Zväz spracovateľov dreva SR: Európska rada potvrdila dohodu o predĺžení lehoty na uplatňovanie nariadenia EÚ o odlesňovaní EUDR
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD SR) so zadosťučinením prijal informáciu o tom, že Európska rada včera opätovne potvrdila dohodu o predĺžení lehoty na uplatňovanie nariadenia EÚ o odlesňovaní, známeho pod skratkou EUDR. ZSD SR o tom informoval v tlačovej správe.
„ZSD SR sa počas procesu transpozície EUDR do slovenskej legislatívy dlhodobo usiloval o to, aby sme aj na Slovensku dospeli k takémuto riešeniu. Predchádzala tomu vzájomná podpora stanovísk partnerských zväzov a združení v okolitých krajinách, ktoré spoločne žiadali Európsku komisiu, aby kvôli nezvládnutému procesu technických riešení na registráciu povinných údajov, posunula účinnosť EUDR.
Rada dôrazne zopakovala, že podporuje navrhovanú cielenú zmenu nariadenia EÚ o odlesňovaní, ktorou sa dátum jeho uplatňovania posunul o 12 mesiacov. Rada sa domnieva, že je to najlepší spôsob, ako zabezpečiť právnu istotu pre všetky zainteresované strany. Treba pripomenúť, že návrh Komisie na posunutie účinnosti sa musí prijať, podpísať a uverejniť v úradnom vestníku do 30. decembra 2024.
EUDR je účinné už od 29. júna 2023 a jeho ustanovenia sa pôvodne mali uplatňovať od 30. decembra 2024. Rada súhlasila s návrhom Komisie na predĺženie dátumu uplatňovania nariadenia o jeden rok.
To by poskytlo právnu istotu, predvídateľnosť a dostatočný čas na hladké a účinné vykonávanie pravidiel vrátane úplného zavedenia systémov náležitej starostlivosti vzťahujúcich sa na všetky príslušné komodity a výrobky. Tieto systémy náležitej starostlivosti zahŕňajú identifikáciu rizík odlesňovania v dodávateľských reťazcoch, ako aj opatrenia na monitorovanie a podávanie správ na preukázanie súladu s pravidlami EÚ.
Rada teraz o tejto pozícii informuje Európsky parlament s cieľom začať rokovania tak, aby nariadenie formálne prijali obaja spoluzákonodarcovia a uverejnili ho v Úradnom vestníku EÚ, aby mohlo nadobudnúť účinnosť do konca roka.
Hlavnou hnacou silou globálneho odlesňovania a degradácie lesov je rozširovanie poľnohospodárskej pôdy, ktoré je spojené s výrobou komodít zahrnutých do rozsahu pôsobnosti nariadenia. Keďže EÚ je významným spotrebiteľom takýchto komodít, môže znížiť svoj príspevok ku globálnemu odlesňovaniu a degradácii lesov tým, že zabezpečí, aby tieto výrobky a súvisiace dodávateľské reťazce nepochádzali z nelegálnych plantáží a nelegálnej ťažby a tým nedochádzalo k odlesňovaniu.
Nariadenie o odlesňovaní bolo prijaté v roku 2023 a stanovujú sa v ňom pravidlá na zabezpečenie toho, aby výrobky získané z určitých komodít (konkrétne kávy, kakaa, palmového oleja, sóje, hovädzieho dobytka, kaučuku a dreva), ktoré sa uvádzajú na trh EÚ alebo vyvážajú z EÚ, počas svojej výroby nespôsobili odlesňovanie alebo degradáciu lesov, boli vyrobené v súlade s príslušnými právnymi predpismi krajiny výroby a vzťahovalo sa na ne vyhlásenie o náležitej starostlivosti.
Komisia predložila svoj návrh na odloženie dátumu začatia uplatňovania nariadenia o odlesňovaní v reakcii na obavy členských štátov, tretích krajín, obchodníkov a hospodárskych subjektov, že existuje riziko, že nebudú schopní v plnej miere aplikovať technické predpisy a pravidlá do 31. decembra 2024,“ uvádza sa v stanovisku Zväzu spracovateľov dreva SR, ktoré nám poskytol jeho prezident PhDr. Peter Zemaník.