* KOMENTÁR: Keď len prirodzené zmladenie nestačí
Aj Mestské lesy a.s. Košice ako najväčší lesnícky subjekt tohto druhu na Slovensku majú v dôsledku dramatického pádu cien dreva veľké ekonomické problémy. Podľa riaditeľa spoločnosti Ing. Juliána Tomaštíka len s ažkosami skončia rok 2009 aspoň na nule. Napriek tomu zorganizovali spoločne s hnutím Pro Silva Slovakia po ročnej prestávke opä vydarený Lesnícky deň Pro Silva.
Zúčastnilo sa na ňom 55 lesníkov z celého Slovenska, čo je o niekoľko desiatok menej účastníkov ako pred dvoma rokmi. Škoda, pretože aktualizačný moment podtitulu podujatia „ako príspevok k riešeniu ekonomickej krízy v lesníctve“ mal by dostatočne silným motívom prija pozvanie na akciu a pozorne načúva prezentovaným postupom z úst slovenského lídra hnutia Pro Silva prof. Milana Sanigu z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.
Bolo čomu načúva a o čom diskutova. O princípoch nákladového pestovania lesa sme už v našom časopise písali. Práve v čase krízy nadobúda ich rešpektovanie a uplatňovanie v lesníckej praxi ešte väčší význam, pretože sú založené na užitočnej zásade: Investujme peniaze do lesa len tam, kde to les skutočne potrebuje. Skrátka, používajme peniaze v lese maximálne efektívne.
Podľa profesora Sanigu to znamená jediné. Ak lesník skutočne dobre pozná jemu zverené porasty a zákonitosti daného ekosystému, môže v nich naplánova relatívne lacné a maximálne účinné pestovné opatrenia. Znie to možno jednoducho, ale ako ukázali spontánne reakcie účastníkov v priebehu terénnej pochôdzky a po absolvovaní debát na piatich exkurzných objektoch v porastoch Polesia Opátka pri Košickej Belej, niektorí kolegovia ešte stále nedokážu pochopi, že vo vývoji lesného porastu je potrebné vníma dve etapy – nákladovú a výnosovú. Už dnes je totiž možné na základe skúseností aj kolegov zo zahraničia diferencova zásahy do mladín, žrďkovín a žrďovín podľa ich kvality. Kvalita sa dá v štádiu mladín urči podľa známych kritérií – počtu jedincov na hektár a počtu kvalitných jedincov v hornej vrstve na meter štvorcový. Investovanie do niekoľkých výchovných zásahov v prípade nekvalitných mladín, žrďkovín a žrďovín je neefektívne. Účinnejšie je zrealizova jeden, ale silnejší zásah.
V prípade kvalitných mladín sa zasa oplatí investova do dvoch čistiek za decénium. Stále ale platí rovnica, že ušetrené, resp. správne investované peniaze v nákladovej fáze vývoja porastu sa vrátia múdremu hospodárovi v jeho výnosovej fáze.
Múdry hospodár je podľa slov profesora Sanigu ten, kto na základe poznatkov o nákladovom hospodárení v lese dokáže využíva produkčnú schopnos stanoviša a rastovú schopnos drevín, ktoré sa na ňom nachádzajú.
A platí to aj vo výchove tenkých a hrubých kmeňovín. Vystupňovaním ich hodnotovej produkcie v diferencovaných porastoch sa dá efektívnejšie zhodnoti porastová zásoba a zároveň tento prístup umožňuje flexibilné premiestňovanie odoberania zásoby drevnej hmoty v porastoch. V lese vekových tried takéto niečo možné nie je, navyše sa stanú v budúcnosti podľa odborníkov priveľmi rizikovými z hľadiska ich rozpadu i viazanosti uhlíka.
Skúsenosti zo súčasnej lesníckej praxe ale ukazujú, že taxátori i lesníci sú stále viac upätí na schematické prístupy, v ktorých namiesto včasného rozvoľňovania korún v hlavnej úrovni ich podväzujú nízkym prebierkovým percentom. Ukracujú les aj seba o jedince s inými, neporovnateľne priaznivejšími hrúbkovými dimenziami, aké dosahujú dnes. Diferencovaný les s premyslene uplatňovaným nákladovým obhospodarovaním je východiskom aj a práve v čase krízy, pretože v ňom dokáž lesníci pružnejšie reagova na vývoj na trhu z hľadiska dopytu po konkrétnych sortimentoch.
Mohlo by sa zda, že zatiaľ sú všetky tieto informácie, poznatky a deklarácie odsúdené na to, že budú iba „zamotáva šišky“ budúcim inžinierom a bakalárom v skúškovom období na lesníckej fakulte, alebo že budú len znova a znova prezentované na podobných podujatiach ako bol Lesnícky deň Pro Silva 2009 na teritóriu obhospodarovanom košickými mestskými lesmi. Profesor Saniga a jeho spolupracovníci chcú ale vývoj posunú ďalej čo najskôr predovšetkým vypracovaním hlavných modelov hospodárenia v tomto systéme lesníckeho myslenia. Pretože v ňom už zďaleka nestačí len znižova náklady na obhospodarovanie lesa podporou prirodzeného zmladenia prostredníctvom presvetľovacích rubov.
„Musíme ís v tejto snahe vyššie, pozera sa pritom hore, do korún stromov,“ výstižne pomenoval podstatu celého snaženia profesor Saniga. „Musíme rozviaza lesníkom ruky, pretože les, to nie je len drevo, ale aj voda a viazaním uhlíka aj významný stabilizátor klímy. Ešte si stále dostatočne neuvedomujeme, že až 53 percent z celkového množstva uvoľneného uhlíka dokážu viaza práve lesné porasty. Z jednej tony betónu sa voľní do atmosféry toľko uhlíka, koľko dokáže viaza 12 árov 60-ročného bukového porastu. Tieto poznatky budeme musie všetci zača bra do úvahy,“ zdôraznil ďalší rozmer nákladového pestovania lesa, ktoré nie je iba východiskom, ako môžu lesníci do určitej miery eliminova dopady ekonomickej krízy, ale aj východiskom pre celú spoločnos v hľadaní odpovede na otázku, ako vyrieši problém skleníkových plynov a globálnych klimatických zmien.
Preto musia dosta vizionári typu profesora Sanigu v slovenskom lesníctve väčší priestor a podporu ako doteraz. Ich snaženie už nemôže by založené len na osobnom presviedčaní a vysvetľovaní. Implementácia ich poznatkov do reálnej lesníckej praxe si vyžaduje od kompetentných prijatie dostatočného legislatívneho rámca, ktorý bude fungova ako ucelený a všeobecne rešpektovaný systém.
Ak majú ľudia zodpovední za ďalšie smerovanie slovenského lesníctva problém stotožni sa s nákladovým pestovaním lesa, mali by vysvetli prečo. Ak s tým problém nemajú, mali by kona. Je najvyšší čas. Ten nepočká!
Štefan Čukan