Zverejnenie odškodného pre rodinu zabitého medveďom má dohru: Expertná skupina zjednotí pravidlá a navrhne adekvátnu finančnú kompenzáciu za ľudský život zmarený šelmou
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Minister životného prostredia SR Ján Budaj chce iniciovať medzirezortnú expertnú skupinu, ktorá by zjednotila pravidlá pri priznávaní odškodnenia v prípade útoku medveďa, respektíve šelmy na človeka vo voľnej prírode. Šéf envirorezortu to oznámil na utorkovej tlačovej konferencii, reaguje tým na prípad odškodného pre rodinu obete prvého dokázaného prípadu zabitia človeka medveďom. Informáciu zverejnila agentúra TASR na portáli Teraz.sk.
Rodina obete tragédie, ku ktorej došlo v júni 2021 v katastri obce Liptovská Lúžna, považuje vyplatenie odškodného v sume vyše 22 000 eur za neadekvátne a podala žalobu. Minister Budaj sa vyjadril, že ľudsky chápe postoj pozostalých, ani on nepovažuje výšku odškodného za dôstojnú. Upozornil, že v súčasnosti je legislatíva riešiaca kompenzáciu za usmrtenie alebo zranenie rozdrobená do viacerých zákonov.
"Napríklad v tomto konkrétnom prípade je to sčasti v legislatíve spadajúcej pod ministerstvo zdravotníctva, sčasti je to v zákone o ochrane prírody a samotné vyplácanie má na starosti ministerstvo vnútra," upozornil podľa TASR minister Budaj, poukazujúci aj na výrazný rozdiel medzi odškodnením v prípade zranenia a usmrtenia.
Denník Pravda okrem toho napísal, že to nie je jediný problém, ktorý podľa ministra Budaja tragický prípad odhalil. Všežravá šelma je stále nažive a hoci by ju zabiť chceli, nedokážu ju vystopovať. Podľa Jána Budaja tomu zabránila polícia pri obhliadke miesta činu. Tvrdí, že Štátna ochrana prírody nemá problém vystopovať zviera, no polícia neumožnila ochrancom zavčasu odobrať DNA.
„Vzorky DNA, ktoré odobrala polícia, sú na stopovanie šelmy nepoužiteľné. Zo štyroch vzoriek, ktoré boli zabezpečené, len jedna dokazovala prítomnosť medveďa,“ citoval minister Budaj závery ochranárskeho vyšetrovacieho Tímu Medveď a dodáva, že tým sa útok medveďa nevyvracia, uviedol denník Pravda.
A dodal, že šéf envirorezortu preto žiada, aby pri podobných prípadoch bol na mieste odborník z rezortu životného prostredia, pretože teraz, „nikto nevie, kde sa medveď nachádza“. Štatistika vedená Národným lesníckym centrom vo Zvolene ukazuje, že početnosť medveďa hnedého na Slovensku k 31. marcu 2020 bola na úrovni 2 760 kusov, pričom za posledných šesť rokov narástla o 1 504 jedincov.