Znepokojení vlastníci a správcovia lesov v Európe: Stratégia pre lesné hospodárstvo nebude existovať bez nás!
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Hlavné zainteresované organizácie, zastupujúce odvetvie lesného hospodárstva, sa 3. februára 2021 stretli s európskym komisárom pre poľnohospodárstvo Januszom Wojciechowskim, aby prediskutovali rastúce obavy tohto odvetvia, týkajúce sa spôsobu, akým sa v súčasnosti v rámci riešenia ekologického problému EÚ zaoberá problémami lesného hospodárstva. Naše lesy musia byť zodpovedne obhospodarované, najmä s ohľadom na klimatické zmeny a ich dopady na lesné podniky. Píše sa v spoločnej tlačovej správe Konfederácie európskych vlastníkov lesov CEPF a ďalších európskych organizácií Copa and Cogeca, ELO a Eustafor.
„Vďaka Zelenej dohode sa v Bruseli o lesníckych otázkach diskutuje čoraz intenzívnejšie. Aj keď je lesné hospodárstvo v kompetencii jednotlivých štátov, budúcnosť našich lesov je stredobodom mnohých iniciatív EÚ, či už ide o lesnícku stratégiu, stratégiu biodiverzity, spoločnú poľnohospodársku politiku alebo udržateľné financovanie. Európske odvetvie lesného hospodárstva privítalo oznámenie „Zelenej dohody“ a je odhodlané hrať kľúčovú úlohu pri vykonávaní svojich hlavných politických cieľov.
Niekoľko nedávnych diskusií napriek tomu poukazuje na znepokojujúce nepochopenie multifunkčnej úlohy lesov a významu práce, ktorú vykonávajú vlastníci a správcovia lesov v praxi. Kľúčové iniciatívy a stratégie EÚ si často mýlia globálne problémy spojené s lesmi so skutočnou situáciou v lesoch EÚ, pričom prehliadajú národné údaje o inventári lesov, čo dokazuje úspešné vykonávanie udržateľného lesného hospodárstva v EÚ. Posledná správa Forest Europe o stave európskych lesov poskytuje jasné ukazovatele: plocha európskych lesov sa za posledných 30 rokov zvýšila o 9%, plocha lesov určených na ochranu biodiverzity sa za 20 rokov zvýšila o 65%, objem dreva a hmotnosť uhlíka uloženého v európskych lesoch vzrástli za posledných 30 rokov o 50%.
Je preto dôležité, aby vykonávanie Zelenej dohody EÚ vychádzalo z preukázaného prínosu trvalo udržateľného obhospodarovania lesov a polyfunkčného odvetvia lesného hospodárstva, ktoré je už v tejto oblasti plne funkčné. Zainteresované strany v sektore lesného hospodárstva sa zaoberajú určitými iniciatívami EÚ, ktoré zdôrazňujú takmer výlučne aspekty biodiverzity a sekvestrácie uhlíka, pričom nerešpektujú vyvážený trojpilierový prístup TUOL, ktorý v rámci procesu Forest Europe vyvinula EÚ aj členské štáty. Konkrétnym príkladom takéhoto procesu je nariadenie o taxonómii a súvisiaci prvý návrh delegovaného aktu, o ktorom sa diskutuje. Podobné prístupy možno pozorovať aj pri diskusiách o vykonávaní ambicióznych cieľov v oblasti lesov a cieľov stratégie EÚ v oblasti biodiverzity na rok 2030.
Ako sme sa pokúsili demonštrovať v nedávnej kampani, musíme sa vyhýbať mýtom obklopujúcim lesy. Tvárou v tvár zmenám podnebia musíme zvýšiť odolnosť našich lesov, aby mohli hrať svoju plnú úlohu ako absorbéry uhlíka, zásobníky biodiverzity a dodávatelia miestnej a udržateľnej drevnej biomasy, ktorí nahrádzajú fosílne materiály a ďalej rozvíjajú bio - obehové hospodárstvo založené na EÚ.
To všetko sa však môže stať, iba ak stratégia EÚ v oblasti lesného hospodárstva podporuje vlastníkov a správcov lesov pri obhospodarovaní ich lesov, a to aj podporou investícií do údržby a odbornej prípravy viac ako 2,6 milióna pracovníkov v lesníckom sektore. Okrem znižovania počtu pracovných síl nie je žiadnym tajomstvom, že odvetvie lesného hospodárstva bude musieť v nasledujúcich rokoch čeliť generačnej obmene. Je preto nevyhnutné, aby Zelená dohoda považovala sociálny rozmer za rovnako dôležitý ako environmentálny a klimatický rozmer. Je nevyhnutné vyhodnotiť širší dopad rôznych predložených politických iniciatív a oceniť osvedčené postupy, ktoré tento životne dôležitý sektor už zaviedol na dosiahnutie cieľov EÚ.
Životaschopná lesnícka stratégia po roku 2020 nebude existovať bez vlastníkov a správcov lesov, ktorí zabezpečujú dynamický sektor lesov v EÚ,“ uvádza sa v spoločnej tlačovej správe európskych organizácií, zastupujúcich vlastníkov, obhospodarovateľov a užívateľov lesov.
V prílohe k článku zverejňujeme originál spoločnej tlačovej správy.