* DISKÚSNE FÓRUM: Na tému – „Vlastník lesa a výskum“
Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov zorganizovalo v priestoroch starej radnice v Rožňave odbornú diskusiu formou okrúhleho stola na tému „Vlastník lesa a výskum“, na ktorú ma spolu s manželkou pozvalo /ako Gemerčana/.
Združenie má 46 členov, obhospodaruje 38 tisíc hektárov lesa s ročným objemom ažby zhruba 120 tisíc m3 a svojimi odbornými činnosami patrí medzi najaktívnejšie na Slovensku. Poskytuje odborné poradenstvo pri obnovách lesných hospodárskych plánov, pri hospodárení v lese a pri určovaní výšky náhrad z dôvodu environmentálnych obmedzení. Spolupracuje s domácimi a zahraničnými partnermi i výskumnými inštitúciami. Doteraz sa podieľalo na riešení 5 projektov EU, v roku 2004 získalo ako prvé z neštátnych subjektov na Slovensku skupinovú certifikáciu lesov podľa kritérií FCS. Vyvíja aktivity aj na úseku tvorby lesníckej politiky, legislatívy a plánov aplikovaného výskumu. Predseda združenia Ing. Jozef Vlčák je často oficiálnym posudzovateľom koncepčných lesníckych materiálov a kvalifikovaným tlmočníkom názorov neštátnych vlastníkov lesa.
Naznačený profil združenia sa v plnej miere prejavil aj na spomínanom workshope, ktorý bol obsahovo netradičný. Jeho cieľom bolo prediskutova možnosti rieši niektoré problémy a zámery vlastníkov a obhospodarovateľov lesa na zvýšenie ekonomického a sociálneho potenciálu svojho majetku pomocou aplikovaného výskumu a diplomových prác študentov lesníckej fakulty. Diskusia, ktorá trvala vyše štyroch hodín, priniesla mnoho zaujímavých názorov a podnetov.
Keďže námety, ktoré z nej vyplynuli sa dotýkajú nielen vlastníka lesa ako „konzumenta“ výsledkov výskumu, ale aj výskumných a vzdelávacích inštitúcií ako tvorcov týchto výsledkov, dovolil som si ich zhrnú do štyroch tematických okruhov a predloži vedúcim predstaviteľom NLC-LVÚ, ÚEL SAV a LF TU Zvolen a ďalším zainteresovaným osobám ako podnetnú informáciu s požiadaním o ich zváženie a postupnú realizáciu v rámci svojich kompetencií a možností.
Informovanos o plánoch a realizačných výstupoch lesníckeho výskumu. Je základným predpokladom pre efektívne obojstranné prepojenie vedeckého výskumu a praxe. V súčasnosti nie je na požadovanej úrovni. Výskumné organizácie majú síce na svojich webových stránkach informácie o plánoch výskumu, ale tie sú väčšinou veľmi všeobecné, bez podrobenejších cieľov a potenciálneho praktického využitia výsledkov. Úplne chýba informácia o konkrétnych realizačných výstupoch vyriešených úloh. V minulosti túto informačnú úlohu plnili Správy lesníckeho výskumu, ktoré pravidelne vychádzali na Slovensku i v Čechách a poskytovali sa k dispozícii všetkým možným záujemcom.
V dnešnej dobe rozvinutých informačných technológií sa ukazuje ako veľmi prospešné pre vedu i prax nasledovné riešenie:
* Zriadi špecializovaný www portál, napríklad „Lesnícka veda a prax“, ktorý by mohol ma tri časti – „Plány výskumu“, „Realizačné výstupy vyriešených úloh“ a „Námety aktuálnych tém na riešenie“. Môže zahàňa celú šírku lesníckej problematiky, alebo iba problémy s očakávanou bezprostrednou praktickou realizáciou.
* www portál by mohla prevádzkova každá organizácia (NLC-LVÚ, ÚEL SAV a LF TUZVO) samostatne, ale najlepšie by sa to dalo zabezpeči centrálne pod gesciou NLC – Ústavu lesníckeho vzdelávania a poradenstva.
O Zriadený a priebežne aktualizovaný portál by určite privítali, využívali a ocenili všetci pracovníci vedy, praxe a tiež vysokoškolskí študenti a doktorandi. Úžitok z neho by mnohonásobne prekročil námahu s jeho prevádzkovaním.
Návrhy aktuálnych tém pre riešenie v rámci výskumu. Účastníci workshopu predložili viaceré konkrétne námety, napr.:
* Prehodnotenie súčasnej časovej úpravy lesa (rubné doby, dimenzie rubného typu – cieľové hrúbky v nerovnovekých štruktúrach lesa)
* Inovácia a zjednodušenie modelov hospodárenia.
* Zobjektívnenie údajov o stave lesa v porastoch s bohatou vnútornou štruktúrou (skúsenosti naznačujú podhodnocovanie skutočnosti).
* Nové vymedzenie semenárskych oblastí a výškových zón pre zber a prenos lesného reprodukčného materiálu (hranice sú veľmi striktne stanovené, v praxi ažko uplatniteľné, v niektorých oblastiach zdroje semena už neexistujú, boli zničené alebo veľmi zredukované kalamitami).
* Postavenie súkromného sektora v lesníctve /zrovnoprávnenie so štátnym sektorom/.
Niektoré z uvedených tém sa už riešia v súčasnom pláne výskumu NLC – LVU, takže prepojenie záujmov a osobné kontakty navrhovateľov s riešiteľmi by boli veľmi prospešné.
Návrhy tém pre riešenie v rámci bakalárskych a diplomových prác študentov Lesníckej fakulty TU Zvolen. Týkajú sa problematík, ktoré sú buď lokálneho charakteru alebo sa dajú zvládnu za kratší čas s menšími finančnými a personálnymi nárokmi. Napríklad:
* Projekt rekonštrukcie lesnej cesty na Silickú planinu v lesnom urbári Krásnohorská dlhá lúka (ako podklad pre príspevok z fondov EU) – kontakt: Ing. Sakal Arpád, tel. 0905/315856.
* Hospodárska úprava lesov vo vybratých štátoch západnej Európy (Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko) - kontakt: Ing. Hušák M., e-mail: gemerlesy@nextra.sk.
Navrhovatelia – vlastníci lesa majú záujem sami nájs záujemcu o riešenie danej témy a pomohlo by, keby Dekanát LF im na požiadanie poskytol adresy budúcich bakalárov a diplomantov z blízkosti príslušných lokalít.
Aktívna účas vlastníkov lesa pri riešení navrhnutých výskumných tém a overovaní realizačných výstupov. Účastníci workshopu ju považujú za celkom prirodzenú a vyjadrili záujem o využívanie výsledkov výskumu vo svoj prospech a o navrhovanie aktuálnych tém na riešenie. Súčasne sú pripravení v rámci svojich možností podieľa sa na riešení výskumných úloh, bakalárskych a diplomových prác a poskytnú pomoc pri získavaní podkladových materiálov, zakladaní experimentov, ubytovaní a podobne.
Som presvedčený, že aj realizácia týchto skromných námetov prispeje k naplneniu poslania vedeckého výskumu – k riešeniu aktuálnych tém, praktickému vyžitiu získaných poznatkov a progresívnemu rozvoja lesníctva.
Prof. Ing. Štefan Šmelko, DrSc.
NLC-LVU Zvolen e-mail: smelko@nlcsk.org