Zrážky s motorovými vozidlami včera neprežili tri medvede: Podľa ochranárov je dôvodom aj necitlivá výstavba diaľnic a rýchlostných komunikácií
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v dnešnej tlačovej správe informuje o tom, že v priebehu štvrtka 26. októbra došlo v dôsledku zrážky s motorovým vozidlom k usmrteniu troch medveďov na rôznych častiach Slovenska. Pri obci Hybe Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (Zásahový tím ŠOP SR) zrazeného medveďa dohľadával, v ďalších dvoch prípadoch boli medvede usmrtené priamo zrážkou s vozidlom. Nárast dopravnej mortality voľne žijúcich živočíchov poukazuje aj na nedostatočne zabezpečenú sieť tzv. ekoduktov na našom území.
„V ranných hodinách bol Zásahovému tímu ŠOP SR nahlásený Diaľničnou Políciou SR zranený medveď. Medveď bol po pravdepodobnej kolízii na diaľnici D1 v kajastrálnom území obce Hybe ochrnutý na zadné nohy. Zásahový tím ŠOP SR Sever dané hlásenie preveril v súčinnosti s diaľničnou Políciou a miestnymi poľovníkmi. Počas obhliadky bolo zistené, že zranený medveď sa utiahol do hustého porastu v blízkej doline. Na miesto bol privolaný poľovne upotrebiteľný pes a s jeho pomocou bol jedinec približne po hodine dohľadávania eliminovaný. Išlo o medvedieho samca približne v ôsmom roku života o váhe cca 120 kg. Jedinec bol odovzdaný Výskumnej stanici Správy Tatranského národného parku.
V ten istý deň došlo na Slovensku k ďalším dvom dopravným kolíziám s medveďom hnedým. Išlo o lokality v okrese Turčianske Teplice pri obci Mošovce, kde bol zrazený samec s váhou približne 120 kg. Tretím prípadom usmrteného medveďa v dôsledku dopravnej kolízie bol trojročný 70 kilogramový samec pri obci Podkriváň v okrese Detva,“ uvádza ŠOP SR v tlačovej správe.
Štátni ochranári dodávajú, že v posledných rokoch zaznamenávame na Slovensku výrazný nárast dopravnej mortality voľne žijúcich živočíchov. Aj tieto prípady sú dôkazom toho, že máme alarmujúco nízky počet tzv. zelených mostov (ekoduktov). Slovensko má v rámci celého svojho územia vybudovaných iba 7 takýchto prechodov, pričom diaľničné oplotenie nie je komplexným riešením.
Zvyšujúca frekvencia dopravy komplikuje migráciu živočíchov. Mnohé prirodzené trasy medveďov a ostatných zvierat boli prerušené necitlivou výstavbou diaľnic a rýchlostných ciest. Diaľničné ploty síce zabraňujú prechodu menších zvierat, medveď však pri ceste za potravou dokáže takúto prekážku prekonať. Hrozí tak nielen usmrtenie voľne žijúcich živočíchov, ale aj zranenie samotných vodičov na rýchlostných komunikáciách.