Bude nový Zákon o poľovníctve?
Hlavnou úlohou Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky pre roky 2007 a 2008 na úseku poľovníctva je v zmysle rozpracovaného programového vyhlásenia vlády SR príprava nového zákona o poľovníctve. Na súčasný stav návrhu nového zákona sme sa preto spýtali štátneho tajomníka MP SR Ing. Viliama Turského.
* Pán štátny tajomník, prečo je táto úloha zaradená medzi priority ministerstva a aký je súčasný stav prípravy návrhu nového zákona o poľovníctve?
- V súčasnosti platný zákon č. 23/1962 Zb. o poľovníctve nezodpovedá súčasným potrebám a podmienkam. Jeho zmeny a doplnenia zákonom NR SR č. 99/1993 Z. z. boli len dočasným prechodným riešením, ktoré si vyžiadala zmena politických pomerov a z toho vyplývajúce zmeny vo vlastníckych vzahoch. Táto novela v čase, kedy sa končili prakticky všetky zmluvy o nájme výkonu práva poľovníctva, umožnila využitie práva poľovníctva pri uzatváraní nových zmlúv na nájom revírov s vlastníkmi spoločných poľovných revírov. Napriek tejto novele ustanovenia súčasného zákona o poľovníctve celkom nezodpovedajú aktuálnym spoločensko-politickým, ekonomickým a ekologickým podmienkam a požiadavkám.
Je evidentné, že rozhodovanie o uznaní poľovného revíru orgánmi štátnej správy je v súčasnosti neúmerne zložité, časovo a finančne náročné pre orgány štátnej správy i pre účastníkov konania. Základný problém v tomto smere spôsobuje skutočnos, že vlastníctvo k pôde je v Slovenskej republike enormne rozdrobené a v nejednom poľovnom revíri je i niekoľko stoviek vlastníkov poľovných pozemkov. Ak nevytvoria spoločenstvo vlastníkov pozemkov, alebo ak nemajú splnomocneného alebo zákonného zástupcu prakticky každý z nich vystupuje individuálne ako účastník konania, alebo ako zmluvná strana pri uzatváraní zmluvy o nájme výkonu poľovníctva. Za týchto podmienok uzna revír alebo uzavrie zmluvu striktne podľa súčasného zákona je veľmi obtiažne. Dokonca aj keď dôjde k uznaniu poľovného revíru, respektíve k schváleniu nájomnej zmluvy príslušným orgánom štátnej správy, nejednoznačnos výkladu súčasného zákona o poľovníctve umožňuje prakticky v rámci odvolacích a mimo odvolacích konaní vstupova do konania, čo má za následok, že účastníci konania, respektíve zmluvné strany sú neustále pod tlakom právnej neistoty.
* Od 1. mája 2004 sa Slovenská republika stala členským štátom EÚ, čo prinieslo potrebu zavies legislatívu európskych spoločenstiev do nášho právneho poriadku. Týka sa to aj tejto témy?
- Áno, ide najmä o oblas ochrany niektorých voľne žijúcich živočíchov, povolené spôsoby lovu, chov zveri a umiestňovanie mäsa z chovanej alebo ulovenej zveri na trh v rámci Európskej únie a na opatrenia súvisiace s klasickým morom ošípaných. To je ďalšia oblas, s ktorou bolo potrebné sa vyrovna, či už v zákone o poľovníctve alebo s ním súvisiacich predpisoch.
Okrem toho sú tu ďalšie právne normy ako napríklad zákon o ochrane prírody a krajiny, zákon o lesoch, zákon o štátnej veterinárnej správe a podobne, ktoré majú buď priamo alebo nepriamo dopad na poľovníctvo alebo s ním úzko súvisia a treba ich akceptova v novom zákone o poľovníctve.
Snahou ministerstva je preto predloženie takého návrhu zákona, ktorý by nadviazal na bohaté poľovnícke tradície a pozitíva poľovníctva na Slovensku, reagoval na rozdrobenos vlastníctva k pozemkom, zjednodušil by uznávanie poľovných revírov a schvaľovanie zmlúv o postúpení práva poľovníctva, eliminoval by komerčné vzahy v poľovníctve a hlavným cieľom je, aby zabezpečil ďalší rozvoj poľovníctva. Za týmto účelom bola ministerstvom ustanovená expertná skupina, ktorej členmi sú okrem zástupcov tunajšieho ministerstva a Ministerstva životného prostredia SR aj zástupcovia Slovenského poľovníckeho zväzu, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Lesov SR, š.p. Banská Bystrica, Národného lesníckeho centra, Technickej univerzity vo Zvolene, Slovenskej lesníckej komory a Rady združení neštátnych lesov.
Cieľom tejto skupiny bolo vypracova jeden spoločný návrh zákona a naň nadväzujúcich vykonávacích predpisov tak, aby nový zákon o poľovníctve zachoval všetky doterajšie pozitíva slovenského poľovníctva a pomohol k udržaniu jeho vysokej úrovne.
Nový návrh zákona o poľovníctve bol vypracovaný ministerstvom v auguste 2007 a prerokovaný v osobitnej komisii ministra pôdohospodárstva SR v októbri minulého roku. Nakoľko pri jeho prerokovaní nedošlo k zhode na niektoré otázky medzi MP SR a SPZ, minister vytvoril úzku pracovnú skupinu na odstránenie rozporov tak, aby bol predložený na ďalšie legislatívne pokračovanie návrh bez týchto rozporov. Na to, akú má ma nový zákon podobu, je množstvo názorov, často diametrálne odlišných. Je to návrh zákona, ktorý ovplyvní nielen ďalší vývoj poľovníctva, ale svojím spôsobom upravuje jednu zo záujmových činností občanov a tou je poľovníctvo.
* Pochopiteľne, je to vždy citlivá vec, ak sa záujmová činnos upravuje predpisom...
- V poľovníctve to je však nevyhnutné, veď ide o činnos ľudí so zbraňou, ktorí sa musia často sami rozhodnú, čo v chove zveri ponechajú a čo vyradia. Teda rozhodujú o kvalite chovu jednotlivých druhov zveri, majú zabezpečova starostlivos a ochranu zveri, jej dobrý zdravotný stav. To sú činnosti, ktoré ak budú zodpovedne a kvalitne vykonávané, budú užitočné pre poľovníctvo, prírodu i životné prostredie. V tom je spoločenský význam poľovníctva v každej, poľovnícky vyspelej krajine a samozrejme aj u nás. Ide o to, aby sa poľovníctvo aj po prijatí nového zákona vykonávalo u nás ako služba prírode.
Základným cieľom nového zákona by preto malo by zachovanie všetkých druhov poľovnej zveri v jej prirodzenom prostredí v optimálnom množstve, kvalite a dobrom zdravotnom stave. Dôležité je, aby navrhované riešenia pomohli poľovníctvu, jeho ďalšiemu rozvoju a to tak, aby poľovníctvo bolo aj ďalej súčasou tvorby a ochrany prírodného prostredia.
* Kedy teda môžeme očakáva prijatie zákona?
- Návrh zákona o poľovníctve musí prejs legislatívnym procesom, teda medzirezortným pripomienkovým konaním, rozporovými konaniami, legislatívnou radou vlády a po prerokovaní vládou SR parlamentom. Nejde pri tom iba o samotný zákon, ale aj o jeho vykonávacie predpisy, ktoré musia by súčasou návrhu. A pripravi ich spolu so zákonom, to je náročná úloha, ktorá dá poriadne „zabra“. Som však presvedčený, že ministerstvo v spolupráci s SPZ a s ďalšími odborníkmi v poľovníctve pripraví návrh tak, aby mohol by predložený na rokovanie vlády SR v apríli tohto roku.
Redakcia