ZSD SR poslancom Národnej rady SR: Nepodporte novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Lepšia cesta ako štandardný legislatívny proces neexistuje
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Zväz spracovateľov dreva (ZSD) SR dnes poslal poslancom Národnej rady SR list, v ktorom apeluje na ich svedomie a zodpovedné rozhodovanie, aby nepodporili v hlasovaní prijatie novely, ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
V liste podpísanom prezidentom ZSD SR PhDr. Petrom Zemaníkom a predsedom Dozornej rady ZSD SR Ing. Igorom Patrášom sa uvádza: „Zväz spracovateľov dreva SR ako legitímny reprezentant záujmov drevospracujúceho, nábytkárskeho a drevostavbárskeho priemyslu na Slovensku už od začiatku podania poslaneckého návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, upozorňuje na nebezpečné a likvidačné dopady tohto zákona na lesnícko-drevársky sektor na Slovensku.
ZSD SR zásadne nesúhlasí ani s myšlienkou, aby hospodárska a ochranárska starostlivosť o všetky lesy Slovenska prešla akýmkoľvek spôsobom pod rezort životného prostredia.
ZSD SR od začiatku žiada, aby sa národné parky na Slovensku zreformovali podľa štandardov platných v Európskej únii, aby takýto zákon prešiel riadnym pripomienkovým konaním vo všetkých rezortoch, teda, aby ho predložila Vláda SR na širokú odbornú i laickú diskusiu.
ZSD SR sa už 24 rokov zasadzuje o trvalú udržateľnosť a racionálne hospodárenie v zelených lesoch. Odmietame ochranársku demagógiu o drancovaní slovenských lesov a nálepkovanie lesníkov a drevárov nelichotivými atribútmi o extrémistických skupinách a o spolitizovaní témy údajnej reformy národných parkov.
Lesnícko-drevársky komplex na Slovensku dáva prácu viac ako 50-tisícom ľudí a jeho tržby a výnosy dosiahli v roku 2020 viac ako 4 miliardy eur a vytvoril pridanú hodnotu 1,2 miliardy eur. Od začiatku očakávame odbornú diskusiu a namiesto toho sa musíme prizerať extrémnej snahe získať pod svoj vplyv obrovské a neefektívne využité európske peniaze, ktoré budeme musieť my, naše deti a vnúčatá splácať.
Preto vyzývame Vás, vážené poslankyne a vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, aby ste túto tému riešili s maximálnou osobnou zodpovednosťou a nepodľahli politickým tlakom. Lepšia cesta na riešenie ako štandardný legislatívny proces, ktorého sa zúčastní celá spoločnosť, v tomto spoločensky mimoriadne vážnom rozhodnutí, neexistuje.
Akýkoľvek legislatívne podmienený formálny presun kompetencií jednej časti lesov pod rezort životného prostredia by len konzervoval a prehĺbil nedôveru a animozity lesníkov a ochranárov, ktorým v podstate ide o to isté - dlhodobo a udržateľne vytvárať a formovať slovenské lesy.
Tie sú dnes aj zdrojom jedinej obnoviteľnej strategickej suroviny - dreva - pre slovenský drevospracujúci priemysel, ktorý v sebe stále skrýva nerozvinutý potenciál byť rozhodujúcim segmentom slovenskej ekonomiky, obdobne ako v susednom Rakúsku. A to všetko je realizovateľné pri trvalo udržateľnom a prírode blízkom hospodárení v lesoch.
Apelujeme preto znovu na Vaše svedomie a zodpovedné rozhodovanie, aby ste nepodporili v hlasovaní prijatie novely, ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.“