Ako založi pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou?
Člen prípravného výboru lesnej a pasienkovej spoločnosti v katastrálnom území pri Poprade sa pýta, ako postupova pri zabezpečení valného zhromaždenia v prípade, že sa na ňom nezúčastnia všetci vlastníci? Či je potrebné ma z „lesného porastu“ súhlasné stanovisko nad 50 % vlastníkov z celej výmery alebo podľa jednotlivých parciel? Či je potrebné pozva zástupcov Lesov SR š.p.? Čo oznámi obvodnému lesnému úradu a Slovenskému pozemkovému fondu, aby sa dodržali všetky zákonné podmienky?
Odpovedá náš odborný poradca Ing. Milan Fischer:
Pri založení pozemkového spoločenstva treba postupova podľa ustanovení zákona č. 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov.
Spoločenstvo s právnou subjektivitou sa zakladá zmluvou o založení a vzniká registráciou na príslušnom obvodnom lesnom úrade. Právna subjektivita spoločenstva vzniká dňom registrácie. V dobe od založenia spoločenstva do jeho vzniku koná za spoločenstvo o veciach súvisiacich s jeho vznikom výbor ako štatutárny orgán, pričom za záväzky sú do vzniku spoločenstva zaviazaní spoločníci. Zodpovednos spoločenstva za svoje záväzky svojím majetkom je všeobecnou zásadou pre právnické osoby.
Pri založení spoločenstva s právnou subjektivitou (na rozdiel od spoločenstva bez právnej subjektivity) nevyžaduje sa obligatórny súhlas Slovenského pozemkového fondu za podiely spoločnej nehnuteľnosti, ktoré spravuje, môže však ako zástupca neznámych vlastníkov vyslovi nesúhlas so zriadením spoločenstva.
Zákon ustanovuje písomnú formu zmluvy a jej podstatné náležitosti.
Na uzavretie zmluvy o založení spoločenstva s právnou subjektivitou postačuje väčšina zakladajúcich spoluvlastníkov podľa § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka, uvedených v zozname vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti, ktorí zmluvu uzatvárajú.
Po uzavretí zmluvy sa dohodnutým spôsobom zvolá prvé (ustanovujúce) valné zhromaždenie, ktoré schvaľuje zmluvu o založení, a to tretinovou väčšinou. Po schválení zmluvy o zvolení výboru, tento predkladá návrh na zápis do registra spoločenstiev.
Zoznam spoluvlastníkov v zmluve o založení spoločenstva je zoznamom zakladajúcich členov.
Právne úkony v mene spoločenstva vo všetkých veciach je oprávnený vykonáva štatutárnu orgán. Zmluva musí obsahova označenie orgánov spoločenstva, ich oprávnenia a povinnosti, spôsob voľby, odvolávania a ich volebné obdobie. Členovia si môžu podrobnosti o orgánoch spoločenstva, spôsobe ich ustanovenia, činnosti a dåžku volebného obdobia upravi v stanovách.
Názov spoločenstva musí obsahova označenie „pozemkové spoločenstvo“ alebo skratku „poz.spol.“.
Zákon nepredpisuje úradné overenie podpisov zakladajúcich členov spoločenstva.
Orgánmi spoločenstva sú: valné zhromaždenie, výbor, dozorná rada a iné orgány spoločenstva. Do orgánov spoločenstva môžu by volení len členovia spoločenstva starší než 18 rokov, zákon umožňuje účas nečlena spoločenstva v dozornej rade.
Súčasou zmluvy o založení pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou je zoznam vlastníkov podielov spoločnej nehnuteľnosti, ktorí zmluvu uzatvárajú (§ 12 ods. 3) a ktorí preukázali svoje spoluvlastníctvo k spoločenskej nehnuteľnosti príslušnou listinou.
Spoločenstvo s právnou subjektivitou vedie zoznam svojich členov, do ktorého sa zapisuje meno, priezvisko a trvalý pobyt fyzickej osoby, rodné číslo, názov a sídlo právnickej osoby, jej identifikačné číslo a veľkos vlastníckych podielov.
Vlastníctvo a veľkos podielov vlastníkov spoločnej nehnuteľnosti možno do zoznamu zapísa len na základe príslušných listín, napr. zoznam vlastníkov podielov pred obnovením spoločenstva, list vlastníctva, rozhodnutie súdu, notárske osvedčenie, dedičské konanie a pod. Výnimkou je skutočnos, ak nemožno preukáza veľkos podielov spoluvlastníkov, platí zásada o rovnosti podielov.
Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom spoločenstva, rozhoduje o zásadných otázkach spoločenstva uvedených v § 18, ods. 2 zákona o pozemkových spoločenstvách. Valné zhromaždenie rozhoduje nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov.
Na schválenie zmluvy o založení jej zmien a doplnkov, rozhodnutia o vstupe spoločenstva do obchodnej spoločnosti alebo družstva a rozhodnutia o zániku spoločenstva jeho premenou alebo zrušením sa vyžaduje súhlas aspoň dvojtretinovej väčšiny všetkých hlasov.
Pri posudzovaní schopnosti rozhodova na základe prítomnosti vlastníkov podielov na valnom zhromaždení treba bra do úvahy postavenie Slovenského pozemkového fondu, ktorý nemá postavenie člena spoločenstva, nie je spoluvlastníkom, na valnom zhromaždení nemá žiadny hlas (výnimka by mala by len pri spravovaní podielov vo vlastníctve štátu).
V pozemkových spoločenstvách, v ktorých podiely spravuje Slovenský pozemkový fond, súčet podielov známych vlastníkov predstavuje 100 % hlasov na valnom zhromaždení bez ohľadu na to, aký podiel to predstavuje z celej spoločnej nehnuteľnosti.
Pozvanie zástupcu Slovenského pozemkového fondu, zástupcu LSRSR š.p. a štátnej správy lesného hospodárstva na prvé valné zhromaždenie zákon nepredpisuje, potrebu pozvania musí zváži prípravný výbor, alebo vopred prerokova založenie pozemkového spoločenstva s uvedenými organizáciami, pretože ich kompetencie pri transformácii užívacích vzahov a registrácii pozemkového spoločenstva sú nezastupiteľné.