastníkov lesov. Upozornil na obmedzenia usporiadania vlastníctva v reštitučných zákonoch.
Marián Hušták z Gemerského regionálneho združenia upozornil na zvýšenie významu vlastníctva lesov v súvislosti s bioplastami, problematiku daní z lesných pozemkov, kde by mala plati rovnováha medzi daňou a užívaním lesa. Upozornil taktiež na nákup lesných majetkov cudzincami a podporil spoluprácu so Združením spracovateľov dreva.
Pán Kovaľ zo Šarišsko-zemplinskeho regionálneho združenia vyslovil požiadavku na poslancov NR SR, aby pri prijímaní zákonov akceptovali požiadavky vlastníkov. Poukázal na neprimerané pokuty vyplývajúce zo zákona o ochrane prírody a krajiny a na problematiku odvodov za vyňatie lesných pozemkov podľa zákona o lesoch. Upozornil, že Slovenský pozemkový fond nemá dostatok pozemkov na usporiadanie vlastníctva.
Praktické závery diskusie zhrnul predseda únie Ing. Juraj Vanko:
„ My požadujeme hlavne prijatie nových legislatívnych noriem, o ktoré sa budeme môc oprie. Okrem toho vieme, že aj my budeme musie zmeni trošku stratégiu prístupu k verejnosti, že my nie sme len tí, ktorí rúbu stromy, ale že sme tí, ktorí sa o lesy starajú, aby plnili všetky funkcie. V prvom rade sociálnu a environmentálnu funkciu“.
Zaznamenal: Ing. Milan Fischer