Zonácia NAPANT-u: Zákony sa bijú, vlastníci lesov a ochranári sa chcú dohodnúť, príroda nepočká, náhrady za obmedzenie hospodárenia musia byť primerané
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Až 43 zástupcov urbárov bolo včera v Demänovskej doline zvedavých na predstavenie nového riaditeľa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) Mgr. Mareka Kuchtu, ktoré pre nich zorganizovalo Liptovsko-Tatranské združenie vlastníkov lesov so sídlom v Liptovskom Mikuláši. Vlastníci pozemkov sa chceli od novozvoleného riaditeľa národného parku dozvedieť, akú má predstavu o fungovaní NAPANT-u, venovať sa otázkam zonácie, programu starostlivosti o chránené územie, personálnemu obsadeniu rady národného parku a zabezpečeniu financií na vysporiadanie vzťahov s vlastníkmi pozemkov v dôsledku ochranárskych obmedzení v obhospodarovaní ich lesného majetku.
M. Kuchta zadeklaroval, že mu veľmi záleží na tom, aby všetci spolu dobre komunikovali: „Chceme byť lepším partnerom pre región. Uvedomujeme si, že musíme spoločne dôjsť ku kompromisu, ideálne ku konsenzu. Myslím, že na veľa veciach sa vieme dohodnúť a dosiahnuť, aby podielnici v urbároch vnímali to, že sa ich majetok nachádza v národnom parku, ako jednoznačné pozitívum.“
Predseda Urbáru Vrbica Ing. Ján Mikuláš, CSc. zareagoval, že stanoviská ochrancov prírody nemôžu vlastníci lesov ďalej dostávať až po 3 – 4 mesiacoch, pretože príroda nepočká. „Ochrana lesov je prioritne vec odborná a preto musia byť rešpektované zásady odbornosti. V niektorých stanoviskách ochrany prírody ale odbornosť chýba. Ukázalo sa, že štát nedokáže plnohodnotne zabezpečiť ochranu prírody a preto je iný, ako participatívny prístup k ochrane prírody, odsúdený na neúspech. Za veľmi dôležitú považujeme otázku náhrad za obmedzenie hospodárenia v národnom parku. Chceme, aby boli náhrady primerané, ako je to uvedené v Ústave SR.“
Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Ing. Milan Ovseník predznamenal, že bude nielen dôležité dosiahnuť dohodu medzi vlastníkmi pozemkov a Správou NAPANT-u na podmienkach zonácie, ktorá je prioritou štátnych ochrancov prírody, ale vyzval M. Kuchtu, aby správa národného parku dohliadla na jej dodržiavanie v procese pripomienkovania na úrovni štátnej správy lesného hospodárstva a ochrany životného prostredia. „Je veľmi dôležité zladiť záujmy štátu v národnom parku na úseku lesného hospodárstva v programe starostlivosti o lesy a na úseku ochrany prírody v projekte ochrany, aby nedochádzalo ku konfliktom.“
Zákon o lesoch a zákon o ochrane prírody a krajiny sa však podľa slov predsedu Liptovsko-Tatranského združenia vlastníkov lesov Ing. Vladimíra Bruncka stále bijú a vlastníci lesov nemôžu dodržiavať niektoré ustanovenia lesného zákona, napríklad o lehote zabezpečenia výsadby, pretože im v tom v národnom parku bránia ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny. Proces zonácie bude aj preto veľmi komplikovaný, čoho dôkazom je TANAP, kde sa o zonáciu neúspešne pokúšajú už vyše dve desaťročia.
O ďalších problémoch, ktoré včera diskutovali zúčastnení aktéri na trojhodinovom stretnutí, budeme ešte informovať na portáli Lesmedium.sk v nedeľnej pravidelnej rubrike Týždňovka a v januárovom vydaní časopisu LES & Letokruhy v rubrike Názory, komentáre.
Jozef Marko